مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد
استطاعت متقاضیان در بازپرداخت اقساط شرط افزایش سقف تسهیلات مسکن بانک و بیمه

استطاعت متقاضیان در بازپرداخت اقساط شرط افزایش سقف تسهیلات مسکن

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرعامل بانک مسکن گفت: سقف تسهیلات خرید مسکن در صورتی می تواند افزایش یابد که بازپرداخت اقساط نیز در استطاعت متقاضیان مسکن باشد .
به گزارش فصل تجارت ، ابوالقاسم رحیمی انارکی با اشاره به اینکه سقف تسهیلات خرید مسکن در صورتی باید افزایش یابد که بازپرداخت اقساط نیز در استطاعت متقاضیان مسکن باشد،گفت: موضوعی که برای بالا بردن سقف تسهیلات خرید مسکن مهم است این است که اگر سقف تسهیلات خرید مسکن افزایش یافت، بازپرداخت اقساط نیز در استطاعت متقاضیان مسکن باشد .
مدیرعامل بانک مسکن با تأکید بر اینکه پرداخت تسهیلات تا 50 درصد قیمت مسکن، همواره در دستور کار بانک مسکن بوده است، خاطرنشان کرد: حفظ قدرت خرید و پرداخت تسهیلات تا 50 درصد قیمت مسکن همواره در دستورکار بوده است چرا که اگر اقساط در استطاعت متقاضیان دریافت تسهیلات نباشد، این موضوع به مطالبات معوق تبدیل می‌شود .
به گزارش فصل تجارت، اواخر تابستان سال گذشته بود که آخوندی وزیر راه و شهرسازی از ارائه پیشنهاد جذابی به دولت برای کاهش اقساط وام خرید مسکن خبر داد، اما ظاهرا هنوز این پیشنهاد در دولت و یا بانک مرکزی جدی گرفته نشده و نسبت به آن بی اعتنایی وجود دارد .
بانک مسکن نیز در همان روزها نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و اعلام کرد در صورتی دوره بازپرداخت اقساط تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم افزایش می‌یابد که دولت یارانه‌ای برای تامین منابع بپردازد .
اگر چه از این پیشنهاد بسیاری از کارشناسان و متقاضیان مسکن به خصوص خانه اولی‌ها خرسند شده و این اقدام را در بالا بردن قدرت خرید و رونق خرید و فروش مناسب ارزیابی کردند، اما واکنش به این مطلب از سوی بانک مسکن که امکان افزایش دوره بازپرداخت اقساط را طی شرط و شرطی ارزیابی می کرد این نتیجه را حاصل می‌کند که اجرای این پیشنهاد شاید به سال جاری هم قد ندهد .
سال گذشته نرخ سود تسهیلات خرید مسکن در بافت‌های فرسوده به 8 درصد و برای خانه اولی‌ها در سایر بخش‌های شهری به 9،5 درصد کاهش یافت .
این کاهش نرخ سود در دوره ای رخ داد که بخش مسکن در دوره پیش رونق قرار داشت .
بت شکن مدیرعامل سابق بانک مسکن درباره جزئیات کاهش این نرخ گفته بود که پس از سال 1369 هیچ گاه نرخ سود تسهیلات مسکن تک رقمی نبوده است و در برخی از سال‌ها نیز که در ظاهر این نرخ زیر 10 درصد بوده به‌دلیل پرداخت یارانه سود از سوی دولت بوده است .
وی گفته بود که اما هم‌اکنون با بهبود شرایط اقتصادی و کاهش چشمگیر نرخ تورم برای نخستین بار در دو و نیم دهه اخیر نرخ سود تسهیلات مسکن به صورت طبیعی کاهش یافته است و نکته مهم در نرخ سود جدید تسهیلات مسکن در استفاده نکردن از منابع پرقدرت بانک مرکزی است. بدین ترتیب کاهش نرخ سود بدون تکیه به بانک مرکزی و براساس سپرده‌گذاری متقاضیان اتفاق افتاده است .
به گزارش فصل تجارت، در حال حاضر اقساط تسهیلات 80 میلیون تومانی خرید مسکن(خانه اولی ها)با بازپرداخت 12 ساله، ماهانه 938 هزار تومان است و همانطور که مدیران ارشد بانک مسکن تاکید و اعلام کرده اند نرخ سود تسهیلات مسکن بیشتر از این نمی تواند کاهش یابد به نظر می رسد که فعلا سقف تسهیلات افزایش نمی یابد چرا که همین بازپرداخت اقساط نیز برای خانه اولی ها چندان در استطاعت نیست .
-->


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

42 ماده معدنی در استان سمنان استخراج می‌شود

بیش از 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان رهاسازی شد

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

عملیات حفاری علت قطع شبکه ارتباطی 4 شهر مازندران

ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه برقرار شد

ساعت کار بازار متشکل ارزی اعلام شد

ارز پیش‌بینی شده برای واردات خودرو در 1402 بیشتر از امسال است

جزئیات تورم خوراکی ها در دی ماه/ گوشت قرمز 15 درصد گران شد

وام نداریم، سوال نکنید!

نشست شورای اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد به میزبانی بانک صادرات ایران

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

جزو قشر خاکستری هستم و به آن افتخار می‌کنم/ باید آداب امر به معروف و نهی از منکر را بیاموزیم/ نباید عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم هزینه داشته باشد

تلاش اعضای کمیسیون برای ارتقا یا رساندن بودجه قوه قضائیه به 2.9 درصد/ تشکیل کمیته تخصصی در تلفیق برای تحقق این موضوع

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.