عثمانی:عملکرد دولت در مدیریت بازار ارز ضعیف بود / بورس بازار امن برای سرمایه های مردم است گفتگو

عثمانی:عملکرد دولت در مدیریت بازار ارز ضعیف بود / بورس بازار امن برای سرمایه های مردم است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی از عملکرد دولت در زمینه مدیریت بازار ارز در سالی که گذشت انتقاد کرد.

محمدقسیم عثمانی ، عملکرد دولت را در زمینه مدیریت بازار ارز در سال 96 ارزیابی کرد و اظهار داشت: واقعیت این است که دولت می توانست همان ابتدا جلوی نوسانات غیر عادی و رشد فزاینده و بی منطق دلار را بگیرد اما اول کم توجهی شد بعد به جایی رسید وقتی هم توجه کردند نتوانستند بازار را کنترل کند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه دولت در عرصه ثبات نرخ ارز و حتی در افزایش قیمت ارز عملکرد خوبی نداشت، ادامه داد: دولت بر اساس سیاست هایی که دارد می تواندتاثیری بر روند فزاینده و کاهنده نرخ ارز داشته باشد، بنابراین اگر دولت هدف افزایش نرخ ارز را دنبال می کرده روش خوبی را به کار نبرده است چرا که عده ای موج سواری و حبابی را درست کردند و کسی نمی داند این حباب شکل گرفته چه زمانی می ترکد و تا کجا پیش می رود.
نماینده مردم بوکان در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: اصل مشکل از آنجا ناشی شده است که سود سپرده های بانکی کاهش پیدا کرد و بخش قابل توجهی از سرمایه کشور که به صورت سپرده در بانک ها قرار داشت به بیرون از بانک ها و درجاهای دیگر سرازیر شد.
بازار ارز قابل ردیابی نیست
وی بیان داشت: عمده کسانی که از این سپرده ها برخوردارند افراد متخصص در عرصه تولید نیستند یا از دانش فنی عجیبی برخوردار نیستند، آنها دنبال آسان ترین محل ها برای سرمایه گذاری هستند تا آن را درک کنند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه بازار طلا و ارز از جمله آسان ترین فضاها برای سرمایه گذاری است، گفت: این دو بازار هم پیچیدگی ندارد، هم تخصصی خاص نمی خواهند، هم قابل ردیابی نیست و هر چقدر بخواهید، می توان ارز بخرید پس انداز کرد چرا که این مبادلات در هیچ جا ثبت و ضبط نمی شود.
عثمانی درادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: بنابراین سرمایه ها به سمت طلا و ارز سرازیر و باعث افزایش قیمت ارز شد و اگر روند ادامه پیدا کند و بازار ارز و سکه اشباع و کنترل شود بازار بعدی بازار مسکن است به عبارتی اگر سپرده ها روند خروج از بانک ها را ادامه دهند بازار بعدی بازار مسکن است و جهش قیمت مسکن را شاهد خواهیم بود.
وی تاکید کرد: دولت باید برای پولی که مردم از بانک خارج می کنند محل هایی غیر از محل های مخرب برای سرمایه گذاری داشته باشد، چرا که وقتی ارز گران شود اقتصاد ملی تضعیف می شود یعنی همه فقیر و به اقتصاد کشور، به خصوص اقشار کم درآمد لطمه وارد می شود.
بورس بازار امن برای سرمایه های مردم است
این نماینده مجلس توضیح داد: افزایش قیمت ارز اول کالاهای خارجی را گران می کند و به تبع آن، کالاهای داخلی گران می شود و تورم شکل می گیرد، تورم اغنیا را غنی تر و فقرا را فقیر تر و شکاف طبقاتی را شکل می دهد این در حالی است که یکی از رهنمود ها و آرمان های ما کاهش شکاف های و فاصله طبقاتی بود.
عثمانی به بازار جایگزین اشاره کرد و گفت: بازار بورس می تواند با شفاف سازی و با معرفی درست جای خوبی برای سرمایه گذاری مردم باشد و ضرری برای اقتصاد ملی ندارد بلکه برای اقتصاد کشور مفید است و می تواند این سرمایه ها را در فعالیت‌های زاینده تولید و اقتصاد به کار گیرد.
دولت برای مدیریت بازار ارز نظم جای دیگر را بهم زد
این نماینده مجلس با ارزیابی بسته بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز بیان داشت: دولت نظم دیگری را بهم زد تا بازار ارز را منظم کند، از یک سمت سود سپرده را کاهش دهیم تا پول در چرخه اقتصاد قرار گیرد اما دوباره سودسپرده را افزایش می دهیم، این کار یعنی عقب نشینی در سیاست ها و مسکن موقتی است چرا که اگر دوباره نرخ سودها کاهش پیدا کند همان اتفاق تکرار می شود.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی به دولت توصیه کرد: لازم نیست همه روش های جدید و آموزن خطاها را انجام دهیم بلکه می توان از روش های کنترل بازار ارز در دنیا که نظریه های شناخته شده است استفاده کرد./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لزوم اهتمام به توسعه روابط اقتصادی و کار با کشورهای آفریقایی

بازدید وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از اماکن گردشگری و تاریخی شهر داراب

ناوگان حمل و نقل شرکت سنگ آهن نوسازی می شود

افزایش اعزام و پذیرش مسافران هوایی در 9 ماهه سال جاری

پروازهای ایران و قزاقستان افزایش می‌یابد

اقدامات مثبت اقتصادی دولت سیزدهم

بهینه‌سازی مصرف انرژی در لایحه بودجه 1402 مغفول مانده است

رشد سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی در دو 6 ماه متوالی

رشد سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی در دولت سیزدهم

تشریح برنامه‌های هجدهمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی ایران و قزاقستان

تداوم گرانی گوشت قرمز در آستانه عید نوروز و ماه رمضان قابل قبول نیست

اجرای عملیات ساخت تقاطع غیرهمسطح روی بزرگراه آیت الله سعیدی

آزادسواری اتوبوس‌ها خارج از پایانه‌های مسافری تخلف است

افزایش سطح مبادلات تجاری 3 میلیارد دلاری هدفگذاری روسای جمهوری ایران و قزاقستان

افزایش مطلوبیت و رقابت‌پذیری برای کشت فراسرزمینی

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری در طرح مردمی کاشت درخت بین سازمان‌ منابع طبیعی و آبخیزداری و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور

تاثیر هوش مصنوعی بر روی سئو در 2023

ادای احترام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به شهدای والامقام داراب

اختلال در سایت بازار متشکل ارزی

خطر قاچاق معکوس سوخت جدی است/ تامین کنندگان شناسایی شوند

دولت حمایت از جامعه معلولان کشور را در صدر برنامه‌های اجتماعی خود قرار دهد/ حذف ردیف بودجه حمایت از حقوق معلولان استنکاف دولت از اجرای قانون است

106 هزار واحد مسکونی نهضت ملی وارد فاز اجرا شد

چرا مدیران راضی اند اما کارکنان غر می زنند؟

بازدید استاندار خوزستان از مسکن مهر هندیجان/ تاکید بر رفع مشکلات مردم منطقه

دستور رئیس‌جمهور برای رفع صف کامیون‌ها در گمرک آستارا/ تشکیل کارگروه ویژه برای مشکلات مرزی آستارا

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.