عدم اعلام قیمت خرید تضمینی گندم بستر واردات گندم را فراهم می کند گفتگو

عدم اعلام قیمت خرید تضمینی گندم بستر واردات گندم را فراهم می کند

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با انتقاد از عدم اعلام قیمت خرید تضمینی گندم، گفت: عدم اعلام این نرخ بستر واردات گندم را فراهم می کند.

علی ابراهیمی ، با اشاره به فرارسیدن فصل خرید تضمینی گندم وعدم اعلام نرخ خرید تضمینی این محصول از سوی دولت بیان داشت: در حال حاضر خرید تضمینی گندم با قیمت سال گذشته و به صورت علی الحساب صورت می گیرد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: واقعیت امر این است که اعلام نکردن قیمت خرید تضمینی گندم، سردرگمی را برای کشاورزان ایجاد کرده است و کشت در سال زراعی جاری و سال آینده را تحت تاثیر قرار می دهد.
نماینده مردم شازند در مجلس دهم شورای اسلامی، با اشاره به تفاوت قیمت گندم ایران با کشورهای دیگر بیان داشت: متاسفانه قیمت غلات و گندم در سطح جهانی پایین تر از قیمت تمام شده در کشور ما است و همین امر احتمال اینکه واردکنندگان بخواهند از این فضا سودجویی کنند وجود دارد.
وی تاکید کرد: روی هم رفته عدم ابلاغ نرخ خرید تضمینی گندم ضربه به بخش کشاورزی است و از دید من سکوت دولت در این زمینه پذیرفتنی نیست.
ابراهیمی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه باید از کشاورزان حمایت شود، بیان داشت: نه تنها باید از کشاورزی به خصوص باید از کشت گندم به عنوان محصول استراتژیک حمایت شود.
این نماینده مجلس، دلیل تفاوت قیمت گندم ایران با کشورهای دیگر را توضیح داد و گفت: قیمت تمام شده در کشور به لحاظ مولفه های مختلفی بیشتر از کشورهای دیگر است، قیمتی که گندم خریداری می شود نزدیک به قیمت تمام شده است، بنابراین سود چندانی به تولیدکنندگان گندم پرداخت نمی شود.
رئیس کمیته دام و طیور کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: امسال شاهد خلل در تولید نهاده ها از جمله کود شیمیایی بودیم، به همین جهت برخی کشاورزان مخصوصا در مناطق معتدل و سردسیر مجبور بودند نهاده های مورد نیاز را قیمت بالاتری تهیه کنند که این امر بر قیمت تمام شده اثر منفی می گذارد، اگر دولت در این قضیه تعلل بیش از اندازه باشد به این معنا است که دولت عزم جدی برای حمایت از تولید گندم ندارد.
وی با اشاره به تلاش برخی وارد کنندگان برای واردات گندم، بیان داشت: از آنجایی که قیمت گندم در سایر نقاط دنیا پایین تر است همیشه واردکنندگانی دنبال فرصت هستند تا از این فضا برای واردات گندم استفاده کنند، لذا یکی از دلایل تعلل صورت گرفته می تواند همین نکته باشد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: با آغاز کار مجلس، از طرف کمیسیون کشاورزی موضوع اعلام قیمت خرید تضمینی گندم را دنبال می کنیم، بنابراین دولت باید تکلیف را روشن کند حتی اگر خلاف انتظار مجلس باشد، چراکه اعلام نکردن همیشه مشکل ساز است./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

وعده وزیر نفت برای تحقق یک آرزوی دیرینه

مهلت سه‌ماهه بهبود کیفیت اینترنت رو به پایان است / وزیر می‌تواند از دومین کارت زرد عبور کند؟

بانک‌های سود‌ساز 1401

پیشنهادی برای احیای بازار موبایل

شکاف دخل و خرج «بکام»

نوروز در کیش با 5/ 2 برابرعیدی

باخت معنادار مسکن دوپینگی

«بَد زَخم»؛ روایت مناقشه سنت و مدرنیته

کشنده‌ها توان جلو بردن حمل‌ونقل ریلی را دارند؟

رکورد ثبت‌نام در انتخابات اتاق

صنایع‌دستی امروز ما میراث‌فرهنگی دیروز ماست

تولید نهاده‌ای با ارزش غذایی بالا برای دام در شرکت نیشکر خوزستان

موسوی: طرح صیانت از دستور کار مجلس خارج شده است

با وجود محدودیت‌های اعتباری کشور افتتاح این تعداد پروژه افتخار آفرین است

مولدسازی از وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و آموزش و پرورش آغاز می‌شود

اربیل: صادرات نفت به ترکیه با پایان عملیات آواربرداری مناطق زلزله زده از سر گرفته می‌شود

تجار ایرانی در راه آفریقا!

اتصال پیام‌رسان‌های بانکی ایران و 106 بانک در 13 کشور

موافقت رهبری با عفو محکومان حوادث اخیر نشان از همدلی حاکمیت با جامعه دارد

روند افزایشی صدور پروانه‌ احداث ساختمان در کشور

شاخص و متوسط قیمت آپارتمان­‌های مسکونی شهر تهران در دی ١٤٠١

شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات در پاییز ١٤٠١ مشخص شد

بودجه سازمان بهزیستی و وظایف محوله همخوانی ندارد

تشکیل کمیته مشترک کمیسیون اقتصادی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری/احکام مربوط به اقتصاد دانش‌بنیان در برنامه توسعه بررسی می‌شود

آخرین وضعیت خط‌لوله‌های نفت‌ ترکیه پس از زمین‌لرزه/ توقف جریان گاز در 3 استان ترکیه

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.