مصرف کالای ایرانی در گرو فرهنگ سازی گفتگو

مصرف کالای ایرانی در گرو فرهنگ سازی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیرآموزش و پرورش بر ضرورت گسترش فرهنگ همه جانبه مصرف کالای ایرانی به معنای واقعی کلمه در جامعه تاکید کرد.
سید محمد بطحایی در برنامه «اقتصاد به وقت بهار» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به نامگذاری سال 97 از سوی مقام معظم رهبری به سال «حمایت از کالای ایرانی» افزود: فرهنگ سازی از جمله راهکارهای کلیدی در جهت تحقق بخشی شعار سال به حساب می آید.
وی همچنین اظهارداشت: نقش آموزش وپرورش در فرهنگ سازی استفاده ومصرف کالای ایرانی نقشی بی بدیل و راهبردی است.
وزیرآموزش و پرورش گفت: این وزارتخانه از دو منظر اول «استفاده از اقلام و تجهیزات تولید داخل» و دوم «توسعه و گسترش فرهنگ استفاده از کالای داخلی» باید در راستای تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی تلاش کند.
وی در ادامه افزود: منظر نخست یعنی استفاده از اقلام و تجهیزات تولید داخل در این مجموعه به مثابه سایر دستگاه های اجرایی در سطح کشور است.
بطحایی تصریح کرد: خوشبختانه در مجموعه آموزش و پرورش ازیک سو تنوع مواد مصرفی و تجهیزات به نحوی نیست که خیلی محتاج کالاهای خارجی باشد و از دیگر سو پیشینه اقلام تولید داخلی به گونه ایست که این مجموعه را بی نیاز می کند از اینکه بخواهد از کالاهای خارجی به عنوان لوازم التحریر یا تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در مدارس مورد استفاده قرار دهد.
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: استفاده از کالاهای ساخت داخل در سال حمایت از کالای ایرانی در مجموعه وزارت آموزش و پرورش همانند سایر دستگاه های اجرایی باید به شدت مورد تاکید باشد.
وزیرآموزش و پرورش افزود: منظر دوم بحث توسعه و گسترش فرهنگ استفاده از کالای داخلی در بین دانش آموزان و به تبع خانواده هاست که نهاد مزبور در بحث اشاعه فرهنگ مصرف کالای ایرانی و نهادینه کردن این مفهوم اساسی در اقتصاد کشور بسیار نقش آفرین است.
وی تصریح کرد: تمامی آحاد مردم باید اهتمام جدی به بحث مصرف کالای ایرانی داشته باشند ولو اینکه اقلام ساخت داخل از کیفیت قابل رقابتی نسبت به کالاهای خارجی برخوردار نباشد.
بطحایی بیان داشت: تولید داخلی به جهت اثرگذاری مثبت در تولید ملی و اشتغال همواره باید مورد توجه و حمایت مردم و مسئولان قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به پیش بینی کارگروهی به جهت تحقق اهداف شعار سال در آموزش و پرورش گفت: بعد از تعطیلات نوروزی مباحث مرتبط با تولید ملی و فرهنگ استفاده از کالای ایرانی در برنامه های درسی و آموزشی مدارس باشدت و حدت هرچه تمامتر دنبال خواهد شد.
وزیر آموزش و پرورش افزود: جداز از برنامه های رسمی که تاکنون در مدارس ساری و جاری بوده برنامه های ویژه ای در ارتباط با موضوع حمایت از کالای ایرانی در سطح کشور پیش بینی، طراحی و به مرحله اجرا درخواهدآمد.
وی در ادامه این مصاحبه رادیویی ضمن اشاره به بحث ایجاد فرهنگ پشتکار و جهادی در بین دانش آموزان اظهارداشت: متاسفانه خروجی برنامه های درسی و آموزشی کشور در این زمینه تاکنون بسیار ضعیف بوده از اینرو ضرورت دارد در مسیر مورد نظر تلاش های جدی تری صورت گیرد.
بطحایی در ادامه با بیان اینکه جای خالی مهارت آموزی امروز در سبد یادگیری دانش آموزان به شدت احساس می شود، اظهار امیدواری کرد که به بهانه سال حمایت از کالای ایرانی بحث مهارآموزی در سبد یادگیری دانش آموزان طی سال تحصیلی 97-98 گسترش تا جایگاهی بایسته در نظام آموزشی مملکت ایجاد شود.
برنامه «اقتصاد به وقت بهار» کاری از گروه اقتصاد و جامعه شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا جمعه هر روز ساعت 16 به مدت دو ساعت و 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با آیتم های متنوع به همراه موسیقی از استان های مختلف کشور در هر روز بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

42 ماده معدنی در استان سمنان استخراج می‌شود

بیش از 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان رهاسازی شد

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

عملیات حفاری علت قطع شبکه ارتباطی 4 شهر مازندران

ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه برقرار شد

ساعت کار بازار متشکل ارزی اعلام شد

ارز پیش‌بینی شده برای واردات خودرو در 1402 بیشتر از امسال است

جزئیات تورم خوراکی ها در دی ماه/ گوشت قرمز 15 درصد گران شد

وام نداریم، سوال نکنید!

نشست شورای اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد به میزبانی بانک صادرات ایران

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

جزو قشر خاکستری هستم و به آن افتخار می‌کنم/ باید آداب امر به معروف و نهی از منکر را بیاموزیم/ نباید عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم هزینه داشته باشد

تلاش اعضای کمیسیون برای ارتقا یا رساندن بودجه قوه قضائیه به 2.9 درصد/ تشکیل کمیته تخصصی در تلفیق برای تحقق این موضوع

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.