رهاوردهایی برای تولید ثروت در سمنان/کام کشاورزان سمنانی شیرین شد کشاورزی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سفر وزیر جهادکشاورزی به شهرستان دامغان استان سمنان در یکی از روزهای پایانی پاییز با چشم‌انداز مدبرانه در حمایت از پسته‌کاران و خبرهایی از حمایت از دامداران، موجی از رضایت را بر دل مردم این دیار نشاند.
به گزارش فصل تجارت، سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهادکشاورزی روز گذشته(جمعه) در ادامه سفرهای استانی خود، وارد استان سمنان شد و در بدو ورود مورد استقبال سیدمحمدرضا هاشمی استاندار سمنان، حجت الاسلام رستمیان امام جمعه دامغان، علی‌اکبر علیزاده نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی قرار گرفت و سپس در بین مردم شهرکلاته‌رود بار دامغان حضور یافت و از نزدیک پای درد و دل مردم این دیار نشست.
گفتنی است حضور در آیین اختتامیه جشنواره ملی پسته ایران در دامغان، در سخنرانی پیش‌از خطبه‌های نماز جمعه این شهر، حضور در جمع تشکل‌های بخش کشاورزی و بازدید از گلخانه هیدروپونیک در دامغان، از جمله برنامه‌های سفر یک روزه وزیر جهادکشاورزی به استان سمنان بود که در ادامه به واگویی رهاوردهای این سفر خواهیم پرداخت.
نهمین جشنواره ملی پسته ایران در دامغان با حضور مهمان‌های خارجی، مسوولان ملی و استانی با هدف زمینه‌سازی برای بهبود محصول، کمک به فرآوری، معرفی تولیدات جانبی و ایجاد شور و نشاط در مردم، معرفی دامغان و پسته این شهرستان از روز بیست و هفتم ماه جاری آغاز به کار کرده بود. 
آیین های افتتاح و اختتامیه نهمین جشنواره ملی پسته دامغان در فرهنگسرای شهید شاهچراغی دامغان برگزار و برنامه‌های جنبی متعددی نیز برای این جشنواره ملی پیش بینی شده بود که برپایی بیش از 20 غرفه عرضه محصولات و تولیدات مختلف، از جمله برنامه‌های این جشنواره سه روزه بود.
براساس گزارش‌ها، دامغان از لحاظ عملکرد برداشت پسته در واحد سطح رتبه اول کشور را دارد و بیش از 17 هزار هکتار از وسعت باغ‌های استان سمنان مربوط باغ‌های پسته است. پسته یکی از ظرفیت‌های دارای ارزش افزوده در بخش کشاورزی استان سمنان محسوب می‌شود.
پنج‌هزار و 500 نفر به صورت مستقیم در زمینه پسته‌کاری دامغان مشغول به کار هستند و سالانه 21 هزار تن پسته در دامغان تولید می‌شود و 124 مرکز فعال فرآوری پسته در دامغان فعال است که 30 واحد مکانیزه محسوب می شود.

فصل تجارت


تلاش‌ها برای بازگشت ایران به جایگاه نخست صادرات پسته در جهان
وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایران در زمینه صادرات پسته در جایگاه دوم جهان قرار دارد که باید تلاش کنیم تا دوباره به جایگاه نخست بازگردد. 
ساداتی نژاد روز جمعه در آیین اختتامیه نهمین جشنواره ملی پسته ایران در دامغان که در سالن اجتماعات مجتمع شهید شاهچراغی این شهر برگزار شد، گفت: مزیت نسبی ایران کشاورزی و باغداری است و پسته در این کشور توسعه خوبی پیدا کرده است اما صادرات پسته از یک میلیارد و 300 میلیون دلار در سال 99 مقداری کاهش یافت و از جایگاه اول جهان به رده دوم رسیدیم. 
وی ادامه داد: 550 هزار هکتار باغ پسته در کشور وجود دارد که در کنار محصولات راهبردی ویژه کشور از اهمیت بالا برخوردار است، چرا که برای کشور ارزآوری به همراه دارد.
ساداتی نژاد بیان کرد: سال 1401 طبق برنامه رئیس جمهور و وزارتخانه، سال خوبی برای کشاورزی است و تلاش دولت سیزدهم این است تا کشاورزی ایران اقتصادی شود و در راستای این هدف، مجلس نیز ارتباط خوبی با وزارت جهاد کشاورزی دارد. 
وی اظهار داشت: ایجاد باغ مادری، اصلاح باغ های قدیمی، تغذیه و نوسازی، تلاش برای برندسازی نشان های تجاری و کمک به سرمایه گذاران برای بسته بندی و فرآوری در منطقه دنبال می‌شود. 
وی افزود: عمده محصول پسته استان سمنان در دامغان تولید می‌شود و باید با برنامه‌ریزی صحیح تلاش کنیم تا عملکرد این محصول افزایش یابد و با کمک باغداران تولید ثروت کنیم. 
ساداتی نژاد تصریح کرد: در زمینه دام و طیور در تنگنای اقتصادی هستیم، در شرایط ویژه‌ای که کشاورزان و دامداران، محصولات تولیدات خود را توزیع می‌کنند تا سفره ایرانی دچار چالش نشود.
وی افزود: قراردادی با دامداران و عشایر استان منعقد و نهاده های دامی به دامداران و عشایر تحویل داده می‌شود تا بعد از فصل پرواربندی، تولید گوشت را شاهد باشیم تا از گردنه اقتصادی با کمک هم عبور کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی به شعار سال و تحقق آن اشاره کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان برای تحقق شعار سال به ویژه در بخش فرآوری و ماندگاری پسته تازه حمایت می‌شوند.خبرهای بیشتر را اینجا بخوانید.

