اقتدارگرایی دولت مانع جدی اجرای سیاست‌‌های کلی اصل 44 / توانمندسازی بخش خصوصی ضرورت اجرای قانون گفتگو

اقتدارگرایی دولت مانع جدی اجرای سیاست‌‌های کلی اصل 44 / توانمندسازی بخش خصوصی ضرورت اجرای قانون

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس، اقتدارگرایی دولت را مانع جدی اجرای سیاست‌‌های کلی اصل 44 قانون اساسی دانست.

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 از سوی دولت طی سال‌های اخیر، گفت: دولت‌های یازدهم و دوازدهم سعی کردند که روش‌های اجرای قانون سیاست‌‌های کلی اصل 44 قانون اساسی را اصلاح کنند.
وی با بیان اینکه بخش عمده اصل 44 قانون اساسی مربوط به خصوصی‌سازی است، اظهارداشت: اشتباه ما این است که فکر می‌کنیم سیاست‌های اصل 44 فقط خصوصی‌سازی و یا خصوصی‌سازی هم فقط شامل واگذاری‌هاست، به همین دلیل در بدو اجرای قانون، در مرحله تصویب ساختارها و آیین‌نامه‌ها، دولت نهم خوب عمل نکرد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس تصریح کرد: در اواخر دولت دهم سیاست‌های کلی اصل 44 خوب انجام نشد، زیرا در خصوصی‌سازی و واگذاری‌ها خلاصه شد و در بخش واگذاری‌ها هم ابتدا شرکت‌های بزرگ را واگذار کردند.
فولادگر با انتقاد از اینکه دولت‌ها نمی‌خواهند بخش خصوصی توانمند شود، گفت: یکی از دلایلی این قانون سیاست‌‌های کلی اصل 44 خوب اجرا نشد، این است با عدم توانمندسازی بخش خصوصی واقعی، به سراغ شبه دولتی‌ها رفتند، شبه دولتی‌ها هم جایگزین بخش خصوصی شدند، قبل از اینکه فضای کسب و کار را مساعد کنیم و بخش خصوصی توانمند را به میدان بیاوریم، سراغ واگذاری‌ها رفتیم و از تجربیات بعضی کشورهای دنیا نیز استفاده نکردیم.
وی در ادامه، دولت‌های یازدهم و دوازدهم را تا حدودی در مسیر اصلاح اجرای سیاست‌‌های کلی اصل 44 دارای عملکرد بهتری دانست و افزود: البته ما هم در مجلس به دولت با اصلاح قوانین عمده در اصلاح قانون اصل 44 قانون اساسی، کمک کردیم، به عنوان مثال، رد دیون را متوقف و شرایطی برای آن تعیین کردیم، از جمله آنها این بود که تکیه بر روش رقابتی و مزایده را قرار دادیم.
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس ادامه داد: تعدادی از روش‌ها را در قانون اصل 44 قانون اساسی اصلاح کردیم و شفاف‌سازی‌هایی در این قانون از سوی مجلس صورت گرفت، اما دولت‌های یازدهم و دوازدهم هم با وجود اینکه در مسیر اصلاح روش‌ها گام برداشتند، خیلی عملکرد مثبت و قابل قبولی در زمینه اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی نداشته‌اند.
فولادگر یکی از عمده‌ترین ضعف‌های اجرایی نشدن قانون اصل 44 را اقتداگرایی دولت‌ها دانست و تأکید کرد: دیدگاه‌های اختلافی در بین دولتمردان برای واگذاری امور به بخش خصوصی مردمی وجود، حتی برخی از مسئولان همین دولت که قبلا در مسند کار نبودند و به خصوصی‌سازی انتقاد داشتند، خودشان که در رأس کار قرار گرفته‌اند، می‌خواهند فضایی برای خودشان توسعه دهند؛ اقتدارگرایی در دولت بیماری‌ای است که گریبان دولت‌ها برای خصوصی‌سازی را گرفته است، هر دولتی هم بیاید این بیماری وجود دارد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس اضافه کرد: بند اول اقتصاد مقاومتی بر مردمی کردن اقتصاد تأکید دارد، این یعنی اینکه مردم را به صحنه اقتصادی وارد و به آنها اعتماد کنیم، مردم باید در واحدهای صنفی و شرکت‌های تعاونی حضور پر رنگی داشته باشند، باید در این حوزه به مردم بها داد تا اقتصاد مردمی شود.
فولادگر در ادامه اظهار داشت: اقتدارگرایی دولت اجازه نمی‌دهد که به بخش خصوصی بها داده شود، وقتی بخش خصوصی توانمند نباشد، در واگذاری‌ها مشارکت نمی‌کند و هنگامی هم که مزایده‌‌ای برگزار می‌شود، به سراغ شبه دولتی‌ها می‌روند.
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: انتظار داریم دولت در سال جدید برنامه‌ای مدون و قابل اجرا برای اجرایی کردن سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی ارائه دهد، مجلس نیز در تسهیل امور و از لحظ قانونگذاری، کمک‌کار دولت خواهد بود.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نظارت جامع بر اطلاعات کشتی از پل فرماندهی تا «خن» کشتی/رفع چالش مصرف سوخت در شناورها

دردسرهای قدرت برای گوگل

آمریکا به بحران مالی نزدیک می‌شود

دولت استراتژی ندارد؛ بودجه 1402 با بودجه قبلی دولت سیزدهم تفاوتی ندارد

احداث تراموا و خط 10 مترو غیرقانونی است/ شرط اجرای پروژه‌ها چیست؟

تقدم اصلاح نظام گزینش شایستگان در اصلاحات نهادی

گول آیفون‌های کپی برابر اصل را نخورید

تاثیر مثبت تورم روی بورس

جهش صادرات و تولید نفت ایران

اختیاری بودن خرید کالا در کالابرگ الکترونیکی/سه استان دیگر مشمول طرح شدند

روز سیاه بورس ایران

قاچاق و سوالات بی‌پاسخ؛ تامین‌کنندگان منابع مالی قاچاق چه افرادی هستند؟

برگ برنده فلزات گرانبها به کدام‌ رسید؟

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.