غول‌های طلایی دنیا کجا هستند؟ تولید و تجارت

غول‌های طلایی دنیا کجا هستند؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - چین، استرالیا و روسیه بزرگترین تولیدکنندگان طلا در جهان هستند که در این میان چین اولین تولیدکننده و مصرف‌کننده این فلز گران‌بهاست. اما هفت کشور دیگر در رده‌های بعدی قرار دارند که فهرست تولیدکنندگان برتر دنیا را کامل می‌کنند.

طلا در سال 2017 عملکرد نسبتاً خوبی داشت اما نه به آن اندازه که برخی امیدوار بودند. قیمت این فلز زرد در سال میلادی گذشته 13.6 درصد رشد کرد و تولید آن حدود یک درصد بر مبنای سال به سال افزایش یافت.
در حالی که قیمت طلا در ابتدای سال 2017 پایین آمد در سپتامبر که آمریکا و کره شمالی تنش‌های بیش از حد معمولی را شاهد بودند به اوج خود رسید. بر پایه گزارش شورای جهانی طلا، تقاضای جهانی برای طلا در سال 2017 به میزان 7 درصد کاهش پیدا کرد.
تولید طلا طی سال میلادی گذشته که تولید بالاتر در کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا تا حدودی کاهش در چین را جبران کرد، ثابت ماند. در مجموع تولید طلای جهان در سال گذشته به 3150 تن رسید. طبق گزارش پایگاه خبری "اینوستینگ نیوز" که بر مبنای آمار منتشره از سوی سازمان زمین شناسی آمریکا است، بزرگترین تولیدکنندگان طلای جهان در سال 2017 عبارتند از:
1- چین
تولید معدنی: 440 تن
چین با تولید 440 تن طلا در سال 2017 بار دیگر بزرگترین تولید کننده طلا در جهان شد. این کشور اکنون بیش از یک دهه است که این جایگاه را در اختیار دارد. تولید چین به میزان 13 تن در سال 2017 کاهش یافت که تصور می‌رود این کاهش به دلیل افزایش مقررات سخت گیرانه محیط زیستی از سوی دولت این کشور بوده است. چین و هند سال گذشته بزرگترین مصرف کنندگان طلای جهان بودند. تقاضا برای طلا چهار درصد افزایش یافت که نخستین افزایشی بود که این صنعت از سال 2003 مشاهده کرد.
2-استرالیا
تولید معدنی: 300 تن
تولید طلا در استرالیا در سال 2017 به 300 تن رسید که بالاتر از 290 تن در سال 2016 بود. این افزایش با وجود این حقیقت روی داد که شرکت "نیوکرست ماینینگ" - بزرگترین تولید کننده طلای استرالیا - تولید طلای کمتری را در سال 2017 نسبت به سال پیش از آن گزارش کرد.
3- روسیه
تولید معدنی: 255 تن
روسیه سومین تولیدکننده بزرگ طلای جهان در سال 2017 بود که تولیدش در 255 تن نسبتا ثابت ماند. با این‌همه این کشور قصد دارد ظرف یک دهه آینده یا بیشتر تولید خود را افزایش دهد. در سال 2016 گزارش شده بود که روسیه قصد دارد تولید طلای سالانه خود را تا سال 2030 به 400 تن افزایش دهد. طبق اعلام سازمان زمین شناسی آمریکا، ذخایر طلای روسیه به 5500 تن می‌رسد که تنها اندکی کمتر از 6000 تن ذخایر آفریقای جنوبی و 9800 تن ذخایر استرالیا است.
4- آمریکا
تولید معدنی: 245 تن
تولید طلای آمریکا در سال 2017 افزایش یافت. سازمان زمین شناسی آمریکا این افزایش را به افزایش تولید معدن کورتز در نوادا و معدن کرسون در کلرادو و همچنین به دلیل میانگین بالاترین گرید سنگ‌ها و آغاز فعالیت دو معدن جدید نسبت داد. طلا در آمریکا در بیش از 40 معدن در آلاسکا و شماری معادن کوچک‌تر در غرب این کشور تولید می‌شود. 26 معدن بزرگ در آمریکا عامل تولید 99 درصد طلای این کشور هستند.
5- کانادا
تولید معدنی: 180 تن
تولید طلا در کانادا در سال 2017 به میزان قابل توجهی افزایش یافت و به این کشور اجازه داد پنجمین تولیدکننده بزرگ جهان شود. این کشور سال گذشته تولید 180 تن طلا در مقایسه با 165 تن در سال 2016 را گزارش کرد.
6- پرو
تولید معدنی: 155 تن
پرو در سال گذشته شاهد افزایش اندک تولید طلا بود و تولیدش از 153 تن در سال 2016 به 155 تن در سال 2017 افزایش پیدا کرد. این کشور در سال 2014 پایین‌ترین سطح تولید و صادرات را داشت اما از آن زمان بهبود اندکی پیدا کرده است. گفته می‌شود معدنکاری طلای غیرقانونی همچنان برای این کشور یک مشکل باقی مانده و عامل تخریب زمین‌ها از جمله بخش‌هایی از جنگل ارزشمند آمازون است.
7- آفریقای جنوبی
تولید معدنی: 145 تن
تولید طلای آفریقای جنوبی در سال 2017 نسبت به سال 2016 تغییری نکرد و ثابت ماند. تولید طلای این کشور 85 درصد از سال 1980 کاهش یافته اما دهه‌ها است که این کشور در میان بزرگترین تولیدکنندگان طلای جهان قرار دارد.
طبق گزارش اکونومیست، افزایش هزینه‌های نیروی کار، قیمت‌های پایین طلا اختلافات کارگری و توقف متداول کار باعث شده معدنکاران برای حضور در این کشور تمایل کمتری داشته باشند. به عنوان نمونه "آنگلو گلد آشانتی" اعلام کرده قصد دارد یک سوم از کارگران آفریقای جنوبی خود را اخراج کند. تنش‌های نژادی همچنین عامل اختلاف میان شرکت‌های معدنی و دولت بوده است. بعلاوه کمبود آب در آفریقای جنوبی احتمالاً بر معدنکاری و فعالیت سایر صنایع تاثیر می‌گذارد اما گفتن اینکه چه پیامدهایی خواهد داشت هنوز زود است.
8- مکزیک
تولید معدنی: 110 تن
مکزیک نیز تولیدکننده طلای بزرگ دیگری است که شاهد کاهش تولید خود در سال میلادی گذشته بود. نوسانات قیمت طلا به همراه فرسوده شدن معادن طلا چالش‌های تولیدی را برای معادن طلای این کشور ایجاد کرد. با این‌همه همچنان شمار زیادی اکتشافات و توسعه معادن طی چند سال گذشته وجود داشته که به مکزیک اجازه داده‌ همچنان در فهرست تولیدکنندگان برتر بماند.
9- ازبکستان
تولید معدنی: 100 تن
ازبکستان در فهرست نهمین تولید کننده بزرگ طلای جهان در سال 2017 قرار گرفت. این کشور 100 تن طلا در سال 2017 تولید کرد که در مقایسه با 102 تن در سال 2016 کاهش اندکی داشت. معدن طلای مورانتوی ازبکستان یکی از بزرگترین معادن روباز جهان است. ازبکستان معادن قدیمی طلا است که همچنان تولید دارند و شاهده سرمایه‌گذاری چندانی در اکتشاف نبوده است.
10- اندونزی
تولید معدنی: 80 تن
تولید طلای اندونزی در سال 2017 به 800 تن رسید که در مقایسه با سال 2016 تغییری نداشت و ثابت ماند. معدن گراسبرگ بزرگترین معدن طلای اندونزی بوده و 25.8 میلیون اونس طلا و همچنین 26.9 میلیارد پوند مس دارد. گراسبرگ سال گذشته به دلیل تصمیم شرکت "فریپورت مک موران" برای واگذاری 51 درصد از سهام شرکت "فریپورت اندونزی" به دولت اندونزی در صدر اخبار قرار گرفت.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

