خوشبینی به رونق مسکن بانک و بیمه

خوشبینی به رونق مسکن

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - در سال 1396 با توجه به اثرپذیری از تسهیلات تا سقف 160‌میلیون تومان و کاهش نرخ سود بانکی به 15 درصد، سرعت رشد معاملات مسکن در شش‌ماهه دوم حدود 50‌درصد نسبت به نیمه اول افزایش یافت. طبق پیش‌بینی کارشناسان بازار مسکن رونق در بازار ساخت واحدهای مسکونی که از اواخر سال 96 آغاز شده است، در سال 97 ادامه خواهد یافت و شاهد افزایش معاملات، سرمایه‌گذاری، تولید و قیمت خواهیم بود.

به گزارش فصل تجارت،اقتصاد مسکن در سال 1396 دو نیمه نسبتا متفاوت را پشت سر گذاشت. در شش‌ماهه اول شرایط رکودی 5/4 سال گذشته همچنان بر بازار مسکن شهر تهران حاکم بود؛ به‌طوری که رشد معاملات تنها 8/2‌درصد و افزایش قیمت نیز 2/6‌درصد ثبت شد. به بیان دیگر قیمت واقعی مسکن به روند کاهشی خود ادامه داد و حدود چهار‌درصد افت کرد. اما در نیمه دوم که با اثرپذیری مسکن از اقدامات اصلاحی همچون کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به 15‌درصد و ورود متقاضیان مجهز به تسهیلات 160‌میلیون تومانی به بازار همراه شد معاملات و قیمت به تدریج بالا رفت و سرعت رشد معاملات به‌طور متوسط 50‌درصد و سرعت رشد قیمت حدود 40‌درصد نسبت به نیمه اول افزایش یافت؛ به‌طوری که در 11‌ماهه سال 1396 معاملات 8/12‌درصد و قیمت 1/10‌درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان داد. شرایط حاکی از آن است که برای اولین‌بار افت قیمت واقعی مسکن متوقف شده و 7/0‌درصد بالاتر از نرخ تورم عمومی قرار گرفته است.
سرمایه‌گذاری در بخش مسکن
بازار محل برخورد عرضه و تقاضا است، در واقع عرضه و تقاضا قیمت را در بازار تعیین می‌‌کنند و خود تحت تاثیر عوامل مختلف درونی و بیرونی دچار تغییراتی می‌شوند که نهایتا سرنوشت قیمت‌‌ها و سمت‌ و سوی بازار را تعیین می‌‌کنند. در ایران یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری که تقاضای بالایی دارد بخش مسکن است و اکثر جامعه روی آن متمرکز هستند. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در این رابطه اظهار کرد: بازار مسکن از سال 91 به‌لحاظ قیمتی و متعاقب آن صدور پروانه و ساخت‌و‌ساز وارد رکود شد و به‌دنبال آن سرمایه‌گذاری در این بخش کاهش یافت. به گزارش تسنیم، علی چگنی تصریح کرد:‌ مسکن بخشی است که اساسا توسط بخش خصوصی در آن سرمایه‌گذاری انجام می‌شود، از این رو فعالان این بخش همیشه در تاریخ ایران بخش خصوصی بوده است. او با بیان اینکه البته در دوران مسکن مهر دخالت‌های دولت بیش از حد بود، افزود: این مساله باعث شد مقداری تعادل سرمایه‌گذاری در بخش مسکن به‌هم بخورد. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه روند کنونی بازار مسکن حاکی از آن است که قیمت‌ها نسبت به سال 91 حدود 40‌درصد کاهش یافته است، گفت: اگر شاخص قیمت‌ها را نسبت به تورم عمومی مورد سنجش قرار دهیم، تقریبا بر اساس قیمت‌های ثابت مسکن حدود 40‌درصد افت قیمت داشته است. چگنی با اشاره به اینکه افت قیمت از دو منظر خیلی مهم است، ‌اظهار کرد:‌ یکی از منظر مصرف‌کننده برای راحتی دسترسی به بازار مسکن و تولیدکننده؛ البته ادامه این موضوع برای سازندگان و بخش مسکن آسیب بزرگی است چون دیگر سرمایه‌گذاری در این حوزه صورت نمی‌گیرد. او تاکید کرد: سرمایه‌گذار در این بخش می‌آید که مقداری سود کسب کند، وگرنه سایر بخش‌های اقتصادی کشور منابع مالی را جذب کرده و دیگر کسی در بخش مسکن سرمایه‌گذاری نمی‌کند. چگنی نبود و کاهش تولید مسکن در آینده را از تبعات این رویه اعلام کرد و افزود: بنابراین مقداری رکود در پروانه‌ها که در سال‌های اخیر می‌بینیم، نتیجه افت قیمت‌ها بوده است. سازنده می‌گوید سرم که درد نمی‌کند، پولم را در بانک می‌گذارم، مالیات هم پرداخت نمی‌کنم، 15 تا 20‌درصد هم سود می‌برم. او ادامه داد: شاخص قیمت مسکن طی سه، چهار سال اخیر هفت تا هشت‌درصد افزایش یافته است. این بدان مفهوم است که مثلا 100 واحد یک سرمایه‌گذار در بخش مسکن و یک سرمایه‌گذار در حوزه بانک (سپرده‌گذار) به ترتیب پس از سه سال به 110 و 170 واحد تبدیل شده است.
