بنگاه‌های خاموش را احیا کنید کار و تعاون

بنگاه‌های خاموش را احیا کنید

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - یک کارشناس حوزه کار احیای بنگاه‌های خاموش و راکد و حمایت از تولید داخلی را مهمترین اولویت‌های سال 1397 عنوان کرد.

حمید حاج اسماعیلی ، اظهار کرد: پیش‌بینی من این است که امسال، سخت‌تر از سال گذشته باشد. 1396 سال خوبی برای کارگران نبود، شرایط اقتصادی سختی را پشت سر گذاشتیم و حمایت‌هایی که لازم بود طبق برنامه از بازار کار و کارگران صورت گیرد، به شکل واقعی انجام نشد.
وی ادامه داد: طرح‌های اشتغالی که در قالب طرح کاج، تکاپو، ‌ اشتغال فراگیر و روستایی مطرح شد، هیچ کدام در سال گذشته جنبه عملی به خود نگرفت و بعضا با تاخیر در پرداخت منابع و تسهیلات روبه رو شد که هم اکنون نگاه‌ها به اجرای این طرح‌ها در سال جاری دوخته شده است.
این فعال کارگری با تاکید بر لزوم حمایت بانک‌ها از بخش تولید، گفت: سال گذشته انتظار می‌رفت دولت بانک‌ها را مجاب کند تا تسهیلات ارزان قیمت در اختیار بنگاه‌ها قرار دهد، متاسفانه این امر محقق نشد لذا معتقدم که در سال جدید بانک‌ها باید در خدمت تولید باشند و احیای بنگاه‌های خاموش و راکد را در دستور کار قرار دهند.
به گفته حاج اسماعیلی قرار بود سال گذشته، تسهیلات بانکی برای تامین سرمایه در گردش و کمک به بنگاه‌های کوچک اختصاص یابد و به همین منظور 16 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد ولی از این میزان تنها 6000 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و 10 هزار میلیارد تومان نیز تمدید وام‌های قبلی بوده است که نشان می‌دهد وزارت کار نتوانسته هماهنگی لازم بین سازمان‌ها و ارگان‌ها را برای تسهیلات ارزان قیمت بنگاه‌ها صورت دهد.
این کارشناس حوزه کار، افزایش میزان بیکاری در سال گذشته را مورد اشاره قرار داد و گفت: علیرغم محدودیت بازار کار، آمار بیکاری جوانان بیشتر شد و به موازات آن قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرد و تنش در روابط کار بیشتر شد. از طرفی تعداد پرونده‌های ناشی از اختلاف میان کارگر و کارفرما در هیاتهای حل اختلاف افزایش پیدا کرد که نشان می‌دهد وزارت کار در وظیفه تنظیم روابط کار موفق نبوده است.
وی افزود: دولت نتوانست در سال گذشته بسترهای کار شایسته را محقق کند و لذا انتظار می‌رود در سال 97 با توجه به تاکید برنامه ششم توسعه، مقدمات اجرای کار شایسته را فراهم کند.
حاج اسماعیلی با اشاره به بحران‌ها صندوق‌های بازنشستگی در سال گذشته گفت: عدم مدیریت هزینه در این صندوق‌ها نگرانی‌هایی را به وجود آورد که امیدواریم در سال جاری این نگرانی‌ها از بین رفته و مشکلات صندوق‌های بازنشستگی به حداقل برسد.
وی شرایط معیشتی کارگران در سال گذشته را دشوار توصیف کرد و گفت: متاسفانه سیاست حمایت از طبقه ضعیف و محروم به گونه‌ای بود که کارگران روز به روز فقیرتر شدند و نتوانستیم دستمزد واقعی آن‌ها را ارتقاء بدهیم یا در شرایط معیشتی آن‌ها تغییر و تحول مثبتی ایجاد کنیم. در حال حاضر با توجه به افزایش 20 درصدی دستمزد کارگران در سال 1397، ‌ بهبود وضع معیشت خانوارهای کارگری نسبت به سال گذشته تاحدودی رضایتبخش است.
این کارشناس بازار کار تصویب بند ز تبصره 7 بودجه 97 را که به واریز منابع درمان تامین اجتماعی به خزانه کشور اشاره دارد، ناشی از سوء مدیریتهایی دانست که در بخش درمان تامین اجتماعی وجود دارد و دولت را به این فکر انداخت که سکان اداره بخش درمان را خود به دست گیرد.
حاج اسماعیلی نقدی هم به آمار تشکیل تعاونی‌ها در سال گذشته داشت و تاکید کرد: در آغاز دولت یازدهم، 110 هزار تعاونی فعال در کشور داشتیم و اکنون به کمتر از 75 هزار تعاونی رسیده که نشان می‌دهد توجه وزارت تعاون به توسعه تعاونی‌ها کمرنگ بوده و باعث شده در بخش تعاون هم اشتغال و هم ظرفیت‌های اقتصادی از دست برود.
در برنامه پنجم توسعه افزایش سهم بخش تعاون به 25 درصد در اقتصاد ملی پیش بینی شد ولی این سهم در بهترین دوران به 5.5 درصد رسید. در حال حاضر آمارهای متفاوتی از سهم بخش تعاون در اقتصاد منتشر می‌شود که بعضی آن را زیر پنج درصد و بعضی دیگر بین شش تا هشت درصد اعلام می‌کنند ولی برابر آخرین آمارها سهم بخش تعاون به زیر چهار درصد رسیده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره انتقادها نسبت به محقق نشدن سهم 25 درصدی بخش تعاون گفته است: نباید انتظار داشت که دریک اقتصاد کوچک شده سهم یک بخش را افزایش دهیم، اما تلاش ما این است که بخش تعاون را به دوران رونق و جایگاه واقعی برسانیم.
ربیعی رکود را مهمترین دلیل عدم دستیابی بخش تعاون به سهم 25 درصدی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر سهم بخش تعاون بین چهار تا شش درصد است که باید در یک برنامه‌ریزی اساسی روز به روز افزایش یابد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

42 ماده معدنی در استان سمنان استخراج می‌شود

بیش از 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان رهاسازی شد

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

عملیات حفاری علت قطع شبکه ارتباطی 4 شهر مازندران

ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه برقرار شد

ساعت کار بازار متشکل ارزی اعلام شد

ارز پیش‌بینی شده برای واردات خودرو در 1402 بیشتر از امسال است

جزئیات تورم خوراکی ها در دی ماه/ گوشت قرمز 15 درصد گران شد

وام نداریم، سوال نکنید!

نشست شورای اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد به میزبانی بانک صادرات ایران

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

جزو قشر خاکستری هستم و به آن افتخار می‌کنم/ باید آداب امر به معروف و نهی از منکر را بیاموزیم/ نباید عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم هزینه داشته باشد

تلاش اعضای کمیسیون برای ارتقا یا رساندن بودجه قوه قضائیه به 2.9 درصد/ تشکیل کمیته تخصصی در تلفیق برای تحقق این موضوع

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.