کشف 100 تُن موادمخدر و پیش ساز در سال 96 صنعت و معدن

کشف 100 تُن موادمخدر و پیش ساز در سال 96

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - گمرک ایران تا روزهای پایانی اسفند 96 با کشف بیش از 100 تُن انواع مواد مخدر و پیش ساز در طول یکسال گذشته رشدی نزدیک به 400 درصد را برای خود ثبت کرد.

به گزارش فصل تجارت به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، این سازمان در طول دو سال اخیر نه تنها با الکترونیکی شدن و تجهیز گمرکات به سامانه های هوشمند که با تجهیز گمرکات به دستگاه های کنترلی ایکس ری، سازماندهی حرفه ای تیم سمگا در کنار آموزش تخصصی نیروی انسانی، اصلاح مقررات و قوانین در مسیر جدیدی از مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا قرار گرفته است.
یکی از مهم ترین ماموریت های این سازمان به عنوان دروازه تجارت خارجی، مقابله با هرگونه قاچاق از جمله قاچاق مواد مخدر است. گمرک ایران به لحاظ مصمم بودن در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کشفیات آن تا آنجا پیش رفت که توانست در سال 2017 میلادی از سوی سازمان جهانی گمرک رتبه اول را در کشفیات مواد مخدر از آن خود کند.
کشفیات متعدد از سوی ماموران حرفه ای گمرکات کشور در طول یک سال اخیر نشان می دهد، قاچاقچیان برای خنثی کردن رصد ماموران گمرک از راه های مختلفی برای انتقال مواد استفاده می کنند و دائما درحال تغییر این روش ها هستند. از جاسازی در بخش های غیرقابل دسترسی در کامیون گرفته، تا لباس و تشک همراه نوزاد، بسته های بستی، صنایع دستی، آجیل و خشکبارو ... که هیچکدام از تیررس ماموران گمرک و تجهیزات کنترلی این سازمان در امان نماندند.
اگرچه رقم بزرگ 100 به تنهایی می تواند نشان دهنده هدف جدی این سازمان در کشفیات مواد مخدر باشد، اما نگاهی به جزییات کشف مواد نشان می دهد، تلاش گمرک ایران وضعیت بازار این مواد را نیز دگرگون کرده است. بذرشاهدانه یکی از مهم ترین و و شاید کشف آن یکی از دشوارترین عملیات کشف برای ماموران گمرک باشد.
در طول سال 96 کشفیات این بذر 23 کیلو و 881 کیلوگرم بوده که نسبت به سال قبل 18 درصد رشد داشته است. این بذر معمولا در بسته های 5 تا 10 دانه ای اغلب از کشورهای مختلف به ایران می آید و قاچاقچیان بیشتر از روش پستی برای انتقال این بذر استفاده می کنند. کشف این بذر از مهم ترین کشفیات گمرک ایران است و بیش از 250 پرونده به قاچاق این نوع مواد مخدر مربوط می شود.
از دیگر کشفیات قابل توجه و تاثیر گذار در منطقه، کشف 45 تن و 469 کیلو گرم اسیدانیدریک استیک نوعی پیش ساز مواد مخدر صنعتی است که نسبت به سال گذشته نزدیک به 400 درصد رشد را نشان میدهد. این اسید ماده اصلی تولید هروئین است و 3 لیتر ازآن برای تولید یک کیلو گرم هروئین کفایت می کند. یک حساب ساده نشان می دهد کشفیات صورت گرفته از سوی گمرک ایران در طول یک سال اخیر، مانع ازتولید چه مقادیر قابل توجهی هروئین شده، اقدامی که قیمت این اسید را در ایران و افغانستان به 300 تا 1500 دلار رساند، در حالی که ارزش قانونی آن تنها 10 دلار است. گفتنی است توزیع غیر قانونی قاچاق کلیات مشخصی ندارد و برآوردی است.
به نظر می رسد، اقدامات گمرک بر تولید و شاید جابه جایی هروئین از طریق ایران نیز تاثیر گذاشته باشد، زیرا گزارش های گمرک نشان می دهد، در طول سال 96، 170 کیلو و 904 گرم هروئین کشف شده است.
روانگردان های جدید که به NPS مشهور بوده، از شگردهای اخیر سوداگران مواد مخدر است و اغلب به صورت پستی به ایران وارد می شود. گمرک ایران توانست در طول یک سال گذشته 1370 گرم از این روانگردان های کشف کند. Nps ها بسیار خطرناکتر از دیگر مواد مخدر هستند. کشف این روانگردان ها نیز از مهم ترین کشفیات مواد مخدر از سوی گمرک در سال گذشته بود.
همچنین در یک سال گذشته 30تن اسیدهیدروکلریک و اسیدسولفوریک که هر دو پیش ساز مخدر های صنعتی هستند کشف شد، که نسبت به سال گذشته 500 درصد رشد را نشان می دهد. بر اساس گزارش های مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران در طول یک سال گذشته آمارهای کشف انواع مواد مخدر رشد قابل توجهی داشته است.
در طی سال 96، 641 کیلو و 453 گرم تریاک کشف شد که 500 درصد رشد را نسبت به سال 95 نشان می دهد. در این مدت 50 کیلو و 631 گرم شیره تریاک کشف شد که نسبت به سال 95، 511 درصد رشد داشته است.
همچنین در این مدت از سوی ماموران گمرک 75 کیلو و 149 گرم شیشه آمفتامین کشف شد که در مقایسه با سال قبل 134 درصد رشد را نشان می دهد. در طول سال یکسال گذشته، 2 کیلو و 603 گرم قرص اکستازی کشف شد در حالی که در سال قبل هیچ کشفی در این مورد ثبت نشده است. مورد دیگری که پیش از این کشفی نداشته، قرص اگزازپام است که بر اساس آمارهای گمرک در یکسال گذشته 84 کیلو و 500 گرم کشف شد.
در این مدت کشفیات قرص های مخدر و روان گردان مانند ترامادول، 7 و نیم تن بوده است. براساس این گزارش کشفیات در گروه سایر قرص های مخدر که تاثیرات متعدد و مختلفی بر مصرف کنندگان دارند، 12 تن و 534 کیلوگرم بوده که رشدی 300 درصدی را نشان می دهد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مجلس آینده باید جلوی تصمیمات اشتباه در بخش کشاورزی را بگیرد/ از تولیدکننده حمایت شود

