در گردهمایی مدیران کل استانی وزارت اقتصاد مطرح شد؛
انتقاد وزیر اقتصاد از بی انضباطی مالی در برخی بانک های خصوصی اقتصاد کلان

انتقاد وزیر اقتصاد از بی انضباطی مالی در برخی بانک های خصوصی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: متاسفانه شاهد عدم توجه به انضباط مالی در برخی بانک‌های خصوصی هستیم و در سامانه کدال می‌ بینیم که نرخ‌های مصوب را صراحتا پشت سر می گذارند.

به گزارش فصل تجارت به نقل از شادا، سیداحسان خاندوزی در گردهمایی مدیران کل استانی این وزارتخانه خطاب به مدیران حاضر اظهار کرد: غیر از موضوع وصول درآمدهای مالیاتی که شرایط خاص خود را دارد باید تا پایان بهمن امسال برنامه عملیاتی خود را در استان محقق کنید و چیزی برای اسفند ماه باقی نماند.
وزیر اقتصاد افزود: گزارش عملکرد کل سال و مواردی نظیر سرمایه‌گذاری، مولد سازی بخشی از ظرفیت تبصره 18 بودجه که در 1401 و تا آن زمان به شما تعلق می گیرد تا اسفند باید ارائه شود و این موضوع مستلزم آن است که تا 120 روزی که فرصت دارید همکاران را با سرعت بیشتر برای تعیین تکلیف مواردی که تاکنون باقی مانده است به همکاری دعوت کنید.
وی گفت: نقش محوری که همواره انتظار داشتم شما در مجموعه اقتصادی استان داشته باشید این است که به آن مواردی که برخورد می‌کنید و این قابلیت را دارد که وزارتخانه به شما کمک کند را منتقل کنید. 
وی افزود: خوشحالم که این موضوع جا افتاده که در برخی استان ها مدیر کل امور اقتصادی و دارایی را به عنوان مشاور همیشگی استاندار به رسمیت می شناسند و در طرح های مهم بدون اخذ نظر شما تصمیم گیری نمی کنند اما همان مواردی که باقی مانده و نیازمند است که وزارت خانه کمک کند را در شورای استانی مطرح کنید و با دستگاه‌های تابعه نیز هم افزایی صورت بگیرد تا از ظرفیت دستگاه‌ها استفاده کنید.
خاندوزی با تأکید بر موضوع شایسته سالاری بیان کرد: بر موضوع شایسته سالاری در سازمان های تابع تأکید کنید، در حال حاضر می توانیم با فراغ خاطر بهتری روی عنصر شایسته گزینی فارغ از فشارهایی که ممکن است وجود داشته باشد تمرکز کنیم.
وزیر اقتصاد خطاب به مدیران استانی ادامه داد: اگر در سازمان‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد در استان‌ها مدیر ضعیفی وجود دارد شما را مسئول می دانم و باید این موضوع را منتقل کنید تا یک بدنه یکپارچه قوی در مدیریت استان‌ها داشته باشیم.
وی تصریح کرد: به دستگاههای تابع این پیام را برسانید تا حد ممکن باید به سمتی برویم که گزینه های بهینه را از داخل مجموعه ها شناسایی کنیم و آنها را ارتقا دهیم.
وی افزود: اینکه برای افرادی توصیه و سفارش از بیرون برسد یک امتیاز منفی برای افرادی که سفارش می شوند، است و هیچ بنایی مبنی بر اینکه فرد ذی صلاح را غیر از افراد وزارتخانه تقویت کنیم ، نداریم.
وزیر اقتصاد خواستار فعال تر شدن مدیران استانی در استان‌ها شد و گفت: هر قدر در نقش مدعی العموم فعال‌تر باشید تا فعالان اقتصادی شما را به عنوان پناه خود در نظر بگیرند و هر آن چیزی که در این زمینه موفقیت کسب می کنید را از این پس به عنوان گزارشات موردی منتقل کنید.
وی با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های بیرون وزارتخانه استفاده شود، افزود: غیر از اتاق‌های بازرگانی و فعالان کسب و کار سایر فعالان استانی هم باید در اداره اقتصاد و دارایی را به روی خود باز ببینند؛ به بهانه های مختلف از آنها جلب نظر کنید و کمک بخواهید، چه اساتید دانشگاه و چه فعالان جهادی و حوزه اجتماعی و تشکل هایی که می توانند در حوزه نظارتی به عنوان همکار بازرس افتخاری و ناظر از طرف شما تخلفات های که در حوزه مختلف وجود دارد را بررسی کنند.
خاندوزی گفت: این ها مواردی است که می تواند ضریب نفوذ اداره کل امور اقتصادی ‌و دارایی استان را در بین گروه ها و تشکل هایی که تا امروز خود را غریبه احساس می‌کردند و فکر نمی کردند مجموعه اقتصاد و دارایی از ظرفیت آنها استفاده و کمک بگیرد را افزایش دهد ، مزیت ما این است که بتوانیم با چند برابر نیروی همکار، پوشش حداکثری بدهیم، به اندازه‌ای مسئولیت زمین مانده وجود دارد که بتوان از این ظرفیت تشکل ها استفاده کرد.
