مدت زمان قطار حومه‌ای قم-تهران 2ساعت و 45 دقیقه!/لغو سرویس 5 صبح راه و شهرسازی

مدت زمان قطار حومه‌ای قم-تهران 2ساعت و 45 دقیقه!/لغو سرویس 5 صبح

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - شرکت راه آهن در نظر دارد تا قطار حومه ای قم ـ تهران در ساعت 5 و 25 دقیقه صبح را از روز جمعه 17 فروردین لغو کرده و به جای آن زمان سفر از قم به تهران، ساعت 9 و 30 دقیقه باشد.

قطار حومه ای که همواره از سوی وزیر راه و شهرسازی به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دوره وزارتش یاد می شود، اخیرا به دلیل برخی ناکارآمدی ها با انتقاد رو به رو شده است.
اگر چه بر اساس اظهارات عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، یکی از مهمترین مشکلات حمل و نقلی و زیست محیطی تهران، ورود روزانه 600 تا 900 هزار دستگاه خودروی شخصی از شهرهای مجاور و حومه تهران به پایتخت است، با این حال در دنیا معضل ناپایداری زیست محیطی و صعوبت حمل و نقل درون شهری را با توسعه شهرهای اقماری و اتصال آنها با استفاده از حمل و نقل ریلی حل کرده اند.
اما آنچه سبب شده تا در شهرهایی چون توکیو که روزانه 7 تا 10 میلیون نفر جمعیت شناور دارد و شبها برای استراحت به شهرهای اقماری پایتخت ژاپن سفر می کنند، کندی تردد در شهر صورت نگیرد، توسعه حمل و نقل ریلی سریع السیر و اختصاصی برای مسافران شهرهای اقماری توکیو است.
به نظر می رسد الگوبرداری عجیب وزارت راه و شهرسازی از شهرهایی چون توکیو، لندن، شانگهای، پکن و نیویورک که در توسعه حمل و نقل ریلی مسافری پرسرعت، گوی سبقت را از سایر کلانشهرهای مطرح دنیا ربوده اند، نتوانسته به کاهش سهم جاده و خودروی شخصی از تردد مسافران شهرهای اقماری تهران به پایتخت و انتقال آنها به ریل منجر شود.
نمونه این برنامه ریزی ناموفق، قطار حومه ای قم ـ تهران است که در روزهای اخیر و پس از تغییر ساعت رسمی کشور و جابه جایی زمان نماز صبح، قطار 5 و 25 دقیقه، ساعت 8 و 10 دقیقه به ایستگاه راه آهن تهران می رسد! علت آن، توقف 20 دقیقه ای برای نماز صبح و سپس توقف های متعدد در میانه راه برای عبور دادن قطارهای عبوری از مسیر ریلی تهران قم اعم از باری و مسافری است.
زمان سفر از قم به تهران با قطار حومه ای، حدود 3 ساعت!
این اتفاقات سبب شده تا مسیر یک و ساعت و نیمه قم ـ تهران (در صورت تردد با خودروی شخصی) به 2 ساعت و 45 دقیقه برسد تقریبا دو برابر زمان سفر با خودروی شخصی.

این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی بارها از عدم کاهش سهم خودرو از حمل و نقل مسافران حومه ای تهران و عدم افزایش سهم ریل از این جابه جایی علی رغم توسعه قطارهای حومه ای و تخصیص یارانه های سنگین دولتی به این قطارها انتقاد کرده است.

قطار 5:25 دقیقه صبح از برنامه حذف شد
همچنین از دیگر مشکلات این خط این است که قرار است از روز جمعه 17 فروردین، قطار ساعت 5 و 25 دقیقه صبح حذف شده و ساعت شروع تردد ریلی به تهران از 9:35 دقیقه باشد.

این در حالی است که بیشترین مسافران قطار حومه ای ساعت 5 و 25 دقیقه این قطار، دانشجویان، کارمندان و بیمارانی هستند که برای انجام کارهای روزمره خود، صبح ها از قم خارج و عصرها به این کلانشهر جنوبی پایتخت برمی گردند.
از سوی دیگر به دلیل دور بودن میدان مرکزی، برای سوار و پیاده کردن مسافران جاده ای، میدان 72 تن قم در نظر گرفته شده است که فاصله زیادی با مرکز شهر دارد و امکان استفاده خانواده ها یا بانوان از این محل برای تردد به تهران مشکل خواهد بود. این در حالی است که ایستگاه مرکزی راه آهن قم در مرکز شهر و در نزدیکی حرم مطهر حضرت معصومه (س) قرار دارد که از امنیت اجتماعی مناسبی برای خانواده ها برخوردار است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

75درصد فعالان حوزه صنایع‌دستی خانواده‌ها و زنان هستند

ماجرای مدیرکلی که شلاق خورد!

97 درصد منابع بودجه عمومی امسال دولت محقق شده است

فروش 6 هزار و 75 قطعه ربع سکه بهار آزادی در بورس کالا

کدام خودروها هفته آینده در بورس عرضه خواهند شد؟

دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی تعیین شد

عرضه 372 میلیون دلار در سامانه نیما

موافقت کمیسیون تلفیق با واردات خودروهای کارکرده

رویکرد وزیر صمت حمایت از واحدهای تولیدی با کاهش قطعی برق و گاز است

عرضه های جدید خودرو در بورس کالا تایید شد

خودرو دوباره در بورس عرضه می شود

خودرو به بورس برگشت

بازگشت خودرو به بورس قطعی شد

تشکیل قرارگاه جهادی راه روستایی در وزارت راه/ رسیدگی به روستاها اولویت دولت است

طلا گران شد

شروع مجدد صادرات گاز ایران به عراق

پیروزی و آینده پر افتخار ایران اسلامی متعلق به تلاش و تفکر انقلابی‌ است

ضرورت برخط‌سازی تمامی داده های تولیدی هواشناسی/سامانه متادیتا در حال بهره‌برداری است

افتتاح غرفه کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران

مبلغ ورودی تلفن همراه بالای 600 دلار تعیین شد

عربستان قیمت نفت خود را افزایش داد

تمدید مهلت برای تعریف حساب وکالتی صحت ندارد/ ایران‌خودرو اشتباه خود را تصحیح کرد

طرح جدید بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز

افتتاح 70 کیلومتر راه روستایی جنوب سیستان و بلوچستان توسط وزیر راه و شهرسازی

ظرفیت تولید گاز در پالایشگاه چهارم پارس جنوبی افزایش می‌یابد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.