بر طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی چه گذشت؟/ سرپیچی از ابلاغیه جهانگیری تا وعده جاودانگی! تولید و تجارت

بر طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی چه گذشت؟/ سرپیچی از ابلاغیه جهانگیری تا وعده جاودانگی!

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - ادعای اجرای همیشگی و مادام‌العمر طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی از سال 1397، علی‌رغم سرپیچی از مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و عدم اجرای آن در سال گذشته، همه آن چیزی است که این طرح چالش برانگیز در سال 1396 با آن همراه بود.

علی‌رغم اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در سال 1396 به تکلیف خود در مورد اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی عمل نکردند اما معاون امور صنایع وزارت صنعت در روزهای پایانی سال گذشته اعلام کرد که قرار است این طرح از سال آینده به صورت مادام و مستمر در دستور کار قرار گیرد.
علی‌رغم تکلیفی که توسط اسحاق جهانگیری -رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی- به وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی به منظور اجرای طرح جدید کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در سال 1396 ابلاغ شد، اما اجرای این طرح در سال گذشته عملیاتی نشد تا در نهایت محسن صالحی نیا - معاون وزیر صنعت معدن و تجارت - از اجرای همیشگی این طرح از سال آینده خبر دهد.
از ابتدای سال 1396 قرار بر این بود که طرح جدید کارت اعتباری خرید کالای ایرانی با رفع نقایص طرح قبلی که در سال 1395 به مرحله اجرا درآمده بود، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی کلید بخورد. دستوری که توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طبق ابلاغیه‌ای به این دو دستگاه ابلاغ شد اما در نهایت به مرحله عمل نرسید.
براساس مصوبه ستاد برنامه‌ریزی اقتصاد مقاومتی باید طرح جدید کارت اعتباری خرید کالای ایرانی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی در سالی که گذشت مدنظر قرار می‌گرفت چرا که به عنوان وظیفه این دو دستگاه تعریف شده است. پروژه‌ای که این دو دستگاه موظف بودند پس از تهیه، آن را جهت اجرا و ابلاغ به تصویب سازمان برنامه و بودجه برسانند.
به دلیل مسائل و مشکلات مختلفی که طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در سال 1395 با آن روبرو بود و به منشأ اختلاف بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی در این بخش تبدیل شد، ستاد فرماندهی اقصاد مقاومتی تصمیم گرفت تا طرح جدیدی در این خصوص مدنظر قرار گیرد که با رفع اشکالاتی که تولیدکنندگان و نیز متقاضیان خرید با آن روبرو بودند، به نحو مطلوب و تحت عنوان طرح جدید کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در سال 1396 اجرایی شود. به همین دلیل این تصمیم به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رسید و به وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی ابلاغ شد تا هر چه سریع‌تر طرح جدید را تهیه و اجرای آن را در دستور کار قرار دهند.
به مرور و با گذشت زمان مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی در پاسخ به علت طولانی شدن اجرای طرح جدید کارت اعتباری خرید کالای ایرانی، مسائل مختلفی را مطرح می‌کردند. پرونده طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در سال گذشته به‌گونه‌ای بسته شد که نه تنها انتقادات عدیده‌ای به آن وارد آمد که دو مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی نسبت به چگونگی اجرای آن چه در خصوص لیست کالاهای مدنظر و نیز تسهیلات بانکی معترض بودند.
بنابراین به منظور اجرای طرح جدید کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در سال 1396، وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد جدیدی را به بانک مرکزی ارائه کرد که به گفته مسئولان این وزارتخانه حتی توسط سازمان برنامه و بودجه اصلاح و به تایید رسیده بود اما در نهایت این طرح با چکش‌کاری بانک مرکزی همراه و قرار بر این شد تا بانک مرکزی اقدام به تهیه طرح جدیدی کرده و بر این اساس طرح ارائه شده قبلی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت مسکوت ماند.
طبق آخرین اظهارات، طرح جدید کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به کمیسیون اعتبارات بانک مرکزی ارسال شد و منتظر تایید و تصویب در این کمیسیون بود تا پس از ارائه به وزارت صنعت، معدن و تجارت و توافق نهایی دو دستگاه به سازمان برنامه و بودجه ارسال شود تا در صورت تصویب نهایی طرح جدید کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به مرحله اجرا درآید که در عمل اجرایی نشد.
خبرهای جدید از طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در پایان سال 96
محسن صالحی‌نیا -معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت - در روزهای پایانی سال 1396 و در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این‌که این وزارتخانه و بانک مرکزی مکلف بودند طبق ابلاغیه ستاد فرماهی اقتصاد مقاومتی و شخص معاون اول رییس‌جمهوری، طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی را در سال جاری اجرایی کنند اما این اقدام انجام نشد، تصریح کرد که طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در حال پیگیری است و به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت کمیته‌ای در این رابطه تشکیل شده است.
وی ضمن ارائه توضیحاتی بیشتر بیان کرد که قرار براین شده که طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به صورت همیشگی و دائمی اجرا شود و در ارتباط با رویه کارت اعتباری، بانک‌های عامل، نرخ تسهیلات و سقف و روش اعطای آن را دستورالعملی مدنظر قرار می‌دهند و تصمیم بر این شده که به امضا و تایید بانک مرکزی برسد تا در نهایت برای ابلاغ به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال شود.
بی‌اطلاعی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی!
اما نکته جالب و قابل تامل در این رابطه اظهار بی‌اطلاعی محمدرضا دیانی -رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی- در مورد اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی است.
وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی از ابتدای سال 1397 و به صورت مادام خبر داده است، تصریح کرد که در این رابطه هیچگونه مشورتی با انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی صورت نگرفته و ما از همه چیز بی‌اطلاعیم.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.