وزیر اقتصاد با اشاره به موضوع مولد سازی دارایی‌ها بیان کرد : در حال پیگیری برای دریافت مجوز ویژه برای دستگاه هایی هستیم که برای واگذاری اموال مازاد خود همکاری نمی‌کنند، در این رابطه نامه ای از سوی سران سه قوه به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شده است .
وی خاطرنشان کرد: در صورت تایید ، اختیارات ویژه ای پیدا خواهیم کرد تا اگر دستگاه ها همکاری نکنند بتوانیم در مدت یک ماه در هیئتی به دبیری وزارت اقتصاد برای تغییر کاربری، تغییر قیمت ، فروش و این موارد تصمیم گیری کنیم .
وزیر اقتصاد با تشکر از عملکرد مدیران استانی درباره تبصره 18 افزود: با توجه به اینکه امسال سازمان برنامه و بودجه در مورد تخصیص تبصره 18 اقدام ویژه ای انجام نداده است همین جایگاهی که شما دارید و دستگاه ها می‌دانند محوریت با وزارت اقتصاد است با پیگیری و کیفیت کاری که دارید بتوانیم همین جایگاه را حفظ کنیم.
وی با اشاره به موضوع دسترسی به داده های وزارتخانه گفت: از مدیران وزارتخانه می‌خواهم که با مرکز اقتصاد هوشمند وزارتخانه تعامل کنند که بتوانیم برای همه مدیران کل وزارتخانه یک رمز عبور ویژه داشته باشیم که دسترسی به سامانه مالیات و گمرک برای آنها فراهم شود.
وی درباره تامین مالی پروژه‌ها نیز بیان کرد: یکی از تقاضاهای بنده از همکاران این است که واقعاً از ظرفیت های جدید استفاده کنند؛ از صندوق پروژه‌ها برای تامین مالی در استان ها برای پروژه هایی که اقتصادی است و به اندازه ای جذابیت دارد که از شیوه های دیگر آن را تامین مالی کنیم، با مجوز از حوزه بانکی و هم بورس بتوانیم کار را انجام دهیم تا برخی از پروژه ها معطل تخصیص جدید نباشد این موضوعی است که عملکرد شما را از پیشینیان متمایز می‌کند.
خاندوزی در ادامه با اشاره به عملکرد بانک های خصوصی اظهار کرد: به جز دو تا سه استان از 31 استان کشور در سایر استانها با چالش مواجه هستیم ما این موضوع را به بانک مرکزی منعکس کردیم.
وزیر اقتصاد خطاب به مدیران استانی گفت: به نظر من موضع وزارت اقتصاد باید در کنار استاندار موضع مطالبه کننده باشد، بدانید فعالان اقتصادی، تجار ، تولیدکنندگان و عامه مردم با شما همکاری خواهند کرد و این نارضایتی را از عملکرد بانک های خصوصی در اکثر استان‌ها دارند.
وی ادامه داد: عملکرد بانک‌های استان از لحاظ رعایت تکالیف را ماهانه و به صورت متناوب اعلام کنید، اسامی بانک های با عملکرد ضعیف و خوب را اعلام کنید، زمانی که ماهانه و به صورت متناوب این کار صورت گیرد آرام آرام جامعه حساس می شود و می توانیم این مطالبه را از بانک های خصوصی داشته باشیم.
وی افزود: برخی بی انضباطی‌ها را در بانک های خصوصی رسما در سامانه کدال مشاهده می کنیم که نرخ‌های مصوب را صراحتا پشت سر می‌گذارند ، این جزو کار ویژه های جدی و جدیدی است که خوب است در استان ها بخش نظارت بر بیمه و بانک ها را تقویت کنیم.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بررسی مصوبات سفر اعضای کمیسیون اجتماعی به آذربایجان شرقی با حضور وزیر کار

رشد 100 درصدی تولید ماشین آلات معدنی در 6 ماهه اول امسال

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند

رییس گمرک تغییر کرد

بازدید از پروژه 1460 واحدی طرح نهضت ملی مسکن پرند

دوئل حرف تا عمل صیانت از خاک در کشور

راهبرد وزیر جدید مسکن؛ مقابله با احتکار زمین و توسعه افقی شهرها

صندوق توسعه حمل‌ونقل باید هرچه زودتر فعال شود

راهی برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به بازار سرمایه

انتقاد از وضعیت نامناسب صنعت بانکرینگ/شورای بانکرینگ تشکیل شود

هدفگذاری اجرای 500 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در سال زراعی جاری

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.