آمریکا و اروپا در تحریم جدی هستند/ احتمال نقض عهد مجدد «توتال» نفت و انرژی

آمریکا و اروپا در تحریم جدی هستند/ احتمال نقض عهد مجدد «توتال»

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آمریکا و برخی کشورهای اروپایی نسبت به موضوع تحریم جدی هستند، نسبت به نقض عهد مجدد شرکت «توتال» فرانسه در قرارداد با ایران هشدار داد.

فریدون حسنوند ، با اشاره به آخرین وضعیت ایفای تعهدات شرکت توتال فرانسه در قرارداد توسعه میدان گازی پارس جنوبی با کشورمان، اظهار داشت: در آخرین جلسه‌ای که یک هفته قبل از آغاز سال جدید در خصوص قراردادهای نفتی با وزیر نفت داشتیم، گزارشی ارائه شد و اعلام شد که بر اساس تقویم و جدول زمانبندی قرارداد، اقدامات این شرکت در حال انجام است.
وی افزود: ما یک نگرانی در خصوص استفاده از توان داخلی در زمینه خرید لوله‌ها داشته‌ایم که در این رابطه هم جلساتی با مسئولان اجرای قرارداد و نیز شرکت‌های لوله‌سازی تشکیل شد و بنا داریم که اشکالات این بخش را نیز پیگیری و برطرف کنیم، چرا که این جزء مفاد قرارداد بوده است.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس، با بیان اینکه بر اساس جدول زمانبندی، ظاهراً تاکنون خطایی در اجرای قرارداد توتال با ایران صورت نگرفته، در عین حال تصریح کرد: برداشت ما این است که آنها می‌توانستند سرعت بیشتری در کار داشته باشند و با تمام توان در پای کار حاضر شوند تا در بخش‌های مقدماتی قرارداد این‌قدر معطل نشویم.
احتمالا در ارتباط با «توتال» به مشکل برمیخوریم
حسنوند ادامه داد: در کنار این مسئله، یک واقعیت انکارناپذیر وجود دارد که آمریکا و برخی کشورهای اروپایی نسبت به موضوع تحریم جدی هستند و من فکر می‌کنم که در آینده و در ارتباط با توتال هم با این مشکل مواجه باشیم.
وی در توضیح این نکته گفت: امروز اتفاقاتی در جریان است که نشان می‌دهد ترامپ و برخی کشورهای اروپایی به دنبال خروج از برجام هستند و تشدید برخی تحریم‌ها را دنبال می‌کنند؛ قطعاً توتال هم مستثنی از این مسئله نخواهد بود که در راستای سیاست‌های تحریمی آمریکایی‌ها، سیاست‌های خودش را در ارتباط با ما تنظیم کند و کار را نیمه‌تمام بگذارد.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: البته ما امیدواریم که این اتفاق نیفتد و بتوانیم طبق قرارداد، کار را جلو ببریم.
جریمه های پیش بینی شده، متناسب با خسارتهای از دست رفتن زمان و اطلاعات میادین نیست
حسنوند درباره راهکار مقابله‌ای پیش‌بینی شده در صورت نقض عهد شرکت توتال و نیز طرف‌های مشابه در قراردادهای نفتی گفت: در خود قرارداد توتال، ساز و کارهای جریمه‌ای پیش‌بینی شده که باید طبق آن عمل شود.
وی ادامه داد: در جدول زمانبندی پیش‌بینی شده برای قرارداد، این مسئله که مثلاً در دو سال اول چقدر باید هزینه شود و به چه نقطه‌ای باید برسیم در نظر گرفته شده، اما به دلیل آنکه ما هنوز در مراحل ابتدایی قرارداد هستیم، متأسفانه جریمه‌ها و مجازات‌هایی که برای این مرحله پیش‌بینی شده، متناسب با خسارت‌های از دست رفتن زمان و نیز خسارات مربوط به اطلاعات میادین گازی و نفتی نیست و ما نیز این مشکل را قبول و اعتقاد داریم که باید سختگیرانه‌تر از این عمل می‌شد.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری برای حل این مشکلات خاطرنشان کرد: در جلسه غیررسمی که با مسئولان وزارت نفت داشتیم، بر این نکته تأکید کردیم که حتماً باید مذاکرات با توتال را جدی‌تر پیش ببرند تا این شرکت در مقدمات کار، با سرعت بیشتری وارد شود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بیش از 410 هزار متر مربع از اراضی ملی خوزستان رفع تصرف شد

فرمولاسیون پماد ترمیم زخم پای دیابتی بهینه‌سازی شد

هشدار درباره خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن همزمان با برودت هوا

محدودیت‌های ترافیکی آخر هفته در محورهای مواصلاتی کشور اعلام شد

بهره‌برداری از منطقه 2 آزادراه تهران- شمال به ارزش 8.2 همت

مشکلات ممنوعیت فروش سبدی تایر/ تولید و بازار دچار هرج‌ومرج می شود

افزایش قیمت جهانی طلا در آستانه انتشار تورم در آمریکا

درخواست شرکت ملی گاز از مردم برای کنترل مصرف گاز

امیدواری به تشکیل جلسات شورایعالی کار برای تعیین حداقل حقوق کارگران

امیدواری مرتضوی به تشکیل جلسات شورای عالی کار برای تعیین حداقل حقوق کارگران

رشد 7236 واحدی بورس بعد از چند روز ریزش

صادرات نهال‌ خرما و گردو با کمترین میزان جهش ژنتیکی/تولید نهال خودریشه‌زای گردوی ایرانی و خارجی

چرا بانک مرکزی سهمیه ارز مسافرتی را 2 برابر کرد؟

برنامه شانا برای اقتصاد چیست؟

کالاهای وارداتی و نرخ تورم آنها در فصل پاییز چقدر بود؟

ترامپ و خطر ژئوپلیتیک جهانی

حمله بخشنامه ها به تجارت کشور/ 2196 بخشنامه در 8سال صادر شد

استخراج رمزارز با برق یارانه‌ای غیرقانونی است

رایزنی برای خرید تضمینی سیب زمینی مازاد

جزییات حضور ایران در اجلاس سازمان جهانی تجارت

پست ایران در مسیر هوشمندسازی

اوراق مرابحه به 48 درصد رسید/ وضعیت رکودی سخت بازارها

صعود قیمت مسکن آمریکا چه میزان بود؟

دشمن رشد پایدار

رالی بیت‌کوین ادامه دارد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.