بمب سر راه تولیدملی باید خنثی شود +صوت گفتگو

بمب سر راه تولیدملی باید خنثی شود +صوت

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برضرورت خنثی سازی بمب بر سر راه تولیدملی در کشور تاکید کرد.
محمد ابراهیم مداحی در برنامه «اقتصاد به وقت بهار» رادیو اقتصاد افزود: بمب مسیر تولید داخلی مخفف سه نهاد «بانک»، «مالیات» و «بیمه» است.
وی تصریح کرد: این بمب تا خنثی و از کار نیفتد کالای ایرانی نمی تواند به جایگاه واقعی خود در اقتصاد نائل شود.
رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «نظام بانکی» یکی از عوامل اصلی پنچر شدن تولید داخلی در کشور است.
وی در ادامه با بیان اینکه بانک رابطه خوبی با بنگاه های اقتصادی ندارد، اظهارداشت: این سیستم امروز خود تبدیل به یک بنگاه اقتصادی بزرگ شده است.
مداحی با بیان اینکه متاسفانه نظام بانکی فهم و درک درستی از نظام تولید در مملکت ندارد، اظهارداشت: عامل اصلی شکست تولیدکنندگان، رکود و بسیاری موارد دیگر در این حوزه مربوط به سیستم بانکی است.
وی گفت: اگر در نظام بانکی تغییر و تحول اساسی ایجاد نشود کالای ایرانی به جایگاه واقعی خود در اقتصاد کشور نخواهد رسید.
رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت «نظام مالیات» را از دیگر موانع جدی بر سرراه تولید ملی برشمرد و افزود: بدون شک با برنامه ریزی صحیح مالیاتی می توان در جهت تقویت کالای داخلی گام برداشت البته معنی این حرف عدم وصول مالیات نیست.
وی اذعان داشت: نظام مالیاتی امروز بجای تنوع بخشی به مودیان مالیاتی، مودیان مورد تعریف قبلی مانند تولیدکنندگان را بیشتر زیر فشار قرار می دهد.
مداحی بحث «بیمه» را چالش دیگری در حوزه تولید دانست و گفت: نظام بانک، مالیات و بیمه با افزایش هزینه تمام شده تولیدکالا نفس صنعتگران و کارآفرینان داخلی را به شماره انداخته است.
وی افزود: قیمت تمام شده کالای داخلی امروز به هیچ وجه قابل مقایسه با کالاهای خارجی نبوده به همین جهت اجناس ساخت داخل از قدرت رقابت پذیری بسیار پائینی دربازار برخوردار است.
رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: اقتصاد امروز از حوزه «اقتصاد صنعتی» فراتر رفته و به «اقتصاد دانش بنیان» رسیده است.
وی همچنین ضمن اشاره به این جمله که مبنای اقتصاد در عصر کنونی دانش، علم و تکنولوژی است، گفت: نخبگان در این حوزه بسیار نقش آفرین هستند.
مداحی در ادامه با اشاره به نامگذاری سال 97 به سال «حمایت از کالای ایرانی» از سوی مقام معظم رهبری افزود: حمایت از کالای داخلی یک پدیده چند وجهی است که نخبگان یکی از این وجوه را تشکیل می دهند.
وی تصریح کرد: نخبگان به گواه تاریخ در تغییر و تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نقش کلیدی داشته و دارند.
رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حمایت از کالای ایرانی وجوه دیگری نیز دارد که در صورت بی توجهی به این وجوه نمی توان فقط از ناحیه نخبگان توفیقاتی در حوزه مزبور دست یافت.
وی در ادامه یادآورشد: متاسفانه چالش های زیادی امروز در مسیر تولید ملی وجود دارد تا این موانع برطرف نشود کالای داخلی به هیج وجه به مقصود و مطلوب خود در اقتصاد نخواهد رسید.
برنامه «اقتصاد به وقت بهار» کاری از گروه اقتصاد و جامعه شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا جمعه هر روز ساعت 16 به مدت دو ساعت و 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با آیتم های متنوع به همراه موسیقی از استان های مختلف کشور در هر روز بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.
دریافت فایل


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

وعده وزیر نفت برای تحقق یک آرزوی دیرینه

مهلت سه‌ماهه بهبود کیفیت اینترنت رو به پایان است / وزیر می‌تواند از دومین کارت زرد عبور کند؟

بانک‌های سود‌ساز 1401

پیشنهادی برای احیای بازار موبایل

شکاف دخل و خرج «بکام»

نوروز در کیش با 5/ 2 برابرعیدی

باخت معنادار مسکن دوپینگی

«بَد زَخم»؛ روایت مناقشه سنت و مدرنیته

کشنده‌ها توان جلو بردن حمل‌ونقل ریلی را دارند؟

رکورد ثبت‌نام در انتخابات اتاق

صنایع‌دستی امروز ما میراث‌فرهنگی دیروز ماست

تولید نهاده‌ای با ارزش غذایی بالا برای دام در شرکت نیشکر خوزستان

موسوی: طرح صیانت از دستور کار مجلس خارج شده است

با وجود محدودیت‌های اعتباری کشور افتتاح این تعداد پروژه افتخار آفرین است

مولدسازی از وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و آموزش و پرورش آغاز می‌شود

اربیل: صادرات نفت به ترکیه با پایان عملیات آواربرداری مناطق زلزله زده از سر گرفته می‌شود

تجار ایرانی در راه آفریقا!

اتصال پیام‌رسان‌های بانکی ایران و 106 بانک در 13 کشور

موافقت رهبری با عفو محکومان حوادث اخیر نشان از همدلی حاکمیت با جامعه دارد

روند افزایشی صدور پروانه‌ احداث ساختمان در کشور

شاخص و متوسط قیمت آپارتمان­‌های مسکونی شهر تهران در دی ١٤٠١

شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات در پاییز ١٤٠١ مشخص شد

بودجه سازمان بهزیستی و وظایف محوله همخوانی ندارد

تشکیل کمیته مشترک کمیسیون اقتصادی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری/احکام مربوط به اقتصاد دانش‌بنیان در برنامه توسعه بررسی می‌شود

آخرین وضعیت خط‌لوله‌های نفت‌ ترکیه پس از زمین‌لرزه/ توقف جریان گاز در 3 استان ترکیه

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.