فصل تجارت

قول‌های مساعد وزیر جهادکشاورزی در حمایت از پسته‌کاران دامغانی که پرچم‌دار بالاترین میزان برداشت هستند
وزیر جهادکشاورزی گفت: دامغان در زمینه عملکرد میزان برداشت پسته در واحد سطح (به‌ازای هر یک هکتار) رتبه اول کشور را از آن خود کرده است و این عملکرد مطلوب نتیجه سخت‌کوشی باغ‌داران استان سمنان در زمینه‌های مختلف مانند توجه به نوسازی باغات و تغذیه درست است و دولت حمایت بیش از پیش از تولید کنندگان در برنامه دارد.
وزیر جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: باغ‌های پسته دامغان از لحاظ وسعت در رتبه پنجم کشور قرار دارد و امید است با برنامه‌های حمایتی دولت وسعت کشت در استان سمنان و دیگر استان‌ها افزایش یابد.
میانگین برداشت پسته در هر هکتار در کشور 3.5 تن است، اما این میزان در شهرستان دامغان تا 12 تن نیز افزایش داشته و در یک‌ مورد نیز رکورد 45 تن برداشت در هکتار در شهرستان دامغان ثبت شده است. خبرهای بیشتر را اینجا بخوانید.

فصل تجارت


وزارت امور خارجه آماده هرگونه همکاری برای گسترش تجارت پسته دامغان است
وزیر امور خارجه گفت: وزارت امور خارجه آمادگی دارد در چهارچوب دیپلماسی کشاورزی و تجارت، برای گسترش تجارت پسته دامغان، با استفاده از ظرفیت خود هرگونه همکاری را با دست‌اندارکاران تجارت این محصول به عمل آورد.
حسین امیرعبداللهیان در پیامی که در اختتامیه جشنواره پسته دامغان با حضور سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهادکشاورزی و مسوولان استان سمنان خوانده شد، آورد: پسته این قابلیت را دارد که نامش در کنار محصولات راهبردی کشور به همراه زعفران و فرش ایرانی در تجارت و اقتصاد کشور بدرخشد.
وی همچنین در پیام خود افرود: از وزیر جهاد کشاورزی درخواست می‌شود در ترویج پسته‌کاری و آداب‌آموزی نوین کاشت و داشت و فراوری پسته برای ارتقاء بنیه اقتصاد کشور و معیشت مردم دامغان و گستره‌سازی جدید برای کشاورزی کشور ما را یاری کند. 
در پیام وزیر امور خارجه آمده است: تجربه ثابت می‌کند غنای مواد معدنی و چربی مفید پسته دامغان در مقایسه با محصول همان نهال که در جای دیگر کشور کاشته شده، قوی‌تر، خوش‌ظاهرتر و خوش‌رنگ‌تر است و این نکته نشان‌دهنده خاک خوب و هوای منحصر به فرد دامغان برای پرورش پسته است، از این رو سرمایه‌گذاری و تخصیص تسهیلات دولتی و ملی برای این کار منطقی است.خبرهای بیشتر را اینجا بخوانید.

