جشنواره سیر در دزفول آغاز به کار کرد کشاورزی

جشنواره سیر در دزفول آغاز به کار کرد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - اهواز ـ مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور از آغاز جشنواره سیر در آرامگاه یعقوب لیث صفاری در دزفول خبر داد و گفت: جشنواره با برنامه های متنوعی مثل نمایشگاه صنایع دستی تا 13 ادامه دارد.

یعقوب زلقی اظهار کرد: جشنواره شکرانه برداشت سیر تحت عنوان جشنواره سیر جندی شاپور از روز گذشته آغاز به کار کرد؛ چون خواستگاه آن ریشه جندی شاپوری دارد و در دوره ساسانی ها در اینجا کشت می شد.
وی با اشاره به اینکه جشنواره از امروز شروع و تا 13 فروردین ادامه دارد، افزود: این منطقه میزبان یکی از مناطق مهم برداشت سیر در کشور است و خواستگاه تاریخی دارد؛ سیر تولیدی آن هم مرغوبیت و شهرت بسیاری هم دارد.
مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور با اشاره به اینکه از 18 قرن قبل کشت سیر را در این منطقه انجام می دادند، تصریح کرد: جدای از بحث گردشگری و میراثی در حال معرفی ظرفیت جدید گردشگری کشاورزی هستیم؛ در واقع گردشگری کشاورزی سیر را در مکان تاریخی اجرا می کنیم.
زلقی با اشاره به اینکه مکان برگزاری جشنواره در آرامگاه یعقوب لیث صفاری داخل عرصه شهر تاریخی جندی شاپور است، گفت: در کنار بحث سیر یعقوب لیث نیز معرفی می شود.
وی عنوان کرد: تمام ظرفیت های تاریخی ـ باستانی این شهر تاریخی را به صورت چشمی یا بازدید میدانی و همچنین در قالب کاتالوگ، بروشور و برگزاری چنین جشنواره هایی معرفی می کنیم.
مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور یادآور شد: کار به این بزرگی را در یک روستا انجام دادیم و از تمام ظرفیت های مردمی از جمله بسیج و سپاه استفاده شده و برای راه اندازی این جشنواره بیش از چند صد نفر نیرو با ما همکاری داشتند.
زلقی ادامه داد: بیش از چند هزار سرویس نخاله و پسماند شهری از آنجا انتقال دادیم چون محلی برای دفن و انباشت زباله نداشتند.
وی با اشاره به توزیع بیش از 30 هزار بروشور گفت: در قالب جشنواره سیر برنامه های متعددی از جمله ارائه صنایع دستی در نمایشگاه، برپایی نمایشگاه عکس و پوستر، موسیقی محلی، ایستگاه نقاشی ـ خطاطی و نمایشگاه اقوام را داریم؛ همچنین تمهیدات برای استقرار و پذیرایی سه هزار نفر در افتتاحیه انجام شده است.
مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور عنوان کرد: چند چادر بختیاری نیز راه اندازی و ایستگاه عکاسی با لباس بختیاری طراحی شده است؛ همچنین این لباس ها برای فروش هم عرضه می شود.
زلقی با اشاره به اینکه با دوغ، نان محلی و غذای سنتی از مهمانان پذیرایی می شود، اضافه کرد: بافت قالی، جاجیم و گلیم به صورت زنده توسط هنرمندان انجام می شود.
وی خبر داد: نمایشگاه صنایع دستی را به صورت سرپوشیده با بیش از 40 غرفه برپا کردیم؛ صنایع دستی مانند کپو و جاجیم، صنایع سنتی و غذایی هر کدام به صورت مجزا غرفه دارند.
مدیر پایگاه میراث ملی گندی شاپور اظهار کرد: المان بزرگی به شکل گلدان سیر را در ورودی جاده شوشتر ـ دزفول نصب کرده و تمامی مسافرانی که تردد می کنند یا اسکان دارند آن را مشاهده می کنند.
زلقی با اشاره به اینکه کیوسک های از من بپرس نیز به صورت شبانه روزی با استقرار کارشناسان فعال هستند، گفت: در آرامگاه یعقوب لیث نمایشگاه پوستر و عکس هم راه اندازی شده است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

دولت استراتژی ندارد؛ بودجه 1402 با بودجه قبلی دولت سیزدهم تفاوتی ندارد

احداث تراموا و خط 10 مترو غیرقانونی است/ شرط اجرای پروژه‌ها چیست؟

تقدم اصلاح نظام گزینش شایستگان در اصلاحات نهادی

گول آیفون‌های کپی برابر اصل را نخورید

تاثیر مثبت تورم روی بورس

جهش صادرات و تولید نفت ایران

اختیاری بودن خرید کالا در کالابرگ الکترونیکی/سه استان دیگر مشمول طرح شدند

روز سیاه بورس ایران

قاچاق و سوالات بی‌پاسخ؛ تامین‌کنندگان منابع مالی قاچاق چه افرادی هستند؟

برگ برنده فلزات گرانبها به کدام‌ رسید؟

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

42 ماده معدنی در استان سمنان استخراج می‌شود

بیش از 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان رهاسازی شد

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.