باید جهت گیری در سیستم بانکی به سمت تولید داخلی باشد بانک، بیمه و بورس

باید جهت گیری در سیستم بانکی به سمت تولید داخلی باشد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در سیستم بانکی باید جهت گیری به سمت تولید داخلی باشد، به نحوی که با نرخ سودهای ترجیحی که زمینه اشتغال را فراهم می‌کند، به بخش تولید کمک کنیم.
به گزارش فصل تجارت به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی؛ مسعود کرباسیان ، وزیر اقتصاد در پاسخ به این پرسش که وزارت امور اقتصادی و دارایی برای محقق شدن شعار امسال « حمایت از کالای ایرانی » چه برنامه‌ای را مد نظر قرار داده است، اظهار کرد: در چند روز گذشته فرصت مناسبی برای بررسی چگونگی اجرای این شعار فراهم شد و امروز که اولین روز کاری است این دستور کار را دنبال می‌کنیم.
وی با بیان اینکه، باید در زمینه مالیاتی به حمایت از تولید داخلی توجه کنیم و دریافت مالیات از افرادی که غیر تولید کننده داخلی هستند را تغییر دهیم، افزود: از سال گذشته جلوگیری از فرار مالیاتی را دنبال کرده‌ایم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در سیستم بانکی نیز باید جهت گیری به سمت تولید داخلی باشد، به نحوی که با نرخ سودهای ترجیحی که زمینه اشتغال را فراهم می‌کند، به بخش تولید کمک کنیم.
کرباسیان دیگر راهبرد این وزارتخانه را حمایت از صادرات و ارائه تخفیفات لازم برای واردات مواد اولیه در گمرک اعلام کرد و گفت: همچنین باید زمینه کاهش تشریفات گمرکی و بهبود ارائه ضمانت نامه ها را فراهم کنیم. در زمینه برخورد با قاچاق غیررسمی سامانه‌ای ایجاد شده که به شناسایی قاچاق کمک کند و می توان این رابطه را ایجاد کرد که آیا با جنبه‌های حمایتی وارد شده است یا نه؟.
وی گفت: در زمینه برخورد با قاچاق غیر رسمی نیز سامانه ای را ایجاد کرده‌ایم که به شناسایی قاچاق کمک می‌کند و می‌توانیم این رابطه را ایجاد کنیم که آیا این کالا به صورت قاچاق یا با جنبه‌های حمایتی وارد شده است.
کرباسیان با بیان اینکه، همچنین باید بازار سرمایه را برای تولید داخل فعال کنیم، تصریح کرد: عمده تامین منابع مالی به سمت سیستم بانکی رفته، در حالیکه بازار سرمایه می‌تواند این امر را فراهم کند، اما هم اکنون بازار سرمایه نقش فعالی در این زمینه ندارد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: در زمینه سرمایه گذاری نیز باید سرمایه گذاری داخلی را مد نظر قرار دهیم و سرمایه گذاران خارجی به جای صادرات به سرمایه گذاری مشترک توجه کنند.
به گفته کرباسیان، تمامی بخش‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی باید درگیر موضوع حمایت از تولید باشند و این امر را در دستور کار خود قرار دهند.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد راه اندازی سامانه ای در گمرک برای جلوگیری از قاچاق ادامه داد: فرمایشات مقام معظم رهبری هم راهگشا بود و هم ایجاد انگیره برای ادامه این روند کرد و من به سهم خودم و وزارت امور اقتصادی و دارایی و گمرک از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم که با این بیانات انگیزه ما را صد چندان کردند که شخصا موارد را دنبال کنم، زیرا به لحاظ مسئولیتم باید کار به گمرک واگذار می‌شد، اما هم اکنون وظیفه خود می‌دانم که این کار را دنبال کنم.
کرباسیان با بیان اینکه، برای حمایت از تولید داخلی باید قوانین را به نفع تولیدکنندگان تغییر دهیم، تصریح کرد: قدردانی رهبری به ما انگیزه مضاعف برای ادامه کار داد.
وی گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری برای سال جاری ناظر به فراگیری کلی برای همه زمینه‌ها است،‌ زیرا بحث حمایت از کالای ایرانی مربوط به شخص خاص نیست و تولید کننده، مصرف کننده و سایر موارد باید این امر را از وظایف خود بدانند ضمن اینکه ایشان فرمودند که اگر مصرف کننده بداند کالایی قاچاق است، نباید آن را خریداری کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

68 مصوبه خدمت به زائران نوروز 1402 کامل و دقیق اجرا شود

ترغیب دانش آموزان به تحصیل در هنرستان های کشاورزی

کارمزد نجومی برای فروش اموال دولتی!

هوای بارانی تهران همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس

لزوم ارائه الگوهای جدید در حوزه حسابرسی عملکرد و تهیه بانک جامع اطلاعاتی با رویکرد نظارت برخط

بررسی افزایش کارمزد خدمات بانکی/ ارائه تسهیلات خرد به صورت مجازی

رهاسازی 2 میلیون و 550 هزار قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان

نظارت جامع بر اطلاعات کشتی از پل فرماندهی تا «خن» کشتی/رفع چالش مصرف سوخت در شناورها

نظارت جامع بر اطلاعات و پل فرماندهی کشتی/رفع چالش مصرف سوخت در شناورها

افزایش سهم بندر چابهار در تجارت خارجی و ترانزیت کالا

دردسرهای قدرت برای گوگل

آمریکا به بحران مالی نزدیک می‌شود

دولت استراتژی ندارد؛ بودجه 1402 با بودجه قبلی دولت سیزدهم تفاوتی ندارد

احداث تراموا و خط 10 مترو غیرقانونی است/ شرط اجرای پروژه‌ها چیست؟

تقدم اصلاح نظام گزینش شایستگان در اصلاحات نهادی

گول آیفون‌های کپی برابر اصل را نخورید

تاثیر مثبت تورم روی بورس

جهش صادرات و تولید نفت ایران

اختیاری بودن خرید کالا در کالابرگ الکترونیکی/سه استان دیگر مشمول طرح شدند

روز سیاه بورس ایران

قاچاق و سوالات بی‌پاسخ؛ تامین‌کنندگان منابع مالی قاچاق چه افرادی هستند؟

برگ برنده فلزات گرانبها به کدام‌ رسید؟

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.