فصل تجارت


500میلیون جمعیت کشورهای منطقه علاقه‌مند به محصولات کشاورزی ایران
در آیین اختتامیه جشنواره ملی پسته ایران در دامغان رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت و گفت: 500 میلیون نفر جمعیت کشورهای اطراف علاقه‌مند به محصولات کشاورزی ایران است که این مساله فرصت و ظرفیت خوبی محسوب می شود.
محمد جواد عسکری در آیین اختتامیه نهمین جشنواره ملی پسته ایران در دامغان با حضور سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی، گفت: پسته ایران بعد از نفت از جایگاه خوبی در زمینه صادرات برخوردار است و بسترسازی و زیرساخت‌های لازم باید فراهم شود تا با تولید بهتر، ایجاد انگیزه و امید و برطرف شدن بروکراسی ها صادرات دنبال شود. 
وی ادامه داد: فضای صادرات پسته جایگاه روبه رشد و مطلوبی است که باید تلاش کنیم تا در این راستا به اهداف لازم دست پیدا کنیم و پسته را به جایگاه اصلی خود برسانیم.
عسکری اظهار داشت: طرح امنیت غذایی و رفع موانع تولید در راستای منفعت و ایجاد میل و رغبت برای تولیدکننده، حرکت رو به جلو و منحصر به فردی است که به خوبی دنبال می‌شود. 
وی خاطرنشان کرد: امروز امنیت غذایی موضوع جدی جوامع بشری در منطقه است که با توجه به جنگ اوکراین و روسیه کشورهای منطقه در این حوزه با چالش روبه رو شده اند که باید در این زمان با برنامه حرکت کنیم تا آسیب نبینیم.
عسکری به تعامل خوب بین دولت و مجلس در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: با توجه به تعامل خوب بین مجلس و دولت و کمیسیون کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی، اتفاق های خوبی رقم خورده است و در این راستا طرح های خوبی به قانون تبدیل می‌شود تا امید و انگیزه لازم را ایجاد کند. 
وی افزود: در راستای حمایت از بخش کشاورزی و باغداری، در بودجه 1400 و 1401 امکانات خوبی از جمله تسهیلات بانکی، بیمه محصولات کشاورزی، خرید تضمینی و ایجاد ایستگاه‌های تحقیقاتی برنامه‌ریزی شده است. 
عسکری به سند چشم انداز 20 ساله و افق 1404 اشاره کرد و گفت: توسعه همه جانبه بخش کشاورزی مورد توجه مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و وزارت جهاد کشاورزی است که همه در تلاش هستیم تا در این زمینه به خوبی عمل کنیم. 
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایجاد ایستگاه تحقیقاتی به ویژه در زمینه تولید محصولات کشاوزی می‌تواند اشتغال و ارزآوری خوبی برای منطقه و کشور به همراه داشته باشد و باید با شناسایی ظرفیت ها، امکان توسعه بیش از پیش فراهم شود. خبرهای بیشتر را اینجا بخوانید.

فصل تجارت


اعمال یارانه بخشودگی بهای آب و برق به عنوان مشوق اصلاح الگوی کشت
از جمله موضوعات مهمی که وزیر جهادکشاورزی در سفر استانی خود به آن اشاره کرد طرح ارزشمند اصلاح الگوی کشت بود که مشوق‌هایی برای کشاورزان در این طرح در نظر گرفته شده است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: یارانه بخشودگی بهای آب و برق، با موافقت شورای عالی آب، به عنوان مشوق برای اجرای اصلاح الگوی کشت اعمال می‌شود.
ساداتی نژاد روز جمعه در جمع خبرنگاران استان سمنان در شهر دامغان ابراز داشت: اصلاح الگوی کشت مقوله‌ای است که طی چندین سال گذشته به آن پرداخته می‌شد، اما عملیاتی نشده بود و اکنون اجرای اصلاح الگوی کشت با اهتمام ویژه در دولت سیزدهم دنبال می‌شود.
وی ادامه داد: اعمال عوارض صادرات از دیگر رویکردهای دولت برای افزایش کشت محصولات راهبردی و کم‌آب‌بر و کاهش محصولات آب‌بر به منظور پیشبرد طرح اصلاح الگوی کشت است.
وی بیان کرد: دولت سیزدهم با تمام ظرفیت برای رفع موانع اجرای طرح اصلاح الگوی کشت پای کار است و به منظور برنامه‌ریزی برای تحقق این راهبرد مهم در کشاورزی، کارگروه ملی اصلاح الگوی کشت با دستور رئیس جمهور ابلاغ شده است.
ساداتی‌نژاد بیان کرد: کارگروه ملی اصلاح الگوی کشت در کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهور و در استان‌ها به ریاست استانداران برای هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی به منظور عملیاتی کردن اصلاح الگوی کشت به زودی تشکیل جلسه خواهند داد.
وی یادآور شد: معیار پرداخت اعتبارات فنی، تسهیلاتی، اعمال یارانه از این پس بر اساس الگوی کشت خواهد بود.
وزیر جهادکشاورزی گفت: برای اولین بار در سال 1402، ردیف بودجه‌ای برای اجرای الزامات اصلاح الگوی کشت در نظر گرفته می‌شود.
وی بیان کرد: مذاکرات با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و کمیسیون کشاورزی برای تعریف ردیف بودجه برای اجرای الزامات اصلاح الگوی کشت انجام شده است. خبرهای بیشتر را اینجا بخوانید.

