اوضاع گل آلود قیمت سیگار در زمستان 96/ سیگاری‌ها چشم‌انتظار تعیین قیمت تولید و تجارت

اوضاع گل آلود قیمت سیگار در زمستان 96/ سیگاری‌ها چشم‌انتظار تعیین قیمت

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - خبر افزایش قیمت سیگار طبق لایحه بودجه سال 1397، بازار این محصول دخانی را در اواخر سال گذشته با آشفتگی همراه کرد تا جایی که توزیع کنندگان با احتکار و گرانی غیرقانونی افزایش قیمت ها را از همان زمستان سال گذشته کلید زدند.

موضوع رفت‌ و برگشت افزایش قیمت سیگار در نهایت با تعدیل افزایش قیمت سیگارهای تولید داخل و افزایش بیشتر عوارض سیگارهای وارداتی همراه شد تا پرونده میزان قیمت محصولات دخانی در سال 1397 بسته به نظر برسد و هرچند تصمیم گیری نهایی در خصوص این مسئله توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت می گیرد اما تا کنون قیمت هر نخ سیگار طی سال جاری از 67.5 تا 360 تومان قطعی به نظر می رسد.
سریال رفت و برگشتی افزایش قیمت سیگار
تعیین تکلیف در خصوص بند جنجال برانگیز الحاقی 7 تبصره 6 لایحه بودجه 1397، مجددا از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت افزایش قیمت هر نخ سیگار به کمیسیون تلفیق ارجاع شد؛ بندی که در لایحه دولت وجود نداشت و توسط کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی به لایحه بودجه اضافه شد تا با اعتراض تولیدکنندگان داخلی مواجه شود که در نهایت جهت تعیین تکلیف، از صحن علنی به کمیسیون تلفیق ارجاع شد تا در مورد آن تصمیم گیری شود.
این مسئله با اعتراض فروشندگان و توزیع‌کنندگان کالای دخانی تولید داخل مواجه شد. آن‌ها معتقدند که این اتفاق موجب می‌شود در بازار قیمت سیگارهای تولید داخلی با برند ایرانی التهاب ایجاد شود، چراکه قیمت سیگارهای ایرانی نسبت به سیگارهای با برند خارجی تولید داخل و نیز سیگارهای وارداتی کمتر بوده و دریافت عوارض 35 تومانی از این سیگارها موجب افزایش 50 درصدی قیمت این سیگارها می‌شود.
تولیدکنندگان وتوزیع‌کنندگان می‌گویند در چنین بازاری بیشترین افزایش قیمت برای سیگارهای تولید داخلی ایرانی به وجود می‌آید که این مسئله موجب خواهد شد بازار فروش، میزان تولید و اشتغال ناشی از این محصولات در داخل با بحران مواجه شود و باید در نظر داشت که به دلیل نزدیک بودن بازه قیمتی سیگارهای قاچاق با سیگارهای تولید داخلی ایرانی، بحران دیگری برای فروش این محصولات به وجود می‌آورد.
در نهایت، اعتراض تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محصولات دخانی داخلی کارساز شد و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش میزان 35 تومانی سیگار تولید داخل و 50 تومانی سیگار وارداتی کوتاه آمد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه 97 در بخش درآمدی بند الحاقی 7 به تبصره 6 را با 135 رای موافق، 66 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 228 نماینده حاضر در مجلس را به تصویب رساندند.
بر این اساس، از ابتدای سال 1397 به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی 75 ریال، تولید مشترک 150 ریال، تولید داخل با نشان بین‌المللی 250 ریال و وارداتی 600 ریال به عنوان عوارض اضافه می شود و وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است مبالغ مذکور را از تولیدکنندگان و واردکنندگان حسب مورد اخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف 110516 این قانون واریز کند.
در حال حاضر تصمیم نهایی در خصوص لایحه بودجه سال 1397 و نیز مواردی از جمله افزایش قیمت سیگار بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد بود و باید منتظر ماند و این مجمع چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد.
علت مغایرت بند 7 الحاقی تبصره 6 با قانون برنامه ششم
نظر به اینکه در صورت قید ماده‌ای از مواد قوانین دائمی در قوانین برنامه‌ای کشور آن ماده نیز تابع شرایط قوانین برنامه ای خواهد بود و تغییر آن نیاز به دو سوم آرای نمایندگان در صحن علنی دارد، این قاعده در خصوص بند 7 الحاقی مجلس به تبصره 6 قانون بودجه سال 1397 رعایت نشده و این بند مغایر قانون برنامه ششم توسعه کشور است.
در ماده 73 قانون برنامه ششم توسعه کشور ضمن تعیین عوارض مختلف بر محصولات دخانی طی بندهای متعدد، به بند (ب) ماده (69) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) اشاره شده که بر اساس آن دولت می‌تواند عوارض بر دخانیات وضع کند.
این درحالی است که در بند 7 الحاقی قانون بودجه سال 97 این اختیار دولت نادیده گرفته شده است و مجلس راسا و با استناد به بند (ب) ماده (69) قانون الحاق (2) نسبت به تعیین عوارض مجدد اقدام کرده است و اختیاری که در برنامه ششم توسعه کشور به دولت داده شده در بند 7 الحاقی مغایر ماده 73 قانون برنامه ششم از دولت گرفته شده است و باید دو سوم رای نمایندگان برای آن اخذ و به اصلاح ماده 73 برنامه ششم توسعه اشاره می‌شد.
بنابراین بند 7 الحاقی که با استناد به بند (ب) ماده (69) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) در مجلس مطرح و به تبصره 6 لایحه دولت اضافه شده است باید به دلیل مغایرت با قانون برنامه ششم توسعه حذف شود.
آشفته بازار قیمت سیگار؛ از احتکار تا گرانی غیرقانونی
پس از اضافه شدن بند جنجال‌برانگیز الحاقی 7 به تبصره 6 لایحه بودجه توسط مجلس شورای اسلامی درخصوص اخذ عوارض سیگار که منجر به افزایش قیمت خرده‌فروشی هر نخ سیگار تولید داخل و سیگار وارداتی از ابتدای سال 1397 می‌شود بازار این محصول در اواخر سال 1396 دچار آشفتگی در زمینه قیمت فروش شد.
با خبر افزایش قیمت سیگار در سال 1397 که از اواخر سال گذشته با توجه به لایحه بودجه سال 1397 مطرح شد، شاهد افزایش قیمت این محصول توسط توزیع‌کننده‌ها بودیم. محصولاتی که قیمت درج شده بر روی هر پاکت آن با قیمت فروش محصول همخوانی نداشت و به طور مثال هر پاکت سیگاری که 3000 تومان روی آن قیمت درج شده با قیمتی بین 3500 تا 4000 تومان به فروش می‌رسید!
سیگار جزو کالاهایی است که مشمول قیمت‌گذاری نمی‌شود، اما ستاد تنظیم بازار در بهمن ماه سال 1396 اعلام کرد که هیچ کالایی تا پایان فروردین‌ماه سال 1397 نباید افزایش قیمتی داشته باشد.
افزایش قیمت سیگار در اواخر سال 1396 توسط توزیع‌کننده‌ها کلید خورد و آن‌ها با احتکار این محصول دخانی موجب آشفتگی در بازار قیمت سیگار شدند. احتکار توزیع‌کنندگان موجب شد تا عرضه سیگار در سطح بازار کاهش یابد و همین مساله موجب گرانی شود. پس از آن با توجه به اینکه تعادل بازار به هم خورده بود تولیدکنندگان تصمیم گرفتند تا قیمت‌ها را افزایش دهند تا شاید عرضه‌کنندگان از احتکار خودداری کنند و مجددا تعادل به بازار بازگردد، مساله‌ای که تا حدودی تاثیرگذار بود، اما نتوانست موجب جلوگیری از افزایش قیمت سیگار شود.
مساله‌ای که احتکارکنندگان سیگار به آن فکر می‌کردند عدم فروش کارتون‌های سیگار خریداری شده از تولیدکنندگان بود تا با آغاز سال 1397 سود دوبرابری را به علت افزایش قیمت‌ها به جیب بزنند.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مجلس آینده باید جلوی تصمیمات اشتباه در بخش کشاورزی را بگیرد/ از تولیدکننده حمایت شود

