انشای سرنوشت برای میلیون‌ها دانش‌آموز اقتصادی

انشای سرنوشت برای میلیون‌ها دانش‌آموز

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سهم هر دانش‌آموز هم از فضای آموزشی فقط 5.16 متر است که با استاندارد 8.39 متری فاصله دارد. تعداد معلمان و کارکنان آموزش و پروش نیز بیش از یک میلیون نفر است که تا سال 1399، حدود 320 هزار نفر از آنها بازنشسته می‌شوند.
آینده نگر 13 میلیون دانش‌آموز در کشور درس می‌خوانند
براساس آخرین پژوهش‌های جهانی در سال 2016، آموزش و پرورش ایران در بین 140 کشور دنیا، رتبه هفتادوچهارم را به خود اختصاص داده است. سطح دسترسی مردم به دانش پایه، بهره‌مندی از تکنولوژی، بودجه اختصاص‌یافته و کیفیت و سلامت آموزش از جمله شاخص‌های مهم در تعیین این رتبه است. سرشماری سال 95 نشان می‌دهد 87.6 درصد از جمعیت بالای 6 سال کشور سواد دارند و دولت نیز در بودجه پیشنهادی 97، 28313 هزار میلیارد ریال برای بخش آموزش در نظر گرفته است. در سال تحصیلی جاری، بیش از 13 میلیون دانش‌آموز مشغول تحصیل‌اند و تعداد دختران و پسران تقریبا با هم برابر شده است. دوره ابتدایی با 7 میلیون و 629 هزار نفر، بیشترین تعداد دانش‌آموز را در خود جای داده است و 59 هزار نفر نیز در مدارس استثنایی درس می‌خوانند. دانش‌آموزان ایران، رشته تحصیلی خود را در پایه دهم انتخاب می‌کنند و عملا از همین مقطع در مسیر شغل آینده قرار می‌گیرند. تعداد این دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری حدود 720 هزار نفر است و بیشترشان مطابق سال‌های اخیر، رشته تجربی را انتخاب کرده‌اند. فقط در سال تحصیلی 97-96، حدود 30 درصد انتخاب‌ها در این رشته متمرکز بوده و ریاضی با 11.7 درصد در شیب نزولی انتخاب قرار گرفته است. البته رشته ریاضی همچنان در جایگاه دوم بیشترین انتخاب دانش‌آموزان قرار دارد و بعد از آن رشته انسانی است. آنها در نظام آموزشی ای درس می‌خوانند که کمبودهای مشخصی دارد. به گفته برخی کارشناسان، ماموریت اصلی نظام آموزشی کشور عملا به قبولی در دانشگاه‌ها محدود شده است و دانش‌آموزان به جای یادگیری حرفه و مهارت زندگی، فقط در پی کسب نتیجه در کنکور هستند. فضای آموزشی نیز مسئله مهم دیگری در کیفیت تحصیلی است. در ایران 105 هزار مدرسه وجود دارد که 30 هزارتای آن فرسوده است و برای بازسازی‌شان 3 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است. سهم هر دانش‌آموز هم از فضای آموزشی فقط 5.16 متر است که با استاندارد 8.39 متری فاصله دارد. تعداد معلمان و کارکنان آموزش و پروش نیز بیش از یک میلیون نفر است که تا سال 1399، حدود 320 هزار نفر از آنها بازنشسته می‌شوند.
افزایش تعداد دانش‌آموزان به 15 میلیون نفر
آمارها از رشد جمعیت دانش‌آموزی کشور در سال‌های آینده حکایت دارد. پیش‌بینی می‌شود در سال تحصیلی 1401-1400، حدود 15 میلیون و 400 هزار دانش‌آموز مشغول تحصیل باشند که این افراد نیازمند مدارس مجهز، فضای آموزشی استاندارد و کیفیت آموزش هستند. در بررسی‌های سال 2015 جهانی، نظام آموزشی ایران از نظر شاخص تکنولوژی، رتبه 99، دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت، رتبه 120 و از نظر کیفیت آموزشی رتبه 60 را در بین 140 کشور به خود اختصاص داده است که نشان‌دهنده ضعف در حوزه کیفی آموزش است. تا سال 1399، حدود 320 هزار معلم بازنشسته می‌شوند که جایگزینی آنها در برنامه‌های دولت قرار دارد. حدود یک‌سوم مدارس کشور (30 هزار از 100هزار) هم توسط خیرین ساخته شده است که دولت برای سال 97، حدود 300 میلیارد تومان در این زمینه بودجه در نظر گرفته است.
محمد داوری، فعال حقوق معلمان: به‌جز معدود مدارسی که با ابتکار و خلاقیت مدیران و پرسنل خود توانسته‌اند به نسبت اکثریت مدارس شرایطی را فراهم آورند که دانش‌آموزان با شور و شوق، انگیزه و امیدواری به مدرسه بروند، سایر مدارس به دلایل مختلف که ریشه در ساختار ناکارآمد نظام آموزشی دارند، نه‌تنها برای شناسایی و شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان قدمی برنمی‌دارد، بلکه حتی از تربیت آنها برای توانمند شدن در زندگی معمولی فردی و اجتماعی نیز عاجزند و بیش از آنکه سازنده شخصیت دانش‌آموزان باشند تخریب‌کننده ذهن و روان آنها هستند. چشم‌انداز بسیار نگران‌کننده‌ای در انتظار این آموزش و پرورش است. اگر نظام آموزشی سیطره خود را بر مدارس کاهش ندهد، اگر مدیران خلاق و خوش‌فکر و حرفه‌ای مسئولیت مدارس را برعهده نگیرند، اگر تنوع و تکثر کتاب‌های درسی و روش‌های آموزشی و پرورشی به رسمیت شناخته نشود، اگر سلطه سیاست از سر مدارس برداشته نشود، این مدارس تعطیل شوند بهتر است. با معلمان ناکارآمد و بی‌انگیزه با مشکلات متعدد در ابعاد مختلف و مدارس نامناسب با کلیشه‌های وزارت‌خانه و حساب‌های بانکی خالی و خانواده‌هایی که اعتماد و انگیزه و توان کمک به مدارس را ندارند، امیدی به فردای بهتر برای این نظام آموزشی وجود ندارد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لزوم اهتمام به توسعه روابط اقتصادی و کار با کشورهای آفریقایی