فصل تجارت


پیگیری حمایت از دامداران در اولویت دولت سیزدهم
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اقدام شجاعانه دولت سیزدهم در اصلاح اقتصادی، گفت: دولت با اهتمام ویژه رفع مشکلات بهره‌برداران در حوزه دام و طیور را که با اصلاح اقتصادی دچار مشکل شدند، دنبال می‌کند.
ساداتی نژاد در سخنرانی پیش‌از خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر دامغان در جمع نمازگزاران ابراز داشت: با اقدام شجاعانه دولت در اصلاح اقتصادی، وضعیت کشاورزان بهبود یافت، اما تولیدکنندگان در حوزه دام و طیور دچار مشکل شدند که رفع مشکلات و حمایت از این قشر باشرافت با جدیت پیگیری می‌شود.
وی، افزایش 128 درصدی قیمت خرید تضمینی گندم و افزایش قیمت دیگر محصولات مانند ذرت و برنج را عامل اقتصادی شدن کشاورزی و ارتقای رضایت کشاورزان دانست.
وی بیان کرد: دامداران با وجود مشکلات با غیرت پای تامین امنیت غذایی جامعه پای کار ایستادند و دولت قدردان این عزیزان است. خبرهای بیشتر را اینجا بخوانید.

فصل تجارت


اجرای آزمایشی طرح تولید قراردادی در دامغان
وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح تولید قراردادی در بخش دامپروری استان سمنان با اولویت شهر کلاته‌رودبار دامغان به صورت آزمایشی اجرایی شود.
ساداتی نژاد روز با حضور در بین مردم شهر کلاته‌رودبار از توابع شهرستان دامغان استان سمنان ابراز داشت: دامداران کلاته‌رودبار دامغان در تامین نقدینگی برای خرید نهاده دامی مشکل دارند و راهکار موثر در کمک به این قشر زحمتکش اجرای طرح تولید قراردادی است که می‌توان با توجه به ظرفیت استان سمنان این طرح به صورت استانی اجرایی شود.
وی ادامه داد: شرکت پشتیبانی دام در قالب تولید قراردادی به صورت امانی نهاده دامی در اختیار دامداران قرار دهد.
وزیر جهادکشاورزی بیان کرد: امسال با همراهی و رویکرد دولت سیزدهم و تاکید رئیس جمهور وضعیت کشاورزان و گندمکاران مناسب است.
وی یادآور شد: هدفمندی یارانه‌ها عرصه فعالیت را برای دامداران و مرغداران دشوار کرد و اکنون این قشر وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند و سود نمی‌کنند، اما با ایستادگی غذای مردم را تامین می‌کنند.
وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: تامین مالی برای ایجاد زیرساخت به منظور ایجاد مجتمع دامداری در شهر کلاته‌رودبار دامغان پیگیری می‌شود. خبرهای بیشتر را اینجا بخوانید.

