فروش سیگار در خرده فروشی‌های مجوزدار/ شبکه توزیع شفاف می‌شود/کاهش 28 درصدی واردات سیگار اقتصاد کلان

فروش سیگار در خرده فروشی‌های مجوزدار/ شبکه توزیع شفاف می‌شود/کاهش 28 درصدی واردات سیگار

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات گفت: به زودی سیگار فقط بین خرده فروشی‌هایی که مجوز فروش دخانیات را دریافت کردند توزیع می‌شود و به سایر خرده فروشی ها سیگار داده نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان هر ساله ارز زیادی بابت واردات محصولات دخانی از کشور خارج می شود و به جز دود شدن هم هیچ سودی عاید کشور نمی شود از طرفی ورود قاچاق محصولات دخانی به کشور نیز موجب لطمه وارد شدن به اقتصاد کشور می شود بر این اساس طی چند سال اخیر طی برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شد محصولات دخانی در داخل کشور تولید شوند تا هم از خروج ارز از کشور جلوگیری شود و هم اشتغالزایی صورت گیرد،همچنین طبق برنامه ریزی هایی که صورت گرفته سامانه ای ایجاد شده تا همه مراحل تولید، توزیع و فروش محصولات دخانی باید از سوی فعالان این صنعت در آن ثبت شود در همین باره خبرگزاری میزان گفت‌وگویی با علی اصغر رمزی رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات درباره مبحث واردات و تولید داخل و همچنین قیمت محصولات دخانی در سال جدید صورت داده که در ذیل می خوانید.
میزان: آمار واردات سیگار به کشور چقدر است، آیا روند کاهشی بوده یا صعودی؟
رمزی: واردات سیگار در سال 94، معادل 16 میلیارد و 400 میلیون نخ بوده که در سال 95 به 4 میلیارد نخ رسید و در 11 ماهه سال 96 این واردات به رقم 2.7 میلیارد نخ رسید و واردات رسمی امسال نسبت به پارسال 28 درصد کاهش پیدا کرده است.
میزان: چه برنامه ریزی صورت گرفت که روند واردات نزولی شد؟
رمزی: با توجه به تکلیف قانونی برنامه پنجم، تبصره 3 ماده 102 که دولت را مکلف کرده که واردات تبدیل به تولید داخل شود در مدت سه سال گذشته واردکننده‌ها را ملزم کردیم که در داخل کشور واحد تولیدی راه‌اندازی کنند یا اینکه از ظرفیت خالی واحد‌های تولیدی موجود استفاده بکنند که در حال حاضر 90 درصد واردات تبدیل به تولید داخل شده است، حدود 10 کارخانه در سال‌های 95 و 96 راه‌اندازی شد و همان برند‌هایی که واردات داشتند در حال حاضر در داخل تولید می‌شوند، اینکار موجب ایجاد اشتغال و ارزش افزوده بیشتری شده و تکلیفی که قانون برنامه پنجم بر عهده دولت قرار داده به نفع مردم در حال اجرا است.
میزان: در حال حاضر چه تعداد شرکت های تولید سیگار در کشور وجود دارد؟
رمزی: در حال حاضر 17 شرکت داریم که سیگار تولید می‌کنند و این 17 شرکت یا کارخانه مستقل دارند مثل شرکت دخانیات یا اینکه بعضی از این شرکت‌ها، چون برند‌هایی که می‌خواهند تولید کنند حجم آن‌ها کم بود از ظرفیت خالی بقیه کارخانه‌ها استفاده کردند که حدود چهار تا پنج شرکت هستند که با مشارکت و ظرفیت خالی سایر کارخانه‌ها تولیدات خود را انجام می‌دهند.
میزان: هر یک از این شرکت‌ها چه تعداد برند تولید می کنند؟
رمزی: تنوع برند‌ها متفاوت است برخی از شرکت‌ها 10 برند دارند که در حال تولید هستند و برخی از شرکت‌ها نیز سه تا چهار برند دارند و برخی‌ها نیز یک برند دارند و هر برند هم مدل‌های مختلف دارد.
میزان: سامانه جدیدی برای نظارت بر دخانیات راه اندازی شده،هدف از این راه اندازی چه بوده؟
رمزی: این سامانه برای جلوگیری از قاچاق راه اندازی شده است و مرحله به مرحله بخش‌های مختلف صنعت دخانیات را تحت پوشش قرار می‌دهد و تقریباً از حدود دو ماه قبل که اجرای اینکار شروع شده، واحد‌های تولیدی تمامی تولید روزانه خود را ثبت می‌کنند،راه اندازی این سامانه تکلیف ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق است که همه کالا‌هایی که موضوع این قانون هستند که دخانیات هم جزو این کالاهاست باید شناسه کالا و شناسه رهگیری داشته باشند و تولیدکنندگان در این سامانه برخط اطلاعات تولید هر برند را ثبت می‌کنند.
میزان: یعنی کارخانه ها خارج از این سامانه نمی توانند توزیع داشته باشند؟
رمزی: بله بر اساس این سامانه، تمامی توزیع کارخانه‌ها یعنی فروش آن‌ها به توزیع کنندگان کشوری در همین سامانه باید ثبت شود و اگر کارخانه‌ها خارج از سامانه نقل و انتقالی را انجام بدهند قاچاق تلقی و با آنها برخورد می‌شود.
میزان: آیا این سامانه مختص تولیدکنندگان است یا توزیع کنندگان ملزم به ثبت اطلاعات هستند؟
رمزی: در مرحله دوم، همه مجوزداران توزیع کشوری نیز ملزم شدن که اطلاعات خود را ثبت کنند و اگر آن‌ها هم خارج از این سیستم عمل کنند و اطلاعات خود را وارد نکنند کالا‌های ثبت نشده به‌عنوان قاچاق تلقی و مجوز آن توزیع کننده ابطال خواهد شد و این دو مرحله اجرایی شده است.
میزان: آیا برای ساماندهی خرده فروشی‌ها نیز برنامه ای دارید؟
رمزی: بله، مرحله سوم، شامل مجوزداران توزیع استانی است و در این مرحله، توزیع کننده استانی سیگار‌ها را فقط بین خرده‌فروشانی که مجوز توزیع محصولات دخانی دارند باید توزیع کند، در واقع سه تا اتحادیه بیشتر مجاز نیستند که محصول دخانی توزیع کنند که عبارتند از اتحادیه خواربارفروشی‌ها اتحادیه سوپرمارکت‌ها و اتحادیه سقط فروش که از یک سال و نیم قبل صدور مجوز فروش محصولات دخانی را برای آنها آغاز کردیم و بیش از 35 هزار واحد خرده‌فروشی تاکنون مجوز دریافت کردند و خرده فروشانی که مجوز دریافت نکردند محصولات دخانی به آن‌ها داده نخواهد شد و با نهایی شدن اینکار، کل چرخه تولید و واردات و توزیع محصولات دخانی داخل یه سامانه برخط و به لحظه قابل رصد هست و خارج از این سامانه کسی نمی‌تواند عرضه‌ای داشته باشد و شبکه توزیع شفاف می‌شود.
میزان: قیمت سیگار در سال جدید جه میزان افزایش پیدا خواهد کرد؟
رمزی: در قانون بودجه بندی به تبصره 6 اضافه شده که در آن مبالغی را به‌ عنوان عوارض ثبت شده که اجرایی می‌شود بر این اساس برای واردات هر نخ 60 تومان برای تولیدات داخلی با برند داخلی 75 ریال و برای برند‌های خارجی که در داخل تولید می شوند هر نخ 25 تومان اعمال می شود.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش مبادلات تجاری ایران و زیمبابوه به بیش از 500 میلیون دلار

