میزان آمادگی ایرانیان برای خرید کالای ساخت داخل اقتصاد کلان

میزان آمادگی ایرانیان برای خرید کالای ساخت داخل

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - المانیتور در گزارشی ضمن اشاره به نام گذاری امسال به نام "حمایت از کالای ایرانی" نوشت: این موضوع نشان می‌دهد تمرکز این کشور بر روی مساله اقتصاد ادامه می‌یابد.

در بخشی از گزارش المانیتور آمده است: دیدگاه ایرانیان در خصوص کالای ایرانی متفاوت است، عده ای کاملا معتقد به خرید کالای ایرانی هستند و از نظر آن ها، این کار تنها راه برای ارتقای کیفیت تولیدات ملی است. گروهی دیگر معتقد به خرید کالای ایرانی هستند اما تنها کالاهای با کیفیت و رقابتی، با قیمت مناسب را خریداری می کنند و گروه آخر کسانی هستند که به برند حساس هستند. گروه آخر که عموما شامل جوان تر ها و ثروتمندان هستند کالاهای خارجی و به ویژه آن هایی که با برندهای معروف عرضه می شوند را ترجیح می دهند.
مصرف کالاهای خارجی که در بین برخی از جوانان به فرهنگ تبدیل شده است تا جایی رشد کرده است که عده ای حتی خرید کالای با کیفیت پایین از یک برند خارجی را به کالای با کیفیت تولید داخل ترجیح می دهند. تقاضا برای کالای خارجی باعث شده است برخی از تولید کنندگان ایرانی، کالای خود را با برند خارجی عرضه کنند. یک فروشنده در میدان تجریش که از مراکز اصلی خرید تهران است گفت: خیلی از لباس هایی که می فروشیم ایرانی هستند اما از آن جا که برند برای مشتریان مهم است، تولیدکنندگان آن ها را با مارک های خارجی عرضه می کنند.
با این حال بسیاری از ایرانیان به جز صنایع پوشاک، لوازم خانگی و اتومبیل، معتقد به تولیدات داخلی هستند. یک مرد حدودا 55 ساله که خواست نامش فاش نشود گفت: به جز صنایع خودروسازی، صنایع ایرانی کالاهای باکیفیت و با قیمت های معقولی عرضه می کنند. صنایع غذایی، لباس، کفش، فرش، صنایع دستی و مبلمان ما مثال های خوبی از این دست هستند. این ها برخی از محصولات خوب ایرانی هستند که علاوه بر مصرف داخلی حتی به اروپا و آمریکا صادر می شوند.
هر چند که دیدگاه ایرانیان در خصوص کیفیت کالاهای داخلی متفاوت است اما اکثر ایرانی ها بر اینکه کیفیت خدمات پس از فروش بسیاری از تولیدات داخلی پایین است هم عقیده اند و این مساله فاکتوری تعیین کننده در هنگام خرید است.
المانیتور می افزاید: مقبولیت و تغییر ذهنیت ایرانی ها برای ترجیح دادن کالاهای ایرانی به خارجی سال ها طول خواهد کشید. مقامات نیز باید با چاره اندیشی در خصوص مسائلی هم چون نرخ بالای کالای قاچاق، نرخ بهره بالا، بروکراسی پیچیده و قانون گذاری های مربوط به کسب و کار، به یاری صنایع داخلی بشتابند و تا زمانی که این مسائل برطرف نشوند، تولیدکنندگان ایرانی برای رقابت پذیرتر شدن با مشکل مواجه خواهند بود.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

42 ماده معدنی در استان سمنان استخراج می‌شود

بیش از 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان رهاسازی شد

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

عملیات حفاری علت قطع شبکه ارتباطی 4 شهر مازندران

ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه برقرار شد

ساعت کار بازار متشکل ارزی اعلام شد

ارز پیش‌بینی شده برای واردات خودرو در 1402 بیشتر از امسال است

جزئیات تورم خوراکی ها در دی ماه/ گوشت قرمز 15 درصد گران شد

وام نداریم، سوال نکنید!

نشست شورای اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد به میزبانی بانک صادرات ایران

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

جزو قشر خاکستری هستم و به آن افتخار می‌کنم/ باید آداب امر به معروف و نهی از منکر را بیاموزیم/ نباید عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم هزینه داشته باشد

تلاش اعضای کمیسیون برای ارتقا یا رساندن بودجه قوه قضائیه به 2.9 درصد/ تشکیل کمیته تخصصی در تلفیق برای تحقق این موضوع

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.