فصل تجارت


اصلاح قیمت طیور در دست بررسی است
وزیر جهادکشاورزی در جمع تشکل‌های بخش کشاورزی استان سمنان در سالن اجتماعات طوبی شهرستان دامغان گفت: مجبوریم در تعیین قیمت‌ها به حفظ قدرت خرید مصرف‌کننده توجه داشته باشیم و اصلاح قیمت در صنعت طیور با مشورت با اتحادیه در مرحله جمع‌بندی است.
وی افزود: دولت در صنعت مرغ بدهی زیادی داشت که 65 درصد بدهی با تامین نهاده تهاتر کرد.
ساداتی‌نژاد خاطرنشان کرد: مجموع بدهی به صنعت طیور 145 میلیارد تومان بود که تاکنون 90میلیارد تهاتر شده است.
کشور کمبود نهاده ندارد
وزیر جهادکشاورزی بیان کرد: کمبود نهاده دام و طیور در کشور وجود ندارد، اما در قیمت نهاده مشکل داریم.
وی افزود: نهاده در سامانه بازارگاه برای خرید و فروش موجود است و اکنون هفت و نیم میلیون تن کالای اساسی در بندرگاه‌های کشور داریم.
وی تصریح کرد: خرید دام مازاد و تهاتر دام و نهاده به منظور حمایت از دامداران با اهتمام ویژه دنبال می‌شود.
ساداتی‌نژاد افزود: دامدارکارت به منظور حمایت از دامداران با 10هزار میلیارد تومان اعتبار شارژ شد و مرحله دوم هفته آینده شارژ می‌شود.
400هزار راس دام سبک در نوبت صادرات
وزیر جهادکشاورزی گفت: 400‌هزار دام سبک در نوبت صادرات است که 100هزار راس در قرنطینه آماده برای صادرات است.
وی یادآور شد: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی این است که صادرات دام متوقف نشود، واردات و صادرات دام تداوم داشته باشد.
وی تاکید کرد: سرمایه‌گذاران سمنانی به صورت مستقیم در تامین نهاده دام و طیور و در زمینه صادرات دام و فرآورده‌های دامی ورود کنند و وزارت جهاد کشاورزی نیز از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند.
رفع نگرانی در زمینه فروش شیر با نگاه ویژه دولت
وزیر جهادکشاورزی گفت: مازاد تولید شیر کشور به شیر خشک تبدیل و صادر می‌شود که طی روزهای اخیر افت قیمت شیرخشک به صورت جهانی، نگرانی‌هایی را در کشور ایجاد کرد که براساس تصمیم ستاد تنظیم بازار به منظور رفع نگرانی تولیدکنندگان، تعهد ارزی صادرکنندگان شیر برای 4 ماه صفر شد.
ساداتی‌نژاد بیان کرد: با تصمیم گرفته شده مشکلی برای خرید شیر دامداران از سوی شرکت‌ها وجود ندارد و تولیدکنندگان نگران نباشند. 
تامین کود بخش کشاورزی به مقدار کافی
وزیر جهادکشاورزی گفت: هیچ گونه کمبود کود در کشور وجود ندارد و به میزان کافی برای رفع نیاز کشاورزان تامین شده و مشکل احتمالی ممکن است به دلیل ضعف سامانه باشد که دستور داده می‌شود در اسرع وقت مسوولان بررسی کنند تا با توجه به آغاز سال زراعی جدید کود به موقع در اختیار کشاورزان قرار بگیرد.
وی بیان کرد: اسفند سال گذشته هر یک تن کود 300 یورو بود که امسال این عدد سه برابر شد به 900 یورو رسیده است.
وی افزود: یک کیسه کود از 500 هزارتومان به یک میلیون و 500 هزار تومان رسید و این افزایش قابل توجه و تامین نقدینگی برای خرید کود برای کشاورزان آسان نیست و دولت با اهتمام ویژه به دنبال رفع مشکلات کشاورزان است.
وزیر جهادکشاورزی گفت: 130 درصد افزایش قیمت خرید تضمینی گندم طی سال‌های گذشته اتفاقی بی‌نظیر برای اقتصادی کردن کشاورزی بود و صیانت از این رویکرد نیازمند همراهی بخش‌های مختلف است.
استمهال وام کشاورزان پیگیری می‌شود
وزیر جهادکشاورزی گفت:استمهال وام بهره‌برداران در بخش کشاورزی از سوی دولت در دست پیگیری است.
وی با بیان اینکه در زمان حاضر تولید دامداران روستایی و عشایری غیراقتصادی است، افزود: دولت حمایت از دامداران روستایی و عشایری به منظور اقتصادی کردن تولید را در دستور کار دارد.خبرهای بیشتر را اینجا بخوانید.
دامغان یکی از کهن‌ترین و باستانی‌ترین شهرهای ایران واقع در استان سمنان است که در مسیر رودخانه چشمه‌علی شکل گرفته و در دوره شاهنشاهی اشکانی اولین پایتخت اشکانیان در ایران بود. نام قدیم آن دِه‌مغان و صددروازه بوده‌است و دارای آثار باستانی فراوانی از جمله مسجد تاریخانه، تپه حصار، برج طغرل، پیر علمدار، قلعه‌های گرد کوه، مهر نگار و منصور کوه، است. 


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

تولید یک میلیون تن قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

چرا دولت می‌خواهد 65 درصد سهام بانک رفاه را واگذار کند؟

32 شهر خوزستان تحت پوشش طرح بازآفرینی شهری قرار گرفتند

تراز پرداختی های کارکنان استاندارد استان مرکزی مناسب نیست

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.