تحول در نرم افزار مالیات ستانی کلید خورد/ سامانه ده‌ها میلیاردی فرانسوی بعد از یک دهه معطلی کنار گذاشته می‌شود؟ اقتصاد کلان

تحول در نرم افزار مالیات ستانی کلید خورد/ سامانه ده‌ها میلیاردی فرانسوی بعد از یک دهه معطلی  کنار گذاشته می‌شود؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیر اقتصاد از تعمیم الگوی سامانه جامع هوشمند گمرکی به مالیات خبر داده و باید منتظر بود و دید که آیا پس از یک دهه معطلی برای راه‌اندازی سامانه فرانسوی بول، این سامانه کنار گذاشته خواهد شد یا نه.

به گزارش فصل تجارت، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در سال 97 با اشاره به برنامه‌های وزارتخانه متبوعش در رابطه با برنامه‌های مالیاتی گفته است: این وزارتخانه تلاش می‌کند طی سال جاری الگوی سامانه جامع هوشمند گمرکی را به بخش‌های دیگر مانند مالیات نیز تعمیم دهد.
وی در بخش دیگری گفته است: در زمان اجرای طرح سامانه جامع گمرکی با توجه به آشنایی کمتر اقتصادی کشور با این ساختار برخی مقاومت‌ها صورت می‌گرفت ولی رویکرد ما در گمرک این بود که با در نظر داشتن مصالح اقتصاد کشور به سمت اجرای این ایده حرکت کنیم.
کرباسیان یادآور شد: خوشبختانه این سامانه توسط نیروهای جوان، کاردان، متخصص و بادانش داخلی طراحی شد و این گروه جوان همگی دانش‌آموخته دانشگاه تهران بودند و با رقمی کمتر از 10 درصد قیمت برآورد‌شده توسط متخصصان خارجی ، سامانه طراحی و اجرا شد.
* پایانی بر نرم‌افزار یکپارچه مالیاتی شرکت فرانسوی؟
آیا تغییر و تحولات در نظام مالیات ستانی کلید می‌خورد؟ اظهارات وزیر در سال 97 علاوه بر اینکه چشم انداز یک سال کاری را بیان می‌کند نشان دهنده عزم راسخ برای تحول در نظام مالیاتی است. سال‌هاست که یکی از اجزای طرح جامع مالیاتی، نرم‌افزار یکپارچه مالیاتی شرکت ظاهرا فرانسوی بول بوده که در حال حاضر توسط نمایندگان داخلی آنها هندل می‌شود و تاکنون میلیارد‌ها تومان برای آن هزینه شده است. و البته همواره صرف این حجم از اعتبار درباره این سامانه مورد سوال و ابهام بوده است.
اینکه چه رابطه‌ای میان صرفه اقتصادی به لحاظ هزینه‌کرد برای سیستم خارجی و خروجی آن بوده، آمار و اطلاعی در دست نیست، اما شواهد و رویکردهای کنونی نشان می‌دهد با گذشت بیش از 10 سال از شروع استفاده از این نرم‌افزار خارجی همچنان نیازها و اطلاعات و امکانات مدیریتی و محاسبات هوشمند و مکانیزه در تمامی فراینده‌ها وجود نداشته و یا انتظارات را برآورده نکرده و ظاهرا نتوانسته بر فرایندهای دستی فائق آید.
از اظهارات وزیر اقتصاد اینگونه می‌توان برداشت کرد که نرم افزار خارجی شرکت بول فرانسه به عنوان سیستم نرم افزاری بستر امور فرآیندهی مالیاتی همچنان با مشکلاتی روبرو بوده و آماده نیست.
طرح جامع مالیاتی از سال 89 وارد فاز اجرایی شد و یک بخش آن عملیاتی کردن نرم افزار یکپارچه در محیط پایلوت و پس از آن در سطح ملی بود. طبق چشم انداز و اهداف ترسیمی این سامانه باید از پایلوت در برخی مراکز، در سطح ملی کلید بخورد اما در حال حاضر به دلیل خودداری از اطلاع رسانی مجموعه مالیاتی آینده طرح با ابهام و اما و اگر روبرو است.
* کدام فرایندهای مالیاتی مکانیزه نیست
یکی از محورها و پایه اصلی طرح جامع مالیاتی نرم افزار ذکرشده بوده که طبق اهداف ایجاد، توسعه و تکمیل در بخش‌های مالیات را برعهده خواهد داشت. ورود به رویه‌های اجرایی از قبیل ثبت نام، ارائه اظهارنامه‌، پرداخت مالیات، رسیدگی، مطالبه، وصول مالیات، ثبت اعتراضات مودیان و ابلاغ اوراق مالیاتی و ادارات امور مالیاتی ذی صلاح را برای انجام موارد فوق تعیین و اعلام می‌‌کند. 
در حال حاضر به غیر از ثبت نام،‌ ارائه اظهارنامه و پرداخت‌ مالیات که فرایند اجرایی ان پیچیدگی خاصی ندارد به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و جزئیات از عملکرد فرایندهای دیگر گفته شده در دست نیست.
