قمار پول در بازار سکه اقتصاد کلان

قمار پول در بازار سکه

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - اگر بازار سکه در سال 95 پربازده ترین بازار در میان بازارهای رایج در اقتصاد ایرانبود،این رکورد در سال 96 به بورس رسید؛اما حالا پیش بینی ها نشان می دهد که یکبار دیگر سکه گوی رقابت را از دیگر رقبا در سال 97 می رباید.

به گزارش فصل تجارت، قیمت طلا و سکه تحت تاثیر تحولات داخلی و بین المللی رشدمی کند.این بازار درسال با قیمت یک میلیون و 171 هزار تومان کار را شروع کرد. در سه هفته ابتدایی سال تا یک میلیون و 180 هزار تومان پیش رفت.
این نرخ در نیمه اردیبهشت ماه به یک میلیون و 208 هزار تومان رسید و بازدهی این بازار را در عرض 45 روز به 6درصد رساند.
بهار 96 تحت تاثیر تهدیدهای امریکا و کره شمالی علیه یکدیگر بازار امنی را برای سرمایه گذاران ایجاد کرد.به طوری که هر اونس طلا تا نزدیکی یک هزار و 300 دلار پیش رفت. با این حال قیمت طلا و سکه در بازار ایران بیش از آنکه تابع بازارجهانی باشند،تابع تحولات بازار ارز هستند که در نیمه دوم سال 96 به اوج رسید.
بازار سکه در فصل بهار توانست بازدهی 7.1 درصدی را به خود اختصاص دهد، اما بازدهی بازار سکه در دو ماه و نیم ابتدایی سال نزدیک به صفر بود.چه آنکه در نیمه اول خرداد به دلیل کاهش قیمت دلار در بازار آزاد ایران و همچنین به واسطه ورود به ماه رمضان و کاهش تقاضا در این بازار، قیمت سکه افت کرد و به حدود نرخ ابتدایی سال رسید. بهای سکه بهار آزادی در ابتدای سال یک میلیون و 201 هزار تومان بود که در نیمه خرداد نیز قیمت یک میلیون و 202 هزار تومان برای آن به ثبت رسید.
افزایش قیمت خزنده سکه در تابستان
تابستان 96،بازار سکه تابع عرضه و تقاضابه دلیل مصادف شدن با عید فطر با افزایش مواجه شد. این روند اما پایدار نماند و بار دیگر بازار تحت تاثیر عوامل بنیادین به نوسانات ادامه داد. قیمت سکه تمام بهار آزادی در نیمه تیرماه به یک میلیون و 211 هزار تومان رسید که نسبت به ابتدای سال 11 هزار تومان افزایش را نشان می داد. این میزان افزایش بازدهی این بازار را در مدت 3 ماه ونیم به 9.0 درصد رساند .
از تیرماه به تدریج اتفاق های تازه ای در اقتصاد ایران افتاد. حرکت افزایش قیمت دلار به تدریج آغاز شد به طوری که قیمت دلار از 3740 تومان به 3811 تومان در میانه مرداد رسید. به دنبال این افزایش،بهای سکه تمام بهار آزادی طی 45 روز ابتدایی تابستان از یک میلیون و 208 هزار تومان به یک میلیون و 218 هزار تومان رسید.
بررسی تغییرات بهای سکه از ابتدای سال تا نیمه مرداد نشان می دهد بازدهی بازار سکه طی این مدت 5.1 درصد بوده است این رقم،یعنی دارندگان سکه در 4 ماه و نیم ابتدایی سال به این میزان سود کرده اند.
شروع یک شتاب
اگرچه قیمت طلا و سکه در بازار داخلی تابع افزایش قیمت ارز قرار گرفت اما قیمت جهانی طلا هم در مسیر رشد قرار گرفته بود. به طوری که قیمت سکه بهار آزادی در 17 مهر از یک میلیون و 300 هزار تومان عبور کرد و رکورد بیشترین قیمت در سال جاری را به ثبت رساند.
هرچند سکه در روزهایی گران شد که دونالد ترامپ تهدید علیه برجام را هم تکرار می کرد. در این ایام بهای سکه، هم به طور مستقیم از فضای ملتهب تاثیر پذیرفت.حالا دیگر سکه می رفت که جایگاه قبلی خود را از دیگر بازارها بستاند.جایگاهی که تا نیمه نخست امسال در پایین ترین بازدهی نسبت به سه بازار را داشت، در پاییز روند صعودی به خودگرفت و براساس گزارش ها تا نیمه آبان بازدهی 9.11 درصدی را به ثبت رساند و در نیمه آبان به یک میلیون و 343 هزار تومان رسید.
سکه در آذرماه به دنبال صعود نرخ ارز به بیش از یک میلیون و 400 هزار تومان رسید .تحلیلگران می گفتند، افزایش بهای دلار عاملی بنیادی برای تقویت بهای سکه محسوب می شود اما افزایش تقاضا که به ایجاد حباب در قیمت سکه منجر شده، عاملی غیربنیادین برای افزایش قیمت است.
سکه در اوج
زمستان را باید فصل افزایش بی مهابای قیمت سکه نامید.زمانی که بهای هر سکه تمام بهار امامی در 14 دی ماه از مرز یک میلیون و 500 هزار تومان عبور کرد و بانک مرکزی تصمیم گرفت برای مهار این افزایش دستور حراج سکه را به بانک کارگشــایی بدهد، تا حباب بیش از 100 هزار تومانی سکه برطرف شود،اما نه تنها این سیاست کارساز نبود بلکه به دنبال ناآرامی‌ها در دی ماه، قیمت مسکوکات با حباب بیشتری مواجه شد.
در نیمه بهمن ماه سکه به یک میلیون و 520 هزار تومان رسید ودر پایان اسفند ماه از یک میلیون 600 هزار تومان عبور کرد.
همه پیش بینی ها حکایت از آن دارد که سکه در سال جاری به بیش از یک میلیون و 800 هزار تومان می رسد.رقمی که از همین ابتدای سال با پیش فروش حواله های شهریور و دی ماه این پیش بینی را به واقعیت نزدیک تر می کند.خلاف این اتفاق زمانی ثابت خواهد شد که قیمت دلار کاهش یابد و کسانی که برای سرمایه گذاری وارد این بازارشده اند،همانند ابتدای دهه 90 سرمایه های خود را با کاهش قیمت دلار یک شبه ببازند.
3535


