مصرف کالای ایرانی در گرو فرهنگ سازی گفتگو

مصرف کالای ایرانی در گرو فرهنگ سازی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیرآموزش و پرورش بر ضرورت گسترش فرهنگ همه جانبه مصرف کالای ایرانی به معنای واقعی کلمه در جامعه تاکید کرد.
سید محمد بطحایی در برنامه «اقتصاد به وقت بهار» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به نامگذاری سال 97 از سوی مقام معظم رهبری به سال «حمایت از کالای ایرانی» افزود: فرهنگ سازی از جمله راهکارهای کلیدی در جهت تحقق بخشی شعار سال به حساب می آید.
وی همچنین اظهارداشت: نقش آموزش وپرورش در فرهنگ سازی استفاده ومصرف کالای ایرانی نقشی بی بدیل و راهبردی است.
وزیرآموزش و پرورش گفت: این وزارتخانه از دو منظر اول «استفاده از اقلام و تجهیزات تولید داخل» و دوم «توسعه و گسترش فرهنگ استفاده از کالای داخلی» باید در راستای تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی تلاش کند.
وی در ادامه افزود: منظر نخست یعنی استفاده از اقلام و تجهیزات تولید داخل در این مجموعه به مثابه سایر دستگاه های اجرایی در سطح کشور است.
بطحایی تصریح کرد: خوشبختانه در مجموعه آموزش و پرورش ازیک سو تنوع مواد مصرفی و تجهیزات به نحوی نیست که خیلی محتاج کالاهای خارجی باشد و از دیگر سو پیشینه اقلام تولید داخلی به گونه ایست که این مجموعه را بی نیاز می کند از اینکه بخواهد از کالاهای خارجی به عنوان لوازم التحریر یا تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در مدارس مورد استفاده قرار دهد.
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: استفاده از کالاهای ساخت داخل در سال حمایت از کالای ایرانی در مجموعه وزارت آموزش و پرورش همانند سایر دستگاه های اجرایی باید به شدت مورد تاکید باشد.
وزیرآموزش و پرورش افزود: منظر دوم بحث توسعه و گسترش فرهنگ استفاده از کالای داخلی در بین دانش آموزان و به تبع خانواده هاست که نهاد مزبور در بحث اشاعه فرهنگ مصرف کالای ایرانی و نهادینه کردن این مفهوم اساسی در اقتصاد کشور بسیار نقش آفرین است.
وی تصریح کرد: تمامی آحاد مردم باید اهتمام جدی به بحث مصرف کالای ایرانی داشته باشند ولو اینکه اقلام ساخت داخل از کیفیت قابل رقابتی نسبت به کالاهای خارجی برخوردار نباشد.
بطحایی بیان داشت: تولید داخلی به جهت اثرگذاری مثبت در تولید ملی و اشتغال همواره باید مورد توجه و حمایت مردم و مسئولان قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به پیش بینی کارگروهی به جهت تحقق اهداف شعار سال در آموزش و پرورش گفت: بعد از تعطیلات نوروزی مباحث مرتبط با تولید ملی و فرهنگ استفاده از کالای ایرانی در برنامه های درسی و آموزشی مدارس باشدت و حدت هرچه تمامتر دنبال خواهد شد.
وزیر آموزش و پرورش افزود: جداز از برنامه های رسمی که تاکنون در مدارس ساری و جاری بوده برنامه های ویژه ای در ارتباط با موضوع حمایت از کالای ایرانی در سطح کشور پیش بینی، طراحی و به مرحله اجرا درخواهدآمد.
وی در ادامه این مصاحبه رادیویی ضمن اشاره به بحث ایجاد فرهنگ پشتکار و جهادی در بین دانش آموزان اظهارداشت: متاسفانه خروجی برنامه های درسی و آموزشی کشور در این زمینه تاکنون بسیار ضعیف بوده از اینرو ضرورت دارد در مسیر مورد نظر تلاش های جدی تری صورت گیرد.
بطحایی در ادامه با بیان اینکه جای خالی مهارت آموزی امروز در سبد یادگیری دانش آموزان به شدت احساس می شود، اظهار امیدواری کرد که به بهانه سال حمایت از کالای ایرانی بحث مهارآموزی در سبد یادگیری دانش آموزان طی سال تحصیلی 97-98 گسترش تا جایگاهی بایسته در نظام آموزشی مملکت ایجاد شود.
برنامه «اقتصاد به وقت بهار» کاری از گروه اقتصاد و جامعه شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا جمعه هر روز ساعت 16 به مدت دو ساعت و 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با آیتم های متنوع به همراه موسیقی از استان های مختلف کشور در هر روز بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

چرا بانک مرکزی سهمیه ارز مسافرتی را 2 برابر کرد؟

برنامه شانا برای اقتصاد چیست؟

کالاهای وارداتی و نرخ تورم آنها در فصل پاییز چقدر بود؟

ترامپ و خطر ژئوپلیتیک جهانی

حمله بخشنامه ها به تجارت کشور/ 2196 بخشنامه در 8سال صادر شد

استخراج رمزارز با برق یارانه‌ای غیرقانونی است

رایزنی برای خرید تضمینی سیب زمینی مازاد

جزییات حضور ایران در اجلاس سازمان جهانی تجارت

پست ایران در مسیر هوشمندسازی

اوراق مرابحه به 48 درصد رسید/ وضعیت رکودی سخت بازارها

صعود قیمت مسکن آمریکا چه میزان بود؟

دشمن رشد پایدار

رالی بیت‌کوین ادامه دارد

ماده 41 قانون کار، فصل‌الخطاب تعیین دستمزد کارگران

هشدار وقوع کولاک در 23 استان/تقویت سامانه بارشی در اکثر مناطق

هشدار رکوردزنی پی‌درپی در مصرف گاز/ تاکید بر لزوم مدیریت مصرف در کشور

مالیات بر ارزش افزوده بهبود یافت

هوای پایتخت پاک است

27 بنای تاریخی در کشور به مردم واگذار می‌شود

روسیه و مشکلی به نام کمبود کارکنان

معامله 268 کیلو شمش طلا

طبیب شرکت‌ها هنگام بحران

«کریدور» هست، «دیپلماسی» نیست

استراتژی تاب‌آوری بنگاه‌ها در 1403

وظیفه شهر مقابل مستاجرها

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.