اثر دلار گران بر قیمت مسکن 97
در روزهای پایانی سال 96 بازار ارز دچار نوساناتی شد و به همین دلیل یک پرسش اساسی برای مشاوران املاک و سازندگان ساختمان به‌وجود آمد: آینده بازار ملک و مسکن چگونه خواهد بود؟ به‌علت تاثیرپذیری قیمت مسکن از بازار ارز، تمایل به عقد قرارداد برای متقاضیان سخت شده و با تداوم این روند، احتمال افت تعداد خرید و فروش آپارتمان وجود خواهد داشت. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد:‌ در روزهای پایانی سال 96 نرخ ارز و اتومبیل، سکه و طلا گران شد، ضمن اینکه نرخ رشد بازار بورس صعودی بود؛ در این وضعیت سرمایه‌گذار گاهی اوقات در این بازارها سرمایه خود را جابه‌جا می‌کند. چگنی تاکید کرد:‌ بر اساس تئوری فریدمن همیشه رفتار سرمایه‌گذاران به شکلی است که یک سبد دارایی دارند که تعادل آن را در اقتصاد کلان حفظ می‌کنند؛ یعنی اگر بخشی خیلی ارزان و بخشی گران شود،‌ منابع مالی به سمت بخش ارزان می‌آید تا مثلا خودرو، طلا یا ارز به خانه تبدیل شود. او بیان کرد:‌ بنابراین تعادل بازارهای اقتصادی در یک دوره زمانی دوباره برقرار می‌شود. در سال 96 در بازار مسکن کم‌کم قیمت‌ها افزایش یافت و معاملات نیز روند صعودی به خود گرفت. در بازار مسکن، ابتدا تقاضا افزایش می‌یابد چون انگیزه و ذهن افراد به سمت بازار می‌آید.
مسکن در سال 97
پیش‌بینی آینده بازار مسکن همیشه از دشوارترین اموری بوده است که تحلیلگران با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. تعدد بازیگران، سیاست‌های دولت‌های مختلف، تغییرات نرخ تورم، فراز و فرود نرخ بهره بانکی، بازارهای جایگزین سرمایه‌گذاری (همچون بانک‌ها، بورس، طلا و دلار)، خط‌مشی‌های حمایت بانک‌ها در تزریق پول و وام به بخش مسکن، روند هرم جمعیت و ازدواج و تقاضای مسکن، و ده‌ها عامل دیگر از مواردی هستند که پیش‌بینی آینده بازار مسکن را همیشه غامض و حتی ناممکن کرده‌اند. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه روند قیمتی مسکن به‌گونه‌ای که در حال نزدیک شدن به نرخ تورم است، گفت:‌ حتی ممکن است مقداری از نرخ تورم بالاتر رود با توجه به اینکه نرخ ارز دستخوش تغییراتی شده است. چگنی ادامه داد:‌ قیمت مسکن نسبت به سال‌های گذشته افزایش قابل قبولی داشته،‌ هرچند هنوز این قیمت پایین‌تر از نرخ سود بانکی است و در حال حاضر نرخ سود بانکی در بلندمدت بدون دردسر 15‌درصد است. از این رو سرمایه‌گذار هنوز خیلی راغب نیست وارد این بازار شود. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی،‌ اظهار کرد:‌ پیش‌بینی می‌شود با رویه کنونی بازار مسکن، شاهد افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش صدور پروانه و رشد تقاضا برای مواد و مصالح ساختمانی باشیم. در مجموع فعلا بازار مسکن التهاب شدیدی نخواهد داشت، اما افزایش نسبی معاملات را پیش‌بینی می‌کنیم. یک کار‌شناس مسکن در مورد بازار مسکن در سال 97 به «آرمان» می‌گوید: «بخش مسکن در سال 97 در چهار بخش حرکت‌های افزایشی خواهد داشت: افزایش معاملات، افزایش سرمایه‌گذاری، افزایش تولید و افزایش قیمت. بیت‌ا... ستاریان می‌افزاید: رکود اقتصاد کلان باعث شد که بخش مسکن هم در رکود بماند، اما با افزایش درآمد نفت و افزایش رشد اقتصادی این انتظار وجود دارد که بخش مسکن نیز دچار تغییر و تحول شود. او با بیان اینکه با توافق برجام در سال 94 پیش‌بینی می‌کردیم تغییر و تحولاتی در بخش مسکن ایجاد شود، تصریح می‌کند: اما این جریان کند پیش رفت و تحولات آن به آهستگی انجام شد، در نتیجه پروسه خروج از رکود هم به تاخیر افتاد. این کارشناس مسکن در پاسخ به این سوال که آیا تسهیلات مسکن می‌تواند باعث افزایش رونق بازار مسکن در سال 97 شود، می‌گوید: وام‌ها و تسهیلات عموما در حد تحریک تقاضا عمل می‌کنند؛ هیچ‌وقت وام‌های دولت نقشی در تحرک بازار مسکن نداشته و همیشه به‌عنوان یک کاتالیزور ضعیف استفاده شده است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تورم در پایتخت ژاپن رکورد 42 ساله را شکست