* جسارت تغییر و نه به شرایط موجود
پازل ابهامات پیش روی نرم افزاری خارجی سازمان مالیاتی در حالی مطرح است که نشان می‌دهد ناکارآمدی، نبود بهره وری و راندمان بالا و مطلوبیتی از نگاه وزیر اقتصاد نداشته که دانش بومی استفاده شده در گمرک را ترجیح می‌دهد. والا چه معنا دارد نرم افزاری که تاکنون میلیاردها تومان برای آن هزینه شده اکنون با اما و اگر روبرو باشد. شنیده‌های غیر رسمی نیز نشان می‌دهد کرباسیان در بدو ورود به وزارت اقتصاد قصد تغییر در سامانه مالیات ستانی را داشت که با واکنش‌ها و مقاومت برخی مدیران و ذی نفعان روبرو شد.
* نبود اطلاعات پاشنه آشیل مالیات
نکته دیگر کاهش درآمد مالیات‌های مستقیم است که علاوه بر رکود حاکم بر اقتصاد و بنگاه‌های اقتصادی نشان از تکمیل نشدن پازل و حلقه دریافت اطلاعات واقعی از طریق ماده 169 مکرر است. پیشتر نیز نادر جنتی معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی گفته بود اکثر شرکت‌های دولتی سال 96 زیان ثبت کرده‌اند که حکایت از کاهش وصولی‌های این بخش دارد.
* ابهامات امنیتی اطلاعاتی نرم افزار مالیاتی پابرجاست؟
مسئله حائز اهمیت دیگر تهدید بالقوه نرم افزار یکپارچه مالیاتی است که فضا را برای درز یا فروش اطلاعات نظام مالیاتی هموار می‌کند. آیا اهداف نظام ملی مدیریت امنیت و تبادل اطلاعات کشور (سند افتا) برای سامانه مالیاتی رعایت شده است؟ آیا مرکز مدیریت راهبردی افتا، نرم افزار موسوم به ERIS را تایید کرده است؟ 
سامانه نرم افزار یکپارچه مالیاتی eris که دیتا و اطلاعات مودیان مالیاتی و منشا اطلاعات اقتصادی و جریان نظام معاملات و حتی تحلیل بخش تکنیکال را برعهده دارد آیا می‌تواند مورد تایید باشد؟ چه تضمینی وجود دارد که از طریق درز اطلاعات، منشای برای تحریم‌های جدید علیه کشور نباشد؟
* اما و اگرهای درآمدهای مالیاتی
عملکرد درآمد مالیاتی تا پایان دی‌ماه سال 96 نشان می‌دهد وصول این درآمدها با کسری 14 هزار میلیارد تومانی نسبت به رقم مصوب قانون بودجه همراه بوده و تاکنون نیز جزئیاتی از درآمد 12 ماهه سال حتی توسط وزیر اقتصاد منتشر نشده است. پیش‌بینی کارشناسان تحقق 85 تا 92 درصدی درآمدهای مالیاتی را در سال 96 نوید می‌دهد.
همچنین باید اذعان داشت حدود 13 هزار میلیارد تومان درآمد مالیات ارزش افزوده توسط گمرک هنگام واردات کالاها وصول شده و عملاً سازمان امور مالیاتی نقشی در آن ندارد.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

42 ماده معدنی در استان سمنان استخراج می‌شود

بیش از 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان رهاسازی شد

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

عملیات حفاری علت قطع شبکه ارتباطی 4 شهر مازندران

ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه برقرار شد

ساعت کار بازار متشکل ارزی اعلام شد

ارز پیش‌بینی شده برای واردات خودرو در 1402 بیشتر از امسال است

جزئیات تورم خوراکی ها در دی ماه/ گوشت قرمز 15 درصد گران شد

وام نداریم، سوال نکنید!

نشست شورای اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد به میزبانی بانک صادرات ایران

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

جزو قشر خاکستری هستم و به آن افتخار می‌کنم/ باید آداب امر به معروف و نهی از منکر را بیاموزیم/ نباید عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم هزینه داشته باشد

تلاش اعضای کمیسیون برای ارتقا یا رساندن بودجه قوه قضائیه به 2.9 درصد/ تشکیل کمیته تخصصی در تلفیق برای تحقق این موضوع

قهر چینی‌ها از بازار گوشی موبایل

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.