مجلس آینده باید جلوی تصمیمات اشتباه را بگیرد/ حمایت از تولیدکننده ضروری است

روسیه یک میلیارد دلار از دارایی های آلمان را ضبط کرد

وام قرض الحسنه به دست همه نمی رسد

قیمت برخی کالاهای اساسی در بازار+جدول

افزایش تولید نفت و گاز با ورود بخش خصوصی

منطقه یورو به خود آمد

هشدار نسبت به ایجاد رکود ناشی از کنترل ترازنامه

اثربخشی تولید و صادرات گاز و فرآورده‌های گازی افزایش می‌یابد

ویدیو/ بازگشت دوباره بالن‌های مشکوک به آمریکا

مانور کنترل عرضه بلیت ناوگان اتوبوسی در خوزستان برگزار شد

مشارکت آتش‌نشانان تهرانی در تامین ایمنی مراسم نیمه‌شعبان

برگزاری هم‌اندیشی صنعت ماشین‌­سازی و تجهیزات صنعتی با موضوع صادرات

واردات 500 هزار تاکسی و موتورسیکلت برقی تا 5 سال آینده

قیمت سکه و طلا 5 اسفند 1402/ هر گرم طلا 2.865.700 تومان شد

مردم تخلفات فروشگاه‌ها در طرح فجرانه را گزارش دهند

توجه به صنعت و تولید داخل سیاست اولویت‌دار دولت سیزدهم است

لزوم فعالانه‌تر عمل کردن کمیسیون کشاورزی مجلس

مزایده 148 قطعه زمین تجاری و مسکونی در شهرهای خوزستان

ویرایش و ثبت‌نام جدید خودروهای جانبازان از فردا آغاز می‌شود

برنامه‌ریزی 3 تا 5 ساله برای واردات خودروهای برقی

تالار شیشه‌ای قرمز شد

ازبکستان فهرست کالاهای وارداتی خود با تعرفه صفر را اعلام کرد

گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران برگزار می‌شود

تائید مصوبه مجلس درباره تسویه بدهی دولت به شرکت توانیر

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.