مصوبه مولدسازی فصل نوینی از تحرک و تحول در اقتصاد ایران را رقم زد/ مصوبه محرمانه نیست و در سایت سازمان منتشر شده است/ همه فرآیند به صورت شفاف و زیر ذره‌بین مردم و رسانه‌ها خواهد بود/ املاک تفریحی و رفاهی زیاد بانکهای دولتی و دارایی‌های مازاد دولت و شرکتهای دولتی باید مولد شود

فناوری اطلاعات عامل بهبود در فرایندهای تصمیم‌گیری

مرغ مازاد محل مناقشه شد/چالش وزارتخانه و اتحادیه بر سر قیمت مرغ

گروه سایپا در ٤ بهمن ماه رکورد کل تولید سال ١٤٠٠ را شکست

قطر به دنبال 30 درصد سهام پروژه توتال در عراق

آیین نامه اجرایی مولدسازی دارایی‌های دولت

مصوبه مولدسازی دارایی های دولت

پاکستان: نفت روسیه را با غیر دلار خریداری می‌کنیم

قیمت نفت امروز چقدر شد؟

رئیس لکسوس مدیرعامل تویوتا می‌شود

مروری بر رویدادهای مهم کشاورزی در هفته اول بهمن

بحران آب، چالش اصلی کشورهای منا

عقب نشینی 30 سنتی نرخ طلا در بازار جهانی

بیش از 108 هزار خودرو تولید و حدود 116 هزار دستگاه فروخته شد

کاهش 300 هزار تومانی بهای سکه / بیشترین کاهش قیمت از آنِ ربع‌سکه

رشد 2 دلاری قیمت خوراک دام در یک روز /چشم‌انداز قیمت کالاهای اساسی در سال جدید میلادی افزایشی است

رونمایی از یک متهم آلودگی هوای کلان‌شهرها/ ضربه بلندمرتبه‌سازی به هوای پاک

20 هزار خانه تحویل می‌شود/پردیسی‌ها منتظر افتتاح باشند

شروع به کار قرارگاه اشتغال لرستان

هزینه سنگین یارانه برق روی دست دولت آلمان

موضوع ترکیدگی لاستیک هواپیما در پرواز تهران -کیش چه بود؟

چرا بورس کالا با پیش فروش خودرو خارجی مخالف است؟

امکان حل مشکل تامین آب با اجرای پروژه‌های اضطراری

خرید تولید مازاد مرغداران متوقف شد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.