صدور اسناد اراضی کشاورزی کردستان تسریع یابد کشاورزی

صدور اسناد اراضی کشاورزی کردستان تسریع یابد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سنندج- رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان بر لزوم تسریع در صدور اسناد اراضی کشاورزی استان تاکید کرد و آن را در افزایش رفاه بهره‌برداران و توسعه بخش کشاورزی موثر دانست.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان، پیمان اسکندری در سیزدهمین قرارگاه مرکزی صدور اسناد و حفظ کاربری اراضی استان اظهار داشت: بر اساس بخشنامه وظایف هر دستگاه برای صدور سند مشخص شده و انتظار می رود کشاورزان هر چه سریعتر به اسناد اراضی خود دست یابند.
وی بر مقابله با تغییر کاربری اراضی کشاورزی و استفاده از ظرفیت سایر دستگاه های دولتی در صدور اسناد کشاورزی تاکید کرد و افزود: ایجاد سامانه ای برای استعلام کاربری اراضی کشاورزی ضروری است و اراضی بزرگ باید در اولویت صدور سند قرار گیرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: سازمان ثبت اسناد و نظام مهندسی کشاورزی و مهندسین مشاور در اسرع وقت بر اساس تفاهم نامه موجود، امور مرتبط با صدور اسناد کشاورزان را انجام دهند.
اسکندری ادامه داد: در راستای کاهش بروکراسی‌های اداری، تمام فرایندهای صدور اسناد اراضی کشاورزی باید در سطوح شهرستانی انجام و از ارجاع به مرکز استان جلوگیری شود.
وی از تشکیل و ارسال یک هزار و 435 پرونده اراضی کشاورزی به ثبت و اسناد استان خبر داد و افزود: بر اساس تفاهم نامه‌ موجود برای تسریع در روند صدور اسناد به شرکت پردازش نقشه اجازه داده شده که تمام پرونده های در دست اقدام خود را که چیزی در حدود 6 هزار پرونده است برای بررسی صدور اسناد کشاورزی ارسال کنند تا خروجی اقدامات هر چه سریعتر نتیجه بخش شود و کشاورزان به اسناد اراضی خود دست یابند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سنددار شدن اراضی کشاورزی نقش مهمی در توسعه بخش کشاورزی، عبور از کشاورزی معیشتی، رونق کشاورزی قراردادی و افزایش رفاه کشاورزان و بهره‌برداران این بخش دارد.
کردستان یک میلیون و 217 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که از این میزان سالانه 783 هزار هکتار آن به زیرکشت محصولات زراعی می رود، 381 هزار هکتار آن هم آیش بوده و 53 هزار هکتار را هم باغات تشکیل داده است؛ از 836 هزار هکتار اراضی زیرکشت محصولات کشاورزی کردستان 705 هزار هکتار آن دیم و 131 هزار هکتار آن هم آبی است.
جمعیت بهره‌بردار کشاورزی استان کردستان 122 هزار نفر است که (در شرایط جوی مناسب) سالانه حدود سه میلیون تُن محصولات کشاورزی (زراعی و باغی) تولید می کنند که بیش از 440 هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی مربوط به بخش زراعت است.
عمده محصول زراعی استان کردستان گندم و عمده محصول تولیدی باغی نیز توت فرنگی با حدود 62 هزار تن در سال است که 594 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در سال زراعی جاری به زیر کشت گندم اختصاص دارد و از این میزان 32 هزار هکتار آن گندم آبی و مابقی دیم است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.