امیدی نداریم بتوانیم همه محلات فرسوده را نوسازی کنیم راه و شهرسازی

امیدی نداریم بتوانیم همه محلات فرسوده را نوسازی کنیم

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مشاور رئیس جمهور در نوسازی بافت های فرسوده گفت: اگر بتوانیم تنها نصف 1350 محله فرسوده را نوسازی کنیم موفقیت خوبی کسب کرده ایم زیرا امیدی نداریم که به همه اهداف دست یابیم.

به گزارش فصل تجارت به نقل از شبکه خبر، اکبر ترکان در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: دولت بر خلاف طرح مسکن مهر نقشی در ساخت و ساز ها در بافت های فرسوده ندارد و تنها تسهیل کننده است این توسعه گران هستند که مسئولیت ساخت و سازها در بافت های فرسوده را برعهده دارند.
وی افزود: در مراکز استان ها 32 قطعه زمین دولتی توسط وزارت راه و شهرسازی به مسأله نوسازی اختصاص می یابند و همین موضوع در تهران 15 قطعه از زمین های دولتی را شامل می شود.
ترکان ادامه داد: باور ما بر این است که دولت نباید وارد ساخت و ساز شود و این توسعه گران هستند که کار ساخت و ساز را این محله ها و مساکین آن را برعهده خواهند داشت، در حقیقت دولت در این زمینه نقش پشتیبانی را بازی می کند، ما می خواهیم این توسعه گران خانه ها را بسازند و در این میان سخت ترین قسمت کار اعتمادسازی برای مردم است.
مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده اظهار داشت: احیای بافت های فرسوده در دوره های قبل نیز دنبال می شد لذا ما با توجه به تجربیات گذشته در تلاشیم که این روند را ادامه دهیم، در دوره قبل شهرداری تجمیع خانه های فرسوده برای نوسازی را دنبال می کرد، ولی محله و بافت فرسوده نوسازی نمی شد و تنها خانه های کوچک بودند که با تجمیع نوسازی می شدند، ما در حال حاضر در تلاشیم در کنار تجمیع خانه های کوچک متراژ بافت کوچه و محله های فرسوده را نیز نوسازی کنیم.
وی تصریح کرد: ما سه دسته هزینه داریم، نخست هزینه های خانه و محله که بر عهده توسعه گر است، دسته دوم زیرساختهای آب و برق و ... هستند که تامین هزینه و امکانات آن برعهده دولت است و دسته سوم ساخت مدارس و ... هستند.
مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده تاکید کرد: برای ساخت مدرسه در محله های فرسوده، وزارت آموزش و پرورش و برای احداث خانه بهداشت و ایجاد مراکز ورزشی به ترتیب وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان مسئولیت ساخت و نوسازی این مراکز را برعهده دارند.
وی خاطرنشان کرد: توسعه گر قرار است 50 درصد سازه را برای خود و 50 درصد دیگر سازه را هم به ساکنان بافت های فرسوده بدهد. خریداران این بافت ها می توانند با استفاده از وام 6 درصد از محل صندوق پس انداز مسکن یکم صاحب خانه شوند. این برای خانه اولی هاست که با رسوب 20 میلیون تومانی پول خود به مدت 2 سال می توانند تا 80 میلیون تومان وام مسکن دریافت کنند. البته اینها در حد پیش بینی است زیرا ممکن است در عمل همه چیز به این خوبی پیش نرود.
ترکان افزود: ساکنان بافت های فرسوده بدون پرداخت ریالی خانه دار می شوند و خانه ای نو تحویل می گیرند در نتیجه بدون هیچ پرداختی ای صاحب خانه ای نو می شوند.
وی گفت: دسته دوم کسانی هستند که این خانه ها را خریداری می کنند، نرخ بهره بانکی بالا موجب شده تا خریداران نتوانند از پس خرید خانه برآیند. در حال که در شرایط جدید، متقاضیان می توانند به راحتی با نرخ سود تسهیلات 6 درصدی صاحب خانه شوند.
مشاور رئیس جمهور ادامه داد: شهر فقط خانه نیست بلکه اقتصاد هم دارد، در حال حاضر 90 انبوه ساز آمادگی خود را برای نوسازی این محله ها و بافت های فرسوده اعلام کرده اند.
ترکان افزود: اولویت اصلی ما افرادی هستند که در این محله های ضعیف سکنی دارند نه ثروتمندانی که برج سازی می کنند و از تمکن بالای مالی برخوردار هستند.
وی یادآور شد: ما اگر فقط بتوانیم نصف این 1350 محله را نوسازی کنیم موفقیت خوبی کسب کرده ایم زیرا امیدی نداریم که بتوانیم به همه اهداف مورد انتظار در این برنامه دست یابیم زیرا امکانات ما محدود است و این مردم، توسعه گران و بخش خصوصی است که باید پا به میدان بگذارند تا این طرح ها به نتیجه برسند.
معاون آخوندی: باید سالانه 270 محله را نوسازی کنیم
در ادامه این برنامه، هوشنگ عشایری مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران نیز اظهار داشت: ما برای همه استان ها به جز تهران موضوع مشارکت مردمی را دنبال می کنیم، این رویکرد اصلی ماست که محله محور است، توسعه گران خانه ها را می سازند و دولت تسهیلات لازم را تامین می کند.
وی یادآور شد: هر محله «برجام» محله خود را دارد و حتی هر دستگاه نقش و سهم خود را هم به طور کامل می داند لذا جای هیچ نگرانی نیست.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برنامه ما مبتنی بر تدوین برنامه جامع اقدام مشترک است که تحقق آن مبتنی بر همگرایی همه ارکان برنامه است، مردم محور اصلی هستند و شهرداری، تسهیل دهندگان، توسعه دهندگان و بخش خصوصی سایر ارکان این امر را تشکیل می دهند.
عشایری افزود: محله ها از نگاه فرهنگی متفاوت هستند، لذا برهمین اساس رویکرد ما محله محور است شکل گیری هر کالبدی باید متناسب با فرهنگ همان محله شکل بگیرد هر محله ای معماری و شهرسازی متناسب با خود را دارد.
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران یادآور شد: ما باید سالانه 270 محله را نوسازی کنیم که در پایان برنامه ششم توسعه به نوسازی 1350 محله نائل می آییم. ما حدودا در این مدت 5 ساله، برای 10 میلیون نفر نوسازی محله ها را انجام می دهیم. این امر در مدت زمان یک سال انجام نمی شود و پروسه ای زمان بر است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پاسخ رئیس سازمان خصوصی‌سازی به ابهامات درباره مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت

تورم در پایتخت ژاپن رکورد 42 ساله را شکست

مصوبه مولدسازی فصل نوینی از تحرک و تحول در اقتصاد ایران را رقم زد/ مصوبه محرمانه نیست و در سایت سازمان منتشر شده است/ همه فرآیند به صورت شفاف و زیر ذره‌بین مردم و رسانه‌ها خواهد بود/ املاک تفریحی و رفاهی زیاد بانکهای دولتی و دارایی‌های مازاد دولت و شرکتهای دولتی باید مولد شود

فناوری اطلاعات عامل بهبود در فرایندهای تصمیم‌گیری

مرغ مازاد محل مناقشه شد/چالش وزارتخانه و اتحادیه بر سر قیمت مرغ

گروه سایپا در ٤ بهمن ماه رکورد کل تولید سال ١٤٠٠ را شکست

قطر به دنبال 30 درصد سهام پروژه توتال در عراق

آیین نامه اجرایی مولدسازی دارایی‌های دولت

مصوبه مولدسازی دارایی های دولت

پاکستان: نفت روسیه را با غیر دلار خریداری می‌کنیم

قیمت نفت امروز چقدر شد؟

رئیس لکسوس مدیرعامل تویوتا می‌شود

مروری بر رویدادهای مهم کشاورزی در هفته اول بهمن

بحران آب، چالش اصلی کشورهای منا

عقب نشینی 30 سنتی نرخ طلا در بازار جهانی

بیش از 108 هزار خودرو تولید و حدود 116 هزار دستگاه فروخته شد

کاهش 300 هزار تومانی بهای سکه / بیشترین کاهش قیمت از آنِ ربع‌سکه

رشد 2 دلاری قیمت خوراک دام در یک روز /چشم‌انداز قیمت کالاهای اساسی در سال جدید میلادی افزایشی است

رونمایی از یک متهم آلودگی هوای کلان‌شهرها/ ضربه بلندمرتبه‌سازی به هوای پاک

20 هزار خانه تحویل می‌شود/پردیسی‌ها منتظر افتتاح باشند

شروع به کار قرارگاه اشتغال لرستان

هزینه سنگین یارانه برق روی دست دولت آلمان

موضوع ترکیدگی لاستیک هواپیما در پرواز تهران -کیش چه بود؟

چرا بورس کالا با پیش فروش خودرو خارجی مخالف است؟

امکان حل مشکل تامین آب با اجرای پروژه‌های اضطراری

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.