دولت حمایت از جامعه معلولان کشور را در صدر برنامه‌های اجتماعی خود قرار دهد/ حذف ردیف بودجه حمایت از حقوق معلولان استنکاف دولت از اجرای قانون است

چرا مدیران راضی اند اما کارکنان غر می زنند؟

کاهش نرخ بیکاری در دو سوم کشور

سامانه «مدیریت دانش شهرداری تهران» راه‌اندازی شد

چه خبر از گوشت گرم وارداتی؟

دعوت استاندار خوزستان از سرمایه‌گذاران برای پرورش ماهی در قفس

خودرویی‌ها همچنان در سراشیبی

عقب‌نشینی 11875 واحدی شاخص بورس تهران

پیشتازی ایران در راه‌اندازی پروژه‌های نفت و گاز خاورمیانه

تولید خودرو از مرز یک میلیون دستگاه گذشت

اروپا: راه مصادره اموال روسیه را پیدا کردیم

بانک جهانی: درآمدزایی در افغانستان رشد 90 درصدی داشته است

رفع ایرادات طرح ساماندهی کارکنان دولت در نشست کمیسیون اجتماعی/بررسی تبصره‌های مربوط به کمیسیون اجتماعی در قانون بودجه 1401

بحران کم آبی/ 700 لیتر بر ثانیه به ظرفیت پساب شهری صنایع اضافه شد

چگونه اقتصاد جهانی باثبات‌تر و انعطاف‌پذیرتر ممکن خواهد شد؟

عرضه خودرو در بورس بهترین نسخه در شرایط فعلی

هشدار سازمان ملل نسبت به تورم در ترکیه/خانه در ترکیه چقدر گران شد

نشان امید

40 درصد ظرفیت تولید مبلمان خالی است

ایران، ترکیه و مغولستان رکورددار مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها/تولید واکسن ذات‌الریه و مننژیت در کشور

پرونده پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی بسته می‌شود

مصرف کنسرو ماهی 50 درصد کاهش یافت/ تعیین قیمت سلیقه ای ماهی

سازوکار توثیق سهام شرکت‌های دولتی مشمول واگذاری نزد مؤسسات مالی در لایحه بودجه 1402 بررسی می‌شود

شرکت های دانش بنیان وارد عرصه پروش ماهی در قفس شوند

افزایش قیمت‌های چندباره دسترسی گروهی را به هواپیما قطع می‌کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.