افت صادرات به 10 بازار عمده/ صادرات به ژاپن 60 درصد کم شد تولید و تجارت

افت صادرات به 10 بازار عمده/ صادرات به ژاپن 60 درصد کم شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - صادرات ایران به 10 کشور عمده صادراتی طی 11 ماهه سال گذشته از نظر وزنی و ارزشی افت داشته که در این میان صادرات به ژاپن از نظر ارزش 60 درصد و از نظر وزن 63 درصد کم شده است.

اگرچه صادرات در 11 ماهه سال 1396 نسبت به مدت مشابه آن در سال 1395 حدود پنج درصد رشد ارزشی و یک درصد رشد وزنی داشته است، اما مروری بر 20 کشور اول صادراتی ایران گویای آن است که از نظر ارزش صادرات در 10 کشور با افت درآمدزایی مواجه بوده‌ایم. از نظر وزنی نیز صادرات به 10 کشور از 20 بازار عمده صادراتی با کاهش مواجه شده است. البته در موارد متعدد کاهش وزنی صادرات به مراتب بیش از کاهش ارزش آن بوده است. به عبارت دیگر با وجود آنکه کالای کمتری صادر شده درآمدزایی بیشتری حاصل شده است که این امر گویای آن است که کالاهای صادراتی ایران با قیمت بیشتری به فروش رسیده‌اند. البته در مورد برخی کشورها هم خلاف این قاعده مشاهده می‌شود.
در بین کشورهای مختلفی که در این مدت با کاهش حجم و ارزش صادرات مواجه بوده‌اند، ژاپن و هنگ‌کنگ را می‌توان دو کشور اولی دانست که به ترتیب از نظر ارزش و وزن دچار افت صادرات شده‌اند.
پس از ژاپن با خرید 423 میلیون دلاری کالا از ایران، بیشترین کاهش صادرات مربوط به کشور ترکمنستان می‌شود که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی 20 درصد و از نظر وزنی 36 درصد کاهش واردات از ایران دارد. ارزش صادرات به این کشور در 11 ماهه سال 1396 معادل 383 میلیون دلار بوده است.
جمهوری آذربایجان دیگر کشوری است که از نظر ارزش 19 درصد و از نظر وزن 43 درصد کاهش صادرات از ایران را در 11 ماهه سال قبل تجربه کرده و با 273 میلیون دلار خرید کالا در رده نوزدهمین هدف صادراتی ایران قرار گرفته است.
همچنین امارات متحده عربی که دومین بازار صادراتی ایران در این مدت بوده با 14 درصد کاهش ارزشی صادرات همراه شده و از نظر وزنی نیز صادرات به این کشور هفت درصد کاهش داشته است. با این وجود بیش از پنج میلیارد و 862 میلیون دلار از مجموع صادرات ایران به امارات مربوط بوده است.
تایوان با واردات 468 میلیون دلاری دیگر کشوری است که در این مدت 14 درصد کاهش صادرات ارزشی و 12 درصد کاهش صادرات وزنی را شاهد بوده است. همچنین ایتالیا با کاهش 14 درصدی در ارزش و هشت درصدی در وزن واردات مواجه بوده و صادرات به آن 366 میلیون دلار درآمدزایی داشته است.
هنگ‌کنگ هم از نظر وزنی بیشترین کاهش صادراتی را داشته و محصول صادر شده به این کشور از نظر وزنی 75 درصد کمتر شده است، اما با این وجود از نظر ارزش با تنها 12 درصد کاهش حجم صادرات به این کشور به 348 میلیون دلار رسیده است. علاوه بر این کشور ویتنام در 11 ماهه سال گذشته از نظر وزنی 47 و از نظر ارزش 12 درصد کاهش صادرات را تجربه کرده و حجم صادرات آن به 343 میلیون دلار رسیده است.
هند با وارداتی نزدیک به دو و نیم میلیارد دلار دیگر کشوری است که اگرچه صادرات به آن شش درصد افزایش وزنی داشته، اما از نظر ارزش کالای صادر شده به این کشور شاهد یک درصد افت بوده‌ایم. عمان نیز با 10 درصد کاهش درآمد صادراتی در برابر 19 درصد افزایش صادرات وزنی دیگر کشوری است که در سال گذشته 467 میلیون دلار واردات داشته است.
طبق آمارهای منتشر شده در 11 ماهه سال گذشته از میان 20 مقصد عمده صادراتی ایران 10 مقصد با کاهش صادرات مواجه بوده‌ایم که تمام این موارد به غیر از یک مورد کاهشی بیش از 10 درصد را تجربه کرده اند.
آمارهای 11 ماهه سال گذشته گویای آن است که در تحقق اهداف از پیش تعیین شده صادرات غیرنفتی، شش میلیارد و 893 میلیون دلار عقب‌مان دگی وجود دارد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

75درصد فعالان حوزه صنایع‌دستی خانواده‌ها و زنان هستند

ماجرای مدیرکلی که شلاق خورد!

97 درصد منابع بودجه عمومی امسال دولت محقق شده است

فروش 6 هزار و 75 قطعه ربع سکه بهار آزادی در بورس کالا

کدام خودروها هفته آینده در بورس عرضه خواهند شد؟

دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی تعیین شد

عرضه 372 میلیون دلار در سامانه نیما

موافقت کمیسیون تلفیق با واردات خودروهای کارکرده

رویکرد وزیر صمت حمایت از واحدهای تولیدی با کاهش قطعی برق و گاز است

عرضه های جدید خودرو در بورس کالا تایید شد

خودرو دوباره در بورس عرضه می شود

خودرو به بورس برگشت

بازگشت خودرو به بورس قطعی شد

تشکیل قرارگاه جهادی راه روستایی در وزارت راه/ رسیدگی به روستاها اولویت دولت است

طلا گران شد

شروع مجدد صادرات گاز ایران به عراق

پیروزی و آینده پر افتخار ایران اسلامی متعلق به تلاش و تفکر انقلابی‌ است

ضرورت برخط‌سازی تمامی داده های تولیدی هواشناسی/سامانه متادیتا در حال بهره‌برداری است

افتتاح غرفه کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران

مبلغ ورودی تلفن همراه بالای 600 دلار تعیین شد

عربستان قیمت نفت خود را افزایش داد

تمدید مهلت برای تعریف حساب وکالتی صحت ندارد/ ایران‌خودرو اشتباه خود را تصحیح کرد

طرح جدید بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز

افتتاح 70 کیلومتر راه روستایی جنوب سیستان و بلوچستان توسط وزیر راه و شهرسازی

ظرفیت تولید گاز در پالایشگاه چهارم پارس جنوبی افزایش می‌یابد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.