مجلس آینده باید جلوی تصمیمات اشتباه را بگیرد/ حمایت از تولیدکننده ضروری است

روسیه یک میلیارد دلار از دارایی های آلمان را ضبط کرد

وام قرض الحسنه به دست همه نمی رسد

قیمت برخی کالاهای اساسی در بازار+جدول

افزایش تولید نفت و گاز با ورود بخش خصوصی

منطقه یورو به خود آمد

هشدار نسبت به ایجاد رکود ناشی از کنترل ترازنامه

اثربخشی تولید و صادرات گاز و فرآورده‌های گازی افزایش می‌یابد

ویدیو/ بازگشت دوباره بالن‌های مشکوک به آمریکا

مانور کنترل عرضه بلیت ناوگان اتوبوسی در خوزستان برگزار شد

مشارکت آتش‌نشانان تهرانی در تامین ایمنی مراسم نیمه‌شعبان

برگزاری هم‌اندیشی صنعت ماشین‌­سازی و تجهیزات صنعتی با موضوع صادرات

واردات 500 هزار تاکسی و موتورسیکلت برقی تا 5 سال آینده

قیمت سکه و طلا 5 اسفند 1402/ هر گرم طلا 2.865.700 تومان شد

مردم تخلفات فروشگاه‌ها در طرح فجرانه را گزارش دهند

توجه به صنعت و تولید داخل سیاست اولویت‌دار دولت سیزدهم است

لزوم فعالانه‌تر عمل کردن کمیسیون کشاورزی مجلس

مزایده 148 قطعه زمین تجاری و مسکونی در شهرهای خوزستان

ویرایش و ثبت‌نام جدید خودروهای جانبازان از فردا آغاز می‌شود

برنامه‌ریزی 3 تا 5 ساله برای واردات خودروهای برقی

تالار شیشه‌ای قرمز شد

ازبکستان فهرست کالاهای وارداتی خود با تعرفه صفر را اعلام کرد

گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران برگزار می‌شود

تائید مصوبه مجلس درباره تسویه بدهی دولت به شرکت توانیر

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.