تلاش می‌کنیم بر اساس تعهدات‌مان میزان هدررفت آب در شبکه را بیش از پیش کاهش دهیم نفت و انرژی

تلاش می‌کنیم بر اساس تعهدات‌مان میزان هدررفت آب در شبکه را بیش از پیش کاهش دهیم

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرعامل آبفای استان تهران با اشاره به اینکه در سال جاری 30 سامانه ذخیره و توزیع اضطراری آب در تهران راه‌اندازی خواهد شد، گفت: در سال 97 تلاش شبانه‌روزی برای تامین پایدار آب مورد نیاز شهروندان استان تهران مانند سال‌های گذشته سرلوحه کار ما خواهد بود.
به گزارش فصل تجارت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، محمد پرورش به محورهای کلی برنامه‌های این شرکت در سال جاری اشاره کرد و گفت: امسال تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و بر اساس تعهدات‌مان میزان هدررفت آب در شبکه را بیش از پیش کاهش دهیم.
وی توسعه شبکه جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب تهران را از دیگر اولویت‌های کاری شرکت در سال جاری برشمرد و افزود: در کنار این موارد تلاش داریم در سال 97 تعداد 30 سامانه ذخیره و توزیع اضطراری آب در تهران راه‌اندازی کنیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران خاطرنشان کرد: علاوه بر این موارد در سال 97 تلاش شبانه‌روزی برای تامین پایدار آب مورد نیاز شهروندان استان تهران نیز مانند سال‌های گذشته سرلوحه کار ما خواهد بود.
پرورش به تببین نحوه فعالیت این شرکت در سال 96 پرداخت و افزود: سال گذشته برای این مجموعه در حالی سپری شد که توانستیم اقدامات قابل توجهی در دو حوزه آب و فاضلاب را به ثمر بنشانیم؛ بهره‌برداری از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهرهای مختلف استان تهران مانند اسلام‌شهر، پردیس، پرند، پیشوا و... گام موثری در بهبود وضعیت جمع‌آوری، تصفیه پساب و همچنین حفظ محیط زیست استان بوده است.
وی با تاکید بر اینکه از رهگذر تصفیه فاضلاب می‌توان علاوه بر حفظ محیط زیست، از آلودگی منابع زیرزمینی آب نیز جلوگیری کرد، ادامه داد: در بخش آب هم توانستیم طرح ارتقای کیفیت آب جنوب تهران یا همان طرح سلامت را به بهره‌برداری برسانیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تصریح کرد: این طرح، بخشی از طرح جامع آب‌رسانی تهران است که شامل ٢١ کیلومتر خط انتقال است و با اجرای آن تمام نقاط تهران از نظر کیفیت آب «سبز» شده است و هیچ دغدغه‌ای از نظر کیفیت آب به‌ویژه در مناطق جنوبی تهران وجود ندارد.
پرورش به تشریح جزییات طرح یاد شده پرداخت و گفت: در بخش نخست طرح سلامت از شمال غرب تهران هزار و 600 لیتر آب بر ثانیه از تصفیه‌خانه شماره دو (کن) به جنوب غرب تهران و مخزن فرودگاه مهرآباد و یافت‌آباد منتقل می‌شود و چون این انتقال به صورت ثقلی است، فشار آب در مخزن کاهش می‌یابد و سپس وارد شبکه آب‌رسانی جنوب تهران می‌شود.
وی افزود: در بخش دوم این طرح نیز در شرق تهران حدود هزار لیتر آب در ثانیه پس از عبور از مناطق هاشم‌آباد، منصور، نباتی و نبرد به مخزن 16 سلیمانیه وارد‌ می‌شود. به این ترتیب در طرح سلامت، آب تصفیه‌شده از تصفیه‌خانه شماره دو در غرب و تصفیه‌خانه شماره هفت در شرق تهران وارد می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تاکید کرد: این شرکت در سال 96 در چارچوب خدمات‌رسانی بهینه به شهروندان استان تهران اجرای 820 کیلومتر انواع خطوط انتقال و شبکه آب و فاضلاب در اندازه‌های 90 تا دو هزار میلی‌متر، احداث 54 هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب آشامیدنی، احداث هزار و 500 مترمکعب بر ساعت ایستگاه پمپاژ، حفر و تجهیز 60 حلقه چاه آب شرب، احداث دو هزار و 124 مترمکعب بر ساعت تصفیه‌خانه آب و دو هزار و 785 مترمکعب بر ساعت تصفیه‌خانه فاضلاب را با موفقیت به اتمام رساند.
پرورش که مسئولیت ریاست کارگروه سیل و شریان‌های حیاتی پایتخت را بر عهده دارد به تشریح اقدامات صورت گرفته در این بخش اشاره کرد و افزود: در سال گذشته توانسته‌ایم دو سامانه ذخیره و توزیع اضطراری آب را در دو نقطه زرگنده و سنگلج راه‌اندازی کنیم.
وی خاطرنشان کرد: سامانه‌ها می‌توانند در شرایط بحرانی و اضطراری مانند زمین‌لرزه که شبکه توزیع آب شهری با مشکل مواجه می‌شود به مدت سه روز آب مورد نیاز شهروندان را تامین کنند و با توجه به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته قرار است 400 سامانه آب‌رسانی اضطراری در دوره‌ای سه‌ساله در تمامی محلات شهر تهران راه‌اندازی شود.
مقاوم‌سازی تاسیسات حیاتی آب پایتخت
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر اینکه مقاوم‌سازی تاسیسات حیاتی آب پایتخت از سال‌های گذشته در حال انجام و تکمیل است، گفت: در کنار این اقدامات، شرکت آب و فاضلاب استان در حوادث مختلفی نظیر مهار آتش‌سوزی ساختمان شرکت برق حرارتی نیز فعالانه نقش داشت تا این حادثه با کم‌ترین خسارات رفع شود.
پرورش همچنین به تشریح موفقیت‌های جهانی این شرکت در گذشته اشاره کرد و افزود: در سال گذشته این مجموعه موفق به دریافت دو جایزه بین‌المللی بنیاد جهانی انرژی بابت اجرای طرح ارتقای کیفیت آب شرب جنوب تهران و طرح تولید برق از طریق شیرهای فشارشکن شبکه آب تهران به آبفای استان تهران شده است.
وی از جزئیات طرح تولید برق از طریق شیرهای فشارشکن شبکه آب تهران سخن به میان آورد و گفت: این طرح دارای رویکرد تحقق علمی و عملی شعار اقتصاد مقاومتی، توسعه و تقویت به‌کارگیری توربین‌های کوچک برق‌آبی در خطوط آب شهری است و در سطحی فراتر از خاورمیانه اجرا شده است و با دست‌یابی به این فناوری بومی، ایران در رده پنج کشور برتر دنیا که صاحب فناوری مشابه هستند قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: سامانه تنظیم فشار و تولید توان در خطوط آب شهری در دو بخش خطوط توزیع و انتقال با هدف تحقق اهداف استحصال انرژی، کاهش زمان‌های اوج مصرف(پیک‌سایی) و مدیریت فشار، اجرا شده است که از مزایای ویژه به‌کارگیری این سامانه می‌توان به مواردی مانند تولید میزان قابل توجه انرژی پاک، کاهش بار تولید برق توسط نیروگاه‌های حرارتی به‌ویژه در ساعات پرمصرف، کاهش تلفات و آزادسازی ظرفیت خطوط انتقال انرژی، جلوگیری از هدررفت آب و انرژی و افزایش بازده تولید و فرصت مناسب برای تسویه بدهی‌های بخش آب به صنعت برق اشاره کرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران خاطرنشان کرد: هم‌چنین ایجاد استقلال از شبکه برق سراسری برای تاسیسات کلیدی و افزایش تاب‌آوری و پایداری، امکان بهینه‌سازی تاسیسات و مدیریت هوش‌مند فشار و جریان در شبکه آب از دیگر مزایای این سامانه شهری است.
پرورش در پاسخ به این سوال که این شرکت چه همکاری‌های با نهادهای بین‌المللی به موجب ابعاد اقدامات و موفقیت‌های کسب شده جهانی داشته‌ است، گفت: مجموعه با بخش‌های مرتبط سازمان ملل در چارچوب سیاست‌های وزارت نیرو همکاری دارد که در آخرین همکاری توانستیه‌ایم با دفتر اسکان بشر سازمان ملل تفاهم‌نامه‌ای را امضا کنیم.
وی در پایان گفت: هدف از امضای این تفاهم‌نامه تأمین چارچوبی برای همکاری در زمینه‌های حرفه‌ای و آموزشی در خصوص مدیریت آب و فاضلاب و همکاری با تمرکز بر توسعه شهری پایدار و سبز، آموزش و پرورش، مدیریت پایدار آب، زیرساخت و تسهیلات آب و بهداشت، بهره‌وری و کارایی آب، مدیریت کیفیت آب، حساب‌داری آب و حساب‌رسی آب و مقررات ایمنی آب بود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اروپا: راه مصادره اموال روسیه را پیدا کردیم