جزئیات نحوه تحقق درآمدهای مالیاتی سال آینده/تشکیل اداره کل پیگیری قراردادهای سلبریتی‌ها

ضرورت تامین وسایل گرمایشی و عایق‌بندی چادرهای زلزله‌زدگان

قیمت سکه و طلا 16 بهمن 1401/ سکه امامی 23 میلیون و 800 هزار تومان

شرکت اروندان در مسیر دانش‌بنیان شدن قرار گرفته است

تلاش برای تهیه نقشه راه گردشگری معلولان/اولویت بندی مشکلات سفر

تعریف ٩ شرط برای متقاضیان خرید محصولات خودروسازان بزرگ

میزان مصرف کود کشاورزی درکشور بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی است

تصویب قانون پدافند غیرعامل باعث تقویت حوزه مدیریت بحران کشور می‌شود

مجارستان: اروپا با کمبود و افزایش قیمت بنزین و گازوئیل روبرو می‌َشود

پروژه کمربندی دوم تهران ساخته می شود

خودکفایی در احداث خطوط ریلی مهمترین دستاورد بعد از انقلاب اسلامی این حوزه است

تعیین سقف قیمت فرآورده‌های نفتی روسیه از سوی غربی‌ها

دورخیز انگلیس برای بیشترین افزایش هزینه قبض آب در 20 سال گذشته

عرضه کود اوره در بورس مانع تولید کالاهای اساسی / دستورالعمل خرید تضمینی گندم ابلاغ می شود

ایران استوار؛ 44 سال افتخار| رشد 11 برابری تولید برق نسبت به سال 57/ سهام‌‌دار شدن مردم در بهترین بنگاه‌‌های تولیدی با اعطای سهام عدالت‌‌

ساماندهی دستفروشان در روزهای پایانی سال

بهای جمع آوری انواع پسماند اعلام شد

نماینده ویژه وزیر کار برای رسیدگی به زلزله‌زدگان آذربایجان‌غربی منصوب شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهمان سفره ناهار کارگران کارخانه اسیدسیتریک کرمانشاه شد

مهم‌ترین رویکرد مشترک ایران و زیمباوه، استکبارستیزی در مجامع بین‌المللی است

تحویل مصالح و اسکلت‌های پیش‌ساخته به زلزله زدگان خوی بعد از آواربرداری

بازدید فرمانده بسیج وزارت جهاد کشاورزی از مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی

کشاورزی معیشتی و چالش اجرای الگوی کشت

خودکفایی در احداث خطوط ریلی مهمترین دستاورد بعد از انقلاب اسلامی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.