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

انباشت ابهامات باعث بی اعتمادی، ترس و هیجان مردم در بورس شده است

عرضه خودرو در بورس منتفی شد؟

اتصال 106 بانک ایرانی در 13 کشور بدون تاثیرپذیری از تحریم‌ها

68 مصوبه خدمت به زائران نوروز 1402 کامل و دقیق اجرا شود

ترغیب دانش آموزان به تحصیل در هنرستان های کشاورزی

کارمزد نجومی برای فروش اموال دولتی!

هوای بارانی تهران همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس

لزوم ارائه الگوهای جدید در حوزه حسابرسی عملکرد و تهیه بانک جامع اطلاعاتی با رویکرد نظارت برخط

بررسی افزایش کارمزد خدمات بانکی/ ارائه تسهیلات خرد به صورت مجازی

رهاسازی 2 میلیون و 550 هزار قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان

نظارت جامع بر اطلاعات کشتی از پل فرماندهی تا «خن» کشتی/رفع چالش مصرف سوخت در شناورها

نظارت جامع بر اطلاعات و پل فرماندهی کشتی/رفع چالش مصرف سوخت در شناورها

نظارت جامع بر پُل فرماندهی کشتی/رفع چالش مصرف سوخت در شناورها

افزایش سهم بندر چابهار در تجارت خارجی و ترانزیت کالا

دردسرهای قدرت برای گوگل

آمریکا به بحران مالی نزدیک می‌شود

دولت استراتژی ندارد؛ بودجه 1402 با بودجه قبلی دولت سیزدهم تفاوتی ندارد

احداث تراموا و خط 10 مترو غیرقانونی است/ شرط اجرای پروژه‌ها چیست؟

تقدم اصلاح نظام گزینش شایستگان در اصلاحات نهادی

گول آیفون‌های کپی برابر اصل را نخورید

تاثیر مثبت تورم روی بورس

جهش صادرات و تولید نفت ایران

اختیاری بودن خرید کالا در کالابرگ الکترونیکی/سه استان دیگر مشمول طرح شدند

روز سیاه بورس ایران

قاچاق و سوالات بی‌پاسخ؛ تامین‌کنندگان منابع مالی قاچاق چه افرادی هستند؟

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.