کشف 100 تُن موادمخدر و پیش ساز در سال 96 صنعت و معدن

کشف 100 تُن موادمخدر و پیش ساز در سال 96

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - گمرک ایران تا روزهای پایانی اسفند 96 با کشف بیش از 100 تُن انواع مواد مخدر و پیش ساز در طول یکسال گذشته رشدی نزدیک به 400 درصد را برای خود ثبت کرد.

به گزارش فصل تجارت به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، این سازمان در طول دو سال اخیر نه تنها با الکترونیکی شدن و تجهیز گمرکات به سامانه های هوشمند که با تجهیز گمرکات به دستگاه های کنترلی ایکس ری، سازماندهی حرفه ای تیم سمگا در کنار آموزش تخصصی نیروی انسانی، اصلاح مقررات و قوانین در مسیر جدیدی از مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا قرار گرفته است.
یکی از مهم ترین ماموریت های این سازمان به عنوان دروازه تجارت خارجی، مقابله با هرگونه قاچاق از جمله قاچاق مواد مخدر است. گمرک ایران به لحاظ مصمم بودن در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کشفیات آن تا آنجا پیش رفت که توانست در سال 2017 میلادی از سوی سازمان جهانی گمرک رتبه اول را در کشفیات مواد مخدر از آن خود کند.
کشفیات متعدد از سوی ماموران حرفه ای گمرکات کشور در طول یک سال اخیر نشان می دهد، قاچاقچیان برای خنثی کردن رصد ماموران گمرک از راه های مختلفی برای انتقال مواد استفاده می کنند و دائما درحال تغییر این روش ها هستند. از جاسازی در بخش های غیرقابل دسترسی در کامیون گرفته، تا لباس و تشک همراه نوزاد، بسته های بستی، صنایع دستی، آجیل و خشکبارو ... که هیچکدام از تیررس ماموران گمرک و تجهیزات کنترلی این سازمان در امان نماندند.
اگرچه رقم بزرگ 100 به تنهایی می تواند نشان دهنده هدف جدی این سازمان در کشفیات مواد مخدر باشد، اما نگاهی به جزییات کشف مواد نشان می دهد، تلاش گمرک ایران وضعیت بازار این مواد را نیز دگرگون کرده است. بذرشاهدانه یکی از مهم ترین و و شاید کشف آن یکی از دشوارترین عملیات کشف برای ماموران گمرک باشد.
در طول سال 96 کشفیات این بذر 23 کیلو و 881 کیلوگرم بوده که نسبت به سال قبل 18 درصد رشد داشته است. این بذر معمولا در بسته های 5 تا 10 دانه ای اغلب از کشورهای مختلف به ایران می آید و قاچاقچیان بیشتر از روش پستی برای انتقال این بذر استفاده می کنند. کشف این بذر از مهم ترین کشفیات گمرک ایران است و بیش از 250 پرونده به قاچاق این نوع مواد مخدر مربوط می شود.
از دیگر کشفیات قابل توجه و تاثیر گذار در منطقه، کشف 45 تن و 469 کیلو گرم اسیدانیدریک استیک نوعی پیش ساز مواد مخدر صنعتی است که نسبت به سال گذشته نزدیک به 400 درصد رشد را نشان میدهد. این اسید ماده اصلی تولید هروئین است و 3 لیتر ازآن برای تولید یک کیلو گرم هروئین کفایت می کند. یک حساب ساده نشان می دهد کشفیات صورت گرفته از سوی گمرک ایران در طول یک سال اخیر، مانع ازتولید چه مقادیر قابل توجهی هروئین شده، اقدامی که قیمت این اسید را در ایران و افغانستان به 300 تا 1500 دلار رساند، در حالی که ارزش قانونی آن تنها 10 دلار است. گفتنی است توزیع غیر قانونی قاچاق کلیات مشخصی ندارد و برآوردی است.
به نظر می رسد، اقدامات گمرک بر تولید و شاید جابه جایی هروئین از طریق ایران نیز تاثیر گذاشته باشد، زیرا گزارش های گمرک نشان می دهد، در طول سال 96، 170 کیلو و 904 گرم هروئین کشف شده است.
روانگردان های جدید که به NPS مشهور بوده، از شگردهای اخیر سوداگران مواد مخدر است و اغلب به صورت پستی به ایران وارد می شود. گمرک ایران توانست در طول یک سال گذشته 1370 گرم از این روانگردان های کشف کند. Nps ها بسیار خطرناکتر از دیگر مواد مخدر هستند. کشف این روانگردان ها نیز از مهم ترین کشفیات مواد مخدر از سوی گمرک در سال گذشته بود.
همچنین در یک سال گذشته 30تن اسیدهیدروکلریک و اسیدسولفوریک که هر دو پیش ساز مخدر های صنعتی هستند کشف شد، که نسبت به سال گذشته 500 درصد رشد را نشان می دهد. بر اساس گزارش های مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران در طول یک سال گذشته آمارهای کشف انواع مواد مخدر رشد قابل توجهی داشته است.
در طی سال 96، 641 کیلو و 453 گرم تریاک کشف شد که 500 درصد رشد را نسبت به سال 95 نشان می دهد. در این مدت 50 کیلو و 631 گرم شیره تریاک کشف شد که نسبت به سال 95، 511 درصد رشد داشته است.
همچنین در این مدت از سوی ماموران گمرک 75 کیلو و 149 گرم شیشه آمفتامین کشف شد که در مقایسه با سال قبل 134 درصد رشد را نشان می دهد. در طول سال یکسال گذشته، 2 کیلو و 603 گرم قرص اکستازی کشف شد در حالی که در سال قبل هیچ کشفی در این مورد ثبت نشده است. مورد دیگری که پیش از این کشفی نداشته، قرص اگزازپام است که بر اساس آمارهای گمرک در یکسال گذشته 84 کیلو و 500 گرم کشف شد.
در این مدت کشفیات قرص های مخدر و روان گردان مانند ترامادول، 7 و نیم تن بوده است. براساس این گزارش کشفیات در گروه سایر قرص های مخدر که تاثیرات متعدد و مختلفی بر مصرف کنندگان دارند، 12 تن و 534 کیلوگرم بوده که رشدی 300 درصدی را نشان می دهد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اصلاح قیمت خودرو طبق فرمول سازمان حمایت/ فروش سامانه ای خودروها

