سهم 500میلیون دلاری ایران از گردش مالی 8میلیارد دلاری زعفران در جهان / 60 تن زعفران به‌صورت تضمینی خریداری شده است گفتگو

سهم 500میلیون دلاری ایران از گردش مالی 8میلیارد دلاری زعفران در جهان / 60 تن زعفران به‌صورت تضمینی خریداری شده است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی، گفت: در کل دنیا گردش مالی زعفران 8 و 6 دهم میلیارد دلاردر نظر گرفته شده اما علیرغم اینکه 90درصد زعفران جهان در کشور ایران تولید می‌شود سهم ما کمتر از 500 میلیون دلار است.

سعید باستانی ، در خصوص شرایط و موانع پیش روی تولید و صادرات زعفران در کشور، اظهار داشت: زعفران ایران گسترش بسیار زیادی در مناطق مختلف کشور داشته است به صورتی که 60 نفر از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در مناطق خود دارای کشت زعفران هستند.
خرید تضمینی زعفران برای اولین در کشور آغاز شده است
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زعفران یکی از 5 قلم کالای صادراتی ارز آور کشور است، گفت: با توجه به ارز آوری زعفران باید سیاست گذاری لازم بر روی این محصول صورت بگیرد، سیاست گذاری بر روی محصول زعفران در سال گذشته این بود که وزارت جهاد کشاورزی از طریق سازمان تعاونی روستایی خرید تضمینی زعفران را برای اولین بار آغاز کرده است.
نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه زعفران‌های خریداری شده دارای برچسب مشخص و آزمایش‌های لازم نیز بر روی آنها صورت گرفت، ادامه داد: بعد از خرید تضمینی مقرر شد پول کشاورزان در دو مرحله پرداخت شود 40 درصد قبل از آزمایش محصول و 60 درصد بعد از گذشت 3 ماه پرداخت شود.
60 تن زعفران به‌صورت تضمینی خریداری شده است
وی با تاکید بر اینکه اکنون زمانی پرداخت مطالبات 60درصدی کشاورزان فرا رسیده و امیدواریم این طرح که به‌خوبی آغاز شده است ادامه داشته باشد، عنوان کرد: سازمان تعاون روستایی 60 تن از حدود 300 تن زعفران تولیدی را خریداری کرده، بخشی از این زعفران در منازل و بخشی دیگر صادر شده است، 70 تن زعفران طبقه بندی شده با کیفیت خوب در دست تعاون روستایی قرار دارد.
باستانی، گفت: برای نظام‌مند کردن حوزه زعفران کشور باید مصرف داخل کشور مدیریت شود، سرانه مصرف زعفران در کشور برای هر نفر یک گرم است که این میزان حدود 80 تن می‌شود، بخشی دیگر از زعفران مصرف خوراکی خارج از کشور است که به‌صورت بسته‌های یک کیلوگرمی برای رستوران داران و یا یک گرمی برای خوانواده‌ها صادر می‌شود، بخش دیگر نیز از بازار زعفران به عنوان پایه دارویی استفاده می‌شود که این بخش از بازار زعفران نیاز به تکنولوژی دارند و باید با همکاری خارجی‌ها اقداماتی صوت بگیرد.
ردیف بودجه‌ای برای طرح جامع زعفران در نظر گرفته نشده است
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای مدیریت بازار زعفران به طرح جامع زعفران نیاز داریم و باید برای آن ردیف بودجه در نظر گرفته شود، ادامه داد: علی رغم اینکه طرح جامع زعفران مصوب هیات وزیران است اما هنوز سازمان برنامه و بودجه به آن ردیفی را اختصاص نداده است.
نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید صندوق حمایت از زعفران را راه‌اندازی کنیم تا در ذیل آن صنایع وابسته به این محصول را به عنوان یکی از اقلام صادراتی ارز آور کشاورزی مدیریت کنیم و ارزش افزوده را افزایش دهیم.
ایران تنها 500میلیون دلار از گردش مالی 8 میلیارد دلاری زعفران سهم دارد
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه در کل دنیا گردش مالی زعفران 8 و 6 دهم میلیارد دلار در نظر گرفته شده اما علیرغم اینکه 90درصد زعفران جهان در کشور ایران تولید می‌شود سهم ما کمتر از 500 میلیون دلار است، خاطرنشان کرد: پایین بودن سهم ایران از گردش مالی زعفران در دنیا نشان می‌دهد که به ارزش افزوده زعفران توجه نکرده‌ایم، صنعت زعفران با اشتغال‌زایی بالا و تناسب اقلیمی نیازمند یک راهبرد و نقشه راه است./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

42 ماده معدنی در استان سمنان استخراج می‌شود

بیش از 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان رهاسازی شد

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

عملیات حفاری علت قطع شبکه ارتباطی 4 شهر مازندران

ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه برقرار شد

ساعت کار بازار متشکل ارزی اعلام شد

ارز پیش‌بینی شده برای واردات خودرو در 1402 بیشتر از امسال است

جزئیات تورم خوراکی ها در دی ماه/ گوشت قرمز 15 درصد گران شد

وام نداریم، سوال نکنید!

نشست شورای اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد به میزبانی بانک صادرات ایران

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

جزو قشر خاکستری هستم و به آن افتخار می‌کنم/ باید آداب امر به معروف و نهی از منکر را بیاموزیم/ نباید عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم هزینه داشته باشد

تلاش اعضای کمیسیون برای ارتقا یا رساندن بودجه قوه قضائیه به 2.9 درصد/ تشکیل کمیته تخصصی در تلفیق برای تحقق این موضوع

قهر چینی‌ها از بازار گوشی موبایل

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.