میزان ورودی آب سدهای تهران 16 درصد کاهش یافت نفت و انرژی

میزان ورودی آب سدهای تهران 16 درصد کاهش یافت

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: میزان ورودی آب به سدهای تهران در سال آبی گذشته نسبت به سال آبی قبل از آن 16 درصد کاهش یافت.

به گزارش فصل تجارت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "بهزاد پارسا" افزود: کارنامه سال آبی 1401-1400 را در حالی می‌بندیم که میزان بارش‌های استان در مقایسه با متوسط بلندمدت با کاهش 26 درصدی روبرو بوده که ورودی آب به مخازن سدهای تهران را نیز تحت‌تأثیر قرار داده است.
وی ادامه داد: مقایسه میزان بارش‌ها در حوضه عملکرد استان تهران بیانگر کاهش 25 درصدی نزولات جوی سال آبی 1401-1400 نسبت به 275.6 میلیمتر بارش سال آبی 1400-1399 است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران خاطرنشان کرد: همین امر با توجه به عدم بارش برف و نبود پوشش برفی مناسب در حوضه آبریز سدهای تأمین‌کننده آب شرب کلان‌شهرهای تهران و کرج در زمستان سال 1400 موجب شد اندک برف موجود در حوضه آبریز سدها نیز به‌تدریج ذوب شده و شاهد رواناب و سیلاب‌های ناشی از ذوب برف نباشیم که همین امر میزان ورودی آب به مخازن سدهای پنج‌گانه تهران را با کاهش 16 درصدی نسبت به سال آبی گذشته روبرو ساخت.
پارسا در باره تأثیر سامانه بارشی مانسون در مردادماه سال جاری گفت: این سامانه بارشی در مجموع موجب شد که 18.4 میلیون مترمکعب به ذخایر آبی سدهای تأمین‌کننده آب استان تهران افزوده شود که این میزان به‌اندازه مصرف 5 روز شهر تهران بوده است.
وی ادامه داد: اکنون در آستانه فصل پاییز و شروع سال آبی جدید، با 411 میلیون مترمکعب ذخیره آبی و کسری 89 میلیون مترمکعبی نسبت به سال گذشته وارد سال آبی 1402-1401 می‌شویم.
مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران افزود: حجم ذخیره آبی در مخازن سدهای امیرکبیر و طالقان در سامانه غرب 281 میلیون مترمکعب بوده و در مقایسه با مخزن نرمال انتهای شهریور کمبود 183 میلیون مترمکعبی و در سامانه شرق سدهای لتیان، لار و ماملو با حجم ذخیره 133 میلیون مترمکعبی کاهش 275 میلیون مترمکعبی نسبت به مخزن نرمال انتهای شهریور روبرو شده‌اند که همین امر باتوجه‌به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی مبنی بر بارش‌های کمتر از نرمال در مهر و آبان‌ماه سال جاری، در صورت تداوم خشکسالی حاکم در کشور و حوضه آبریز سدهای تحت پوشش و روند نزولی آب ورودی به مخازن سدهای تحت پوشش، سال سختی را به لحاظ تأمین مطمئن و پایدار آب رقم زده است.
پارسا با تشکر از همراهی شهروندان تهرانی جهت عبور از تابستان با رعایت الگوی مصرف، خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای مؤثر در برون‌رفت از بحران خشکسالی و بهره‌برداری بهینه از منابع آبی محدود در اختیار و کاهش آثار سو و تبعات ناشی از کم‌آبی، پایبندی به الگوی مصرف و ادامه همراهی تمامی همشهریان گرامی است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

عرضه 23 میلیون متر مکعب سی‌ان‌جی در شبانه‌روز/ بیش از 7000 خودرو در صف تبدیل

تلاش کمیسیون عمران برای رفع اساسی‌ترین دغدغه مردم؛ از ریل‌گذاری برای خانه‌دار کردن کم درآمدها تا آبرسانی به روستاهای دارای تنش آبی

اجاره بهای مسکن در منطقه شرق تهران+ جدول

کاهش تردد در محورهای برون‌شهری

ایجاد امنیت شغلی و حذف امضاهای طلایی از اهداف طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت

سقوط شاخص نفت آمریکا به پایین‌ترین رکورد 11 ماهه

وضعیت هوای پایتخت اعلام شد/ آخرین شاخص ذرات معلق

ادامه بررسی لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت

امکان نوبت‌گیری تلفنی برای معاینه فنی خودرو در تهران

اعزام راهنمایان گردشگری ایران به جام جهانی قطر

صادرات 414 تن کالا از بوشهر به قطر

3 انتصاب جدید در شهرداری تهران

تا مشکل صنعت خودروسازی حل نشود مشکل محیط زیست و آلودگی هوا حل نخواهد نشد

مرکز تحقیقات پسته در زرندیه راه‌اندازی می‌شود

تحول دیپلماسی اقتصادی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

هیوندا در آمریکا باتری‌سازی می‌کند

بازار طلای جهانی سرد شد

واردات یک میلیون و 750 هزار تن گندم از بندرامام به کشور

آرامی: ساخت مسکن مطالبه عموم جامعه از وزارت راه و شهرسازی است

تغییر و تحول در قدیمی‌ترین شهرک غرب تهران

رابطه سرمایه اجتماعی و دموکراسی

فریب تبلیغات وام را نخورید!

کالاهای ایرانی و بازار عراق

بسته‌های ارزی بی‌فایده

چرایی خروج پاکستان از خط لوله صلح

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.