بازدید وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از اماکن گردشگری و تاریخی شهر داراب

ناوگان حمل و نقل شرکت سنگ آهن نوسازی می شود

افزایش اعزام و پذیرش مسافران هوایی در 9 ماهه سال جاری

پروازهای ایران و قزاقستان افزایش می‌یابد

اقدامات مثبت اقتصادی دولت سیزدهم

بهینه‌سازی مصرف انرژی در لایحه بودجه 1402 مغفول مانده است

رشد سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی در دو 6 ماه متوالی

رشد سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی در دولت سیزدهم

تشریح برنامه‌های هجدهمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی ایران و قزاقستان

تداوم گرانی گوشت قرمز در آستانه عید نوروز و ماه رمضان قابل قبول نیست

اجرای عملیات ساخت تقاطع غیرهمسطح روی بزرگراه آیت الله سعیدی

آزادسواری اتوبوس‌ها خارج از پایانه‌های مسافری تخلف است

افزایش سطح مبادلات تجاری 3 میلیارد دلاری هدفگذاری روسای جمهوری ایران و قزاقستان

افزایش مطلوبیت و رقابت‌پذیری برای کشت فراسرزمینی

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری در طرح مردمی کاشت درخت بین سازمان‌ منابع طبیعی و آبخیزداری و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور

تاثیر هوش مصنوعی بر روی سئو در 2023

ادای احترام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به شهدای والامقام داراب

اختلال در سایت بازار متشکل ارزی

خطر قاچاق معکوس سوخت جدی است/ تامین کنندگان شناسایی شوند

دولت حمایت از جامعه معلولان کشور را در صدر برنامه‌های اجتماعی خود قرار دهد/ حذف ردیف بودجه حمایت از حقوق معلولان استنکاف دولت از اجرای قانون است

106 هزار واحد مسکونی نهضت ملی وارد فاز اجرا شد

چرا مدیران راضی اند اما کارکنان غر می زنند؟

بازدید استاندار خوزستان از مسکن مهر هندیجان/ تاکید بر رفع مشکلات مردم منطقه

دستور رئیس‌جمهور برای رفع صف کامیون‌ها در گمرک آستارا/ تشکیل کارگروه ویژه برای مشکلات مرزی آستارا

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.