آیا ارز گران موجب رونق صادرات می‌شود؟/ سلیمی:تقاضا برای ارز افزایش یافته است اقتصاد کلان

آیا ارز گران موجب رونق صادرات می‌شود؟/ سلیمی:تقاضا برای ارز افزایش یافته است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران می گوید:« قیمت واقعی دلار در اقتصاد زمانی بدست می آید که همه شاخص های اقتصادی در تعادل است و اقتصاد شرایط ملایم و متوازنی را می گذراند.»

حسین سلیمی در گفت وگو با خبرآنلاین با بیان اینکه در زمان تحریم ارزی، نمی توان نرخ ثابتی برای دلار تعیین کرد،اظهارداشت: وقتی نیاز ارزی در کشور بالاست،باید اجازه داد که عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کند و کسی نمی تواند نرخ درستی را برای ارز تعیین کند؛در واقع در شرایطی که تقاضا زیاد و عرضه کم باشد، طبیعی است که نرخ ارز نیز بالا می رود.
او افزود: همیشه در مواقع تحریم و پیش بینی شدت گرفتن محدودیت ها و موارد مشابه دیگر که به بحران اقتصادی منجر می شود، میزان تقاضای ارز به صورت ناگهانی افزایش پیدا می کند.
این کارشناس باسابقه حوزه بانکی با بیان اینکه میزان معاملات ارزی کشور در سال گذشته نشان می دهد که میزان تقاضا و نقل و انتقالات ارز افزایش یافته است،عنوان کرد: البته پیش بینی می شد که نیاز ارزی کشور کمی افزایش داشته باشد، هرچند تلاش شد نرخ آن پایین نگه داشته شود، اما بازار ارزکماکان متلاطم است،به طوری که در حال حاضر تورم هم نمی تواند نرخ ارز را تغییر دهد.
سلیمی با تاکید بر اینکه کنترل تورم برای تعادل در بازار ارز زمانی جواب می دهد که اقتصاد متعادل و روان است،گفت: در این صورت تورم داخلی و خارجی نرخ ارز را متعادل می کند.
ارز گران صادرات را رونق می دهد؟
نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در پاسخ به این سئوال که آیا افزایش نرخ ارز تاثیر مثبتی بر صادرات خواهد گذاشت،گفت: دراوایل دهه 90 نرخ ارز از هزار تومان به 2 هزار و 500 تومان آن طرف مدت 5 ماه افزایش یافت، اما بررسی ها نشان داد که این افزایش تاثیری در صادرات غیرنفتی کشور نداشته است، بنابراین افزایش نرخ ارز زمانی می تواند در این بخش تجارت خارجی تاثیرگذار باشد که اقتصاد در شرایط بهینه ای قرار داشته باشد و متعادل شود.
او افزود:وقتی قیمت ارز گران می شود،مسلما برای ورود مواد نیاز است که منابع بیشتری صرف شود.ضمن اینکه در شرایط نامتعادل در اقتصاد که به دلیل شرایط سیاسی بین المللی هم این روزها تشدید شده،تقاضا برای ارز بیشتر شده است.
رابطه تورم و ارز
سلیمی در پاسخ به این پرسش که افزایش نرخ ارز چقدر می تواند بر نرخ تورم موثر باشد،نیز گفت: شکی نیست که با افزایش قیمت ارز، قیمت کالای وارداتی افزایش خواهد یافت و این افزایش قیمت تورم را در پی خواهد داشت؛بنابراین می بینیم که تورمی که سال گذشته تک رقمی بود، با افزایش 10 الی 15 درصدی نرخ دلار در سال جاری حتما دورقمی خواهد شد.
او افزود: اگر دولت امسال بتواند صادرات و واردات را با هم تراز کند، یا صادرات از واردات سبقت بگیرد، تعادل در بازار ارز برقرار می شود، اما وقتی واردات بر صادرات پیشی می گیرد، تقاضا برای نیاز ارزی بالا می رود و نرخ ارز تغییر می کند.
3535


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

دولت استراتژی ندارد؛ بودجه 1402 با بودجه قبلی دولت سیزدهم تفاوتی ندارد

احداث تراموا و خط 10 مترو غیرقانونی است/ شرط اجرای پروژه‌ها چیست؟

تقدم اصلاح نظام گزینش شایستگان در اصلاحات نهادی

گول آیفون‌های کپی برابر اصل را نخورید

تاثیر مثبت تورم روی بورس

جهش صادرات و تولید نفت ایران

اختیاری بودن خرید کالا در کالابرگ الکترونیکی/سه استان دیگر مشمول طرح شدند

روز سیاه بورس ایران

قاچاق و سوالات بی‌پاسخ؛ تامین‌کنندگان منابع مالی قاچاق چه افرادی هستند؟

برگ برنده فلزات گرانبها به کدام‌ رسید؟

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

42 ماده معدنی در استان سمنان استخراج می‌شود

بیش از 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان رهاسازی شد

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.