مقصود از «حمایت از کالای ایرانی» محصولات بی کیفیت نیست صنعت و معدن

مقصود از «حمایت از کالای ایرانی» محصولات بی کیفیت نیست

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - معاون اول رئیس جمهور گفت:مقصود از حمایت از کالای ایرانی این نیست که هر محصولی با هر کیفیتی به خورد مردم داده شود. باید محصولات از کیفیت و قیمت مناسب برخوردار باشد.

به گزارش فصل تجارت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی مشکلات و موانع اصلی توسعه استان آذربایجان شرقی که با حضور استاندار و معاونین استاندار و مدیران اجرایی استان برگزار شد، با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولید داخلی گفت: علاوه بر اقداماتی نظیر مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از کالای داخلی، یک معنای حمایت از کالای داخلی این است که در اجرای طرح های بزرگ صنعتی که از طریق فاینانس انجام می شود، استفاده از توانمندی داخلی باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: البته مقصود از حمایت از کالای ایرانی این نیست که هر محصولی با هر کیفیتی به خورد مردم داده شود. باید محصولات از کیفیت و قیمت مناسب برخوردار بوده و رقابت در بازار نیز وجود داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور افزود: بخش دیگری که حمایت از تولید داخلی باید مورد توجه قرار گیرد این است که در طرح های بزرگ صنعتی که از طریق فاینانس اجرا می شود، نباید همه امور و حتی بخشی که توان ساخت و اجرای آن در داخل کشور وجود دارد نیز به طرف خارجی سپرده شود بلکه باید حتما از توان داخلی نیز استفاده شود.
توانمندی داخلی از احداث سکوی هزار تنی به 20 هزار تنی ارتقا یافته است
جهانگیری ادامه داد: زمانی توانمندی داخلی در حد احداث سکوی نفتی هزار تنی بود اما امروز قادر هستیم سکوی نفتی 20 هزار تنی، کارخانه و نیروگاه احداث کنیم و نباید این توانمندی وسیعی که در کشور ایجاد شده نادیده گرفته شود.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به جایگاه و اهمیت استان آذربایجان شرقی تصریح کرد: این استان یکی از کانونهای اصلی توسعه کشور است و کارکرد ملی دارد از این رو مسائل آن نیز باید ملی دیده شود و باید برای حل و فصل مسائل آن نیز کمک کنیم.
جهانگیری همچنین با اشاره به اهمیت رویداد بین المللی تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، این رویداد را فرصتی بزرگ برای معرفی تبریز در عرصه بین المللی برشمرد و خاطرنشان کرد: استاندار، مسئولین و مردم استان باید حداکثر بهره برداری را از این فرصت انجام دهند.
وی افزود: باید تمرکز ویژه ای بر بخش ها و طرح های مهم تبریز که می‌توانند نقش پیشران ایفا کنند معطوف شود تا مانند لوکوموتیو سایر بخش ها به دنبال آن به حرکت درآیند.
معاون اول رییس جمهور همچنین توجه به طرح های بزرگ در استان آذربایجان شرقی نظیر مترو تبریز را پراهمیت خواند و گفت: در کلانشهری مانند تبریز نمی توان مترو را نادیده گرفت و مترو تبریز باید به عنوان یک اولویت جدی برای مردم دیده شود. البته بودجه دولت محدودیت دارد و برای تکمیل خطوط مترو در تبریز، باید از روش ها و راهکارهای دیگر استفاده شود.
وی آبرسانی به کل استان آذربایجان شرقی را طرحی مهم توصیف کرد و افزود: تامین آب شرب برای تبریز نباید برای مردم به یک دغدغه تبدیل شود و باید پیش بینی های لازم و راهکارهایی نظیر انتقال آب انجام شود.
جهانگیری با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم واحدهای صنعتی بزرگ مثل تراکتورسازی با واردات دچار آسیب شوند، اظهار داشت: واحدهای صنعتی بزرگ نظیر تراکتورسازی باید در کشورهای همسایه نمایندگی و تولید داشته و به کشورهای هدف صادرات داشته باشند.
وی در ادامه سخنان خود به تسهیلات اشتغالزایی روستایی اشاره کرد و افزود: باید دقت شود که این تسهیلات در اختیار افراد رانت‌جو قرار نگیرد و باید حتما این وام ها به افراد کارآفرین داده شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به گزارش مدیران استان درخصوص مشکلات پیش روی برخی طرح های بزرگ استان، از آنان خواست فهرستی از چند طرح اصلی استان به همراه چالش ها و موانع پیش روی اجرای این طرح ها تدوین و ارائه کنند تا راهکارهای حل این موانع بررسی شود.
وی یکی از طرفیت های استان آذربایجان شرقی را وجود بخش خصوصی فعال دانست و گفت: از مهمترین ویژگیهای تبریز این است که بخش خصوصی مصمم و با تجربه دارد و بخش خصوصی فعال در این استان جزو بخش خصوصی برتر کشور هستند.
در این جلسه استاندار آذربایجان شرقی و برخی مدیران اجرایی استان گزارشی از وضعیت حوزه مسئولیت خود در بخش های پتروشیمی، پالایشگاه، مترو، اشتغال روستایی، آب و کشاورزی ارائه کردند و ضمن تشریح مشکلات و چالش های موجود، به بیان پیشنهادات خود پرداختند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

42 ماده معدنی در استان سمنان استخراج می‌شود

بیش از 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان رهاسازی شد

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

عملیات حفاری علت قطع شبکه ارتباطی 4 شهر مازندران

ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه برقرار شد

ساعت کار بازار متشکل ارزی اعلام شد

ارز پیش‌بینی شده برای واردات خودرو در 1402 بیشتر از امسال است

جزئیات تورم خوراکی ها در دی ماه/ گوشت قرمز 15 درصد گران شد

وام نداریم، سوال نکنید!

نشست شورای اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد به میزبانی بانک صادرات ایران

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

جزو قشر خاکستری هستم و به آن افتخار می‌کنم/ باید آداب امر به معروف و نهی از منکر را بیاموزیم/ نباید عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم هزینه داشته باشد

تلاش اعضای کمیسیون برای ارتقا یا رساندن بودجه قوه قضائیه به 2.9 درصد/ تشکیل کمیته تخصصی در تلفیق برای تحقق این موضوع

قهر چینی‌ها از بازار گوشی موبایل

فلزکاری در دشت تهران از اواخر هزاره پنجم آغاز شده است

افزایش خروجی و عملکرد نشان دهنده اراده موجود در سازمان است

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.