معاون اول رییس‌جمهوری:
اقتصاد کشور نباید متکی به درآمدهای نفتی باشد نفت و گاز

اقتصاد کشور نباید متکی به درآمدهای نفتی باشد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - معاون اول رییس‌جمهوری گفت: اقتصاد ایران متکی به نفت است اما درآمدهای نفتی روزی به پایان می‌رسند بنابراین باید به دنبال آن باشیم که اتکاء اقتصاد کشور به نفت را کاهش دهیم.

به گزارش شانا به نقل از سایت معاون اول رییس‌جمهوری ، اسحاق جهانگیری، عصر روز دوشنبه ( 6 فروردین)، در نشست با کارآفرینان و واحدهای دانش‌بنیان پارک فناوری پردیس اظهار کرد: اقتصاد ایران اقتصادی نفتی است و از زمانی که نفت در این کشور کشف و استخراج شد، یک منبع درآمد مهم به وجود آمد که اقتصاد کشور به آن متکی شد.
وی افزود: متاسفانه اقتصاد کشور به طور جدی به درآمدهای نفتی متکی شده و در مواقعی که قیمت نفت افزایش یافت، دولتمردان دغدغه‌ای برای نحوه اداره کشور نداشتند چرا که منابع سرشار درآمدهای نفت حتی ضعف‌های نحوه اداره کشور را می‌پوشاند.
معاون اول رییس‌جمهوری ادامه داد: متاسفانه درآمدهای نفتی اجازه نمی‌دهد که حتی ضعف‌های نحوه اداره کشور مشخص شود و حتی اگر در مقطعی نظام کارشناسی کشور متلاشی و دچار آسیب شود کسی فکر نمی‌کند که اتفاق بد‌ی افتاده و به این موضوع توجه نمی‌کند که تصمیمات نادرست ناشی از ضعف بدنه کارشناسی می‌تواند آینده کشور را به خطر بیندازد.
جهانگیری با اشاره به اینکه دو خطر درآمدهای نفتی را تهدید می‌کند، خاطر‌نشان کرد: یکی از خطرات این است که امکان دارد روزی درآمدهای نفتی به پایان برسد و کشور را مبتلا به فقر و فلاکت کند.
وی تصریح کرد: زمانی می‌گفتیم که چاه‌های نفت را به روی برخی کشورها ببندیم و باورمان این بود که کشورهای نفتی می‌توانند از طریق نفروختن نفت، غرب را تنبیه کنند اما در سال‌ها‌ی تحریم مشاهده شد که اتفاق عکس رخ داد و غربی‌ها با نخریدن نفت، ما را تحریم کردند و در تحریم سقف تعیین کردند که ایران نتواند بیش از یک میلیون بشکه نفت بفروشد.
ایران نباید به درآمدهای نفتی متکی باشد
معاون اول رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: ما به ناچار باید به دنبال آن باشیم که اتکاء اقتصاد کشور به نفت را کاهش دهیم و رهبر معظم انقلاب نیز بارها فرموده‌اند که اقتصاد کشور نباید به درآمدهای نفتی متکی باشد.
جهانگیری با تاکید بر اینکه ایران جزء قدرتمندترین کشورهای منطقه است، ادامه داد: کشوری که می‌خواهد چنین موقعیتی داشته باشد باید از اقتصاد قوی برخوردار باشد و اتکاء آن به درآمدهای نفتی کم باشد.
معاون اول رییس‌جمهوری تاکید کرد: این که گاهی گفته می‌شود اتکاء اقتصاد کشور را از نفت به سمت کشاورزی، معادن و یا توریسم هدایت کنیم ممکن است توصیه خوبی باشد اما کشاورزی و معدن نیز نمی‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی باشد.
وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین و اصلی‌ترین فرصت و سرمایه ایران دانش جوانان تحصیل‌کرده کشور است، خاطر نشان کرد: امروز جوانان تحصیل‌کرده کشور مجموعه ای هستند که می‌توانند بخش زیادی از مشکل اتکاء اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی را حل و فصل کنند.
جهانگیری با اشاره به اینکه هنوز ساختارها، مقررات، قوانین و آیین‌نامه‌های کشور، همان قوانین اقتصاد نفتی هستند، اظهار کرد: لازم است اصلاحاتی در این قوانین ایجاد شود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کارمزد نجومی برای فروش اموال دولتی!

لزوم ارائه الگوهای جدید در حوزه حسابرسی عملکرد و تهیه بانک جامع اطلاعاتی با رویکرد نظارت برخط

بررسی افزایش کارمزد خدمات بانکی/ ارائه تسهیلات خرد به صورت مجازی

رهاسازی 2 میلیون و 550 هزار قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان

نظارت جامع بر اطلاعات کشتی از پل فرماندهی تا «خن» کشتی/رفع چالش مصرف سوخت در شناورها

افزایش سهم بندر چابهار در تجارت خارجی و ترانزیت کالا

دردسرهای قدرت برای گوگل

آمریکا به بحران مالی نزدیک می‌شود

دولت استراتژی ندارد؛ بودجه 1402 با بودجه قبلی دولت سیزدهم تفاوتی ندارد

احداث تراموا و خط 10 مترو غیرقانونی است/ شرط اجرای پروژه‌ها چیست؟

تقدم اصلاح نظام گزینش شایستگان در اصلاحات نهادی

گول آیفون‌های کپی برابر اصل را نخورید

تاثیر مثبت تورم روی بورس

جهش صادرات و تولید نفت ایران

اختیاری بودن خرید کالا در کالابرگ الکترونیکی/سه استان دیگر مشمول طرح شدند

روز سیاه بورس ایران

قاچاق و سوالات بی‌پاسخ؛ تامین‌کنندگان منابع مالی قاچاق چه افرادی هستند؟

برگ برنده فلزات گرانبها به کدام‌ رسید؟

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.