رفع ایرادات طرح ساماندهی کارکنان دولت در نشست کمیسیون اجتماعی/بررسی تبصره‌های مربوط به کمیسیون اجتماعی در قانون بودجه 1401

بحران کم آبی/ 700 لیتر بر ثانیه به ظرفیت پساب شهری صنایع اضافه شد

چگونه اقتصاد جهانی باثبات‌تر و انعطاف‌پذیرتر ممکن خواهد شد؟

عرضه خودرو در بورس بهترین نسخه در شرایط فعلی

هشدار سازمان ملل نسبت به تورم در ترکیه/خانه در ترکیه چقدر گران شد

نشان امید

40 درصد ظرفیت تولید مبلمان خالی است

ایران، ترکیه و مغولستان رکورددار مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها/تولید واکسن ذات‌الریه و مننژیت در کشور

پرونده پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی بسته می‌شود

مصرف کنسرو ماهی 50 درصد کاهش یافت/ تعیین قیمت سلیقه ای ماهی

سازوکار توثیق سهام شرکت‌های دولتی مشمول واگذاری نزد مؤسسات مالی در لایحه بودجه 1402 بررسی می‌شود

شرکت های دانش بنیان وارد عرصه پروش ماهی در قفس شوند

افزایش قیمت‌های چندباره دسترسی گروهی را به هواپیما قطع می‌کند

9 پروژه شاخص عمرانی در منطقه 4 تهران به بهره‌برداری می‌رسد

نقش اساسی زنبور عسل در افزایش تولید محصولات زراعی در کشور

بارانداز شهید رجایی دریچه مهم در حوزه تجارت قزاقستان با کشورهای جنوب

6 راهکار برای کاهش ضرر و زیان مرغداران/‌ جوجه‌ریزی باید متناسب با نیاز بازار باشد

افزایش نسبی دما در نواحی غربی کشور

ششمین هفته افزایشی طلا ثبت شد

ممنوعیت تیک‌تاک در آمریکا به رای گذاشته می‌شود

حریم گسل کرج و شهرهای واقع درشعاع 30 کیلومتری آن مشخص شد

مازندران استان پایلوت مبارزه بیولوژیک در شمال کشور است

"پویش ملی هر سیاه‌چادر یک پرچم" در دهه فجر امسال برگزار می‌شود

همکاری دوجانبه ایران و قزاقستان در زمینه خدمات فنی و مهندسی کشاورزی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.