موضع شورای عالی بورس در مورد دستورالعمل خودرویی شورای رقابت

اتصال همه روستاهای مناطق زلزله زده خوی به اینترنت پرسرعت

تامین امنیت غذایی؛ رسالت وزارت جهاد کشاورزی

کاتالیست‌های ایرانی به کاتالیست‌های اروپایی تنه زده‌اند

ظرفیت 120 میلیون تنی فرآوری محصولات کشاورزی در ایران

رشد 2.5 برابری مساحت گلخانه‌‎های کشور

علیزاده: احتمالا از شورای رقابت به دیوان عالی کشور شکایت می‌کنیم

پایش سطح سبز کشور

سبد معیشت کارگران را عادلانه محاسبه کنیم

حمایت صندوق تعاون روستایی برای تامین سرمایه در گردش

5 قلوهای تازه متولد شده گنبدی صاحب خانه می‌شوند

افزایش ظرفیت عملکرد بنادر کشور از 19 به 270 میلیون تن

محصولات لبنی شرکت‌های پگاه ارومیه و تبریز برای زلزله‌زدگان خوی ارسال شد

تخصیص 35 میلیارد تومان ردیف اعتباری برای حفاظت از خاک کشاورزی

عرضه خودرو در بورس کالا متوقف می‌شود؟

پیش‌بینی شناسایی 24 همت دارایی برای مولدسازی/ شناسایی 6 هزار موعد جدید که مالیات نمی‌دادند

زارع:‌ جریمه جمع نکردن گازهای فلر مشخص شد

تیک طلایی توییتر برای کسب و کارها 1000 دلار آب می‌خورد

لزوم استفاده از توانمندی‌ بخش خصوصی در اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت

افت 17 هزار واحدی شاخص بورس

رتبه بندی خودروها برای تعیین قیمت/ فروش خودرو از طریق سامانه

بومی سازی 98 درصد کاتالیست‌های صنعت نفت

سیر تا پیاز ماجرای پرداخت عوارض به بهشت زهرا

واردات پیاز به کشور/ قصد داریم صادرات را برنامه‌محور کنیم

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.