روزنه‌های امید افزایش قیمت نفت برای اقتصاد ایران صنعت و معدن

روزنه‌های امید افزایش قیمت نفت برای اقتصاد ایران

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه روند افزایش قیمت نفت آغاز شده، رشد اقتصادی سال 97 را بین4 تا 5درصد پیش‌بینی کرد و گفت: باید برای تاثیر منفی نوسانات ارزی در ثبات اقتصادی فکر کرد.

ابراهیم بهادرانی گفت: اگر بخواهیم شرایط اقتصادی سال 97 را با توجه به شاخصه‌های سال 96 مقایسه کنیم، چند نکته مثبت و منفی به چشم خواهد خورد. به این معنا که قیمت نفت با تغییرات مثبت اما جزئی همراه بوده و نرخ آن در هر بشکه، به بالای 60 دلار رسیده است که امیدواریم در همین شرایط افزایشی باقی بماند؛ در عین حال رشد اقتصادی آمریکا، چین، هند و سایر کشورها نیز حکایت از آن دارد که که قیمت نفت در این حد باقی می‌ماند.
مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران افزود: در رابطه با بخش‌های داخلی اقتصاد نیز، مسکن حرکتی را شروع کرده است که اگر اثر خود را بر روی بخش صنعت و صنایع معدنی هم بگذارد، به طور قطع تاثیرگذاری مثبت‌تری بر اقتصاد خواهد داشت؛ در عین حال در بخش صنعت نیز، شرایطی که رخ داده باعث رشد بیشتری نسبت به سال 96 شده است.
وی رشد بخش کشاورزی را وابسته به وضعیت بارندگی کشور دانست و تصریح کرد: تا به حال رشد بخش کشاورزی خیلی خوب نبوده و به صورت نسبی پیش رفته است؛ ضمن اینکه بخش کشاورزی نیز در همین حدی که در سال 96 رشد داشته، در سال 97 هم پیش‌بینی می‌شود که رشد داشته باشد.
به گفته بهادرانی، در حوزه خدمات نیز چون بخش نفت تغییراتی داشته، ممکن است بر روی این بخش اثرگذار باشد؛ ضمن اینکه صنعت، معدن و تجارت نیز با رشد خود، منجر به رشد خدمات نیز شده است؛ این در حالی است که آنچه که برای رشد سال 97 پیش‌بینی می‌شود، رشد بالای 4 درصد و حدود 5 درصدی است که امیدواریم حاصل شود.
وی اظهار داشت: البته برای تحقق این رشد، یکسری پشتیبانی‌هایی لازم است که اگر انجام شود، کار به شکل بهتری پیش خواهد رفت. بر این اساس، اگر اثر مشارکت بخش خصوصی- دولتی در مورد سرمایه گذاری و در اختیار گرفتن طرح‌ها به حداکثر برسد، می‌تواند موثر واقع شود؛ همینطور در رابطه با پرداخت بدهی بخش خصوصی از سوی دولت و بدهی‌های بخش بانکی نیز باید پشتیبانی‌هایی صورت گیرد.
مشاور عالی اتاق تهران در تشریح عوامل منفی که ممکن است رشد اقتصادی را کاهش دهد، تصریح کرد: شاخص منفی که ممکن است رشد اقتصادی را تحت‌الشعاع قرار دهد، نحوه بستن بودجه است؛ به این معنا که بودجه باید به صورت واقعی بسته شود تا باعث کسری بودجه بیشتر نشود؛ این در حالی است که اگر کسری بودجه بیشتر شود، دولت به سمت استقراض از بازار بدهی پیش خواهد رفت که این موضوع، یک پیش خوری از سهم آینده را به وجود می آورد؛ ضمن اینکه به اندازه برداشتی که از سرمایه‌های کشور مثل نفت داریم، به اندازه آن سرمایه‌گذاری در کشور صورت نمی‌گیرد؛ بنابراین این از مواردی است که باید به آن توجه کرد.
بهادرانی با بیان اینکه عدم ثبات اقتصادی در مورد برخی متغیرها مثل نرخ ارز ممکن است در سال 97 مشکل‌زا شود، گفت: باید برای این موضوع فکر اساسی کرد و نرخ سود بانکی را هم مدیریت کرد؛ این در حالی است که رفت و برگشت نرخ سود از 15 درصد به بیست درصد، کار بسیار خطایی بود که از سوی بانک مرکزی صورت گرفت؛ بنابراین باید تمهیداتی در نظر گرفته شود که نرخ سود در این حدود باقی بماند، در غیر این صورت، رشد نقدینگی را شاهد خواهیم بود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش مبادلات تجاری ایران و زیمبابوه به بیش از 500 میلیون دلار

جزئیات نحوه تحقق درآمدهای مالیاتی سال آینده/تشکیل اداره کل پیگیری قراردادهای سلبریتی‌ها

ضرورت تامین وسایل گرمایشی و عایق‌بندی چادرهای زلزله‌زدگان

قیمت سکه و طلا 16 بهمن 1401/ سکه امامی 23 میلیون و 800 هزار تومان

شرکت اروندان در مسیر دانش‌بنیان شدن قرار گرفته است

تلاش برای تهیه نقشه راه گردشگری معلولان/اولویت بندی مشکلات سفر

تعریف ٩ شرط برای متقاضیان خرید محصولات خودروسازان بزرگ

میزان مصرف کود کشاورزی درکشور بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی است

تصویب قانون پدافند غیرعامل باعث تقویت حوزه مدیریت بحران کشور می‌شود

مجارستان: اروپا با کمبود و افزایش قیمت بنزین و گازوئیل روبرو می‌َشود

پروژه کمربندی دوم تهران ساخته می شود

خودکفایی در احداث خطوط ریلی مهمترین دستاورد بعد از انقلاب اسلامی این حوزه است

تعیین سقف قیمت فرآورده‌های نفتی روسیه از سوی غربی‌ها

دورخیز انگلیس برای بیشترین افزایش هزینه قبض آب در 20 سال گذشته

عرضه کود اوره در بورس مانع تولید کالاهای اساسی / دستورالعمل خرید تضمینی گندم ابلاغ می شود

ایران استوار؛ 44 سال افتخار| رشد 11 برابری تولید برق نسبت به سال 57/ سهام‌‌دار شدن مردم در بهترین بنگاه‌‌های تولیدی با اعطای سهام عدالت‌‌

ساماندهی دستفروشان در روزهای پایانی سال

بهای جمع آوری انواع پسماند اعلام شد

نماینده ویژه وزیر کار برای رسیدگی به زلزله‌زدگان آذربایجان‌غربی منصوب شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهمان سفره ناهار کارگران کارخانه اسیدسیتریک کرمانشاه شد

مهم‌ترین رویکرد مشترک ایران و زیمباوه، استکبارستیزی در مجامع بین‌المللی است

تحویل مصالح و اسکلت‌های پیش‌ساخته به زلزله زدگان خوی بعد از آواربرداری

بازدید فرمانده بسیج وزارت جهاد کشاورزی از مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی

کشاورزی معیشتی و چالش اجرای الگوی کشت

خودکفایی در احداث خطوط ریلی مهمترین دستاورد بعد از انقلاب اسلامی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.