میرسلیم با قدردانی از دیوان محاسبات برای ارائه زودهنگام گزارش تفریغ بودجه 1400:
دولت گزارش بودجه ای خود را به موقع در اختیار دیوان محاسبات قرار دهد/ لزوم شفاف‌سازی منابع حاصل از فروش نفت خام به پالایشگاه‌های داخلی توسط دیوان گفتگو

دولت گزارش بودجه ای خود را به موقع در اختیار دیوان محاسبات قرار دهد/ لزوم شفاف‌سازی منابع حاصل از فروش نفت خام به پالایشگاه‌های داخلی توسط دیوان

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عضو کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به گزارش تفریغ بودجه 1400، گفت:باید توجه شود گزارش دیوان محاسبات مبتنی بر گزارش بودجه سال 1400 از سوی دولت نیست، دیوان می‌بایست گزارش بودجه سال 1400 را از دولت می‌گرفت و با آنچه در مجلس تصویب شده مقایسه می‌کرد. البته دیوان محاسبات با توجه به عدم دریافت به موقع گزارش دولت با کمک اطلاعاتی که ناظران دستگاه‌هایی اجرایی در اختیارش گذاشتند، گزارش تفریغ بودجه را جمع بندی و به مجلس ارایه کرده است.

سیدمصطفی آقامیرسلیم در گفت‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به گزارش تفریغ بودجه سال 1400، گفت: خوشبختانه دیوان محاسبات زحمت کشیده و در تیرماه تفریغ بودجه سال 1400 را در اختیار نمایندگان قرار دادند. این کار ارزشمندی است و از نتایج آن برای بودجه سال آینده و برنامه هفتم استفاده خواهیم کرد.
عضو کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این گزارش مبتنی بر گزارش بودجه سال 1400 دولت نیست. دیوان می‌بایست گزارش بودجه سال 1400 را از دولت می‌گرفت و با آنچه در مجلس تصویب شده مقایسه می‌کرد. البته دیوان محاسبات با توجه به عدم دریافت به موقع گزارش دولت با کمک اطلاعاتی که ناظران دستگاه‌هایی اجرایی در اختیارش گذاشتند، گزارش تفریغ بودجه را جمع بندی و به مجلس ارایه کرده است.
وی در ادامه افزود: دولت باید به تعهدات خود وفادار باشد و گزارش خود را به موقع در اختیار دیوان محاسبات قرار دهد و پیشنهادات نهایی خود را اعلام کند. با پیگیری ما در مجلس و دیوان محاسبات این کار برای سال‌های آینده سامان خواهد یافت.
میرسلیم با اشاره به جزئیات گزارش دیوان محاسبات، گفت: دیوان از پرداختن به یک نکته در گزارش خود غفلت کرده است. با اینکه در قانون بودجه آوردیم تمام منابع درآمدی دولت باید شفاف باشد و این موضوع در زمینه گاز روشن و دقیق است اما در زمینه نفت خام که تحویل پالایشگاه های داخلی می‌شود، گزارش دیوان محاسبات شفاف نیست، یعنی مشخص نیست که نفت خام به چه نرخی تحویل پالایشگاه‌ها داده می شود.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: بر اساس قانون، نفت خام با نرخ 95 درصد فوب خلیج فارس باید تحویل پالایشگاه‌های داخلی شود اما مشخص نیست از فروش نفت خام به پالایشگاه‌ها چه درآمدی به خزانه واریز می‌شود. ما حتما باید برای تصویب قانون بودجه سال 1402 از دولت بخواهیم که گزارش دقیقی به مجلس بفرستد.
وی ادامه داد: منابع نفت خام که در اختیار پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و حتی در اختیار نیروگاه‌ها قرار می‌گیرد، باید مشخص شود که با چه قیمتی در اختیار آنها قرار می‌گیرد و چه رقمی به خزانه واریز شده است؟ اگر مبنا را 95 درصد فوب خلیج فارس قرار دهیم، رقم بزرگی در حدود 40، 50 میلیارد دلار خواهد شد.
میرسلیم معتقد است: در گزارش تفریغ بودجه سال 1400 به این مساله پرداخته نشده است. این منابع سرمایه کشور و همه نسل‌هاست و باید بدانیم که چه میزان است و چگونه استفاده می‌شود. از سوی دیگر قیمت سوخت مثلا گازوئیل در ایران با قیمت گازوئیل در کشورهای همسایه ما تفاوت بسیار دارد و هر لیتر گازوئیل در برخی از این کشورها 50 هزار تومان است، پس طبیعی است گازوئیل ما به سمت این کشورها قاچاق شود.
این عضو کمیسیون اصل نودم مجلس یازدهم تصریح کرد: در داخل کشور هم با این مبالغی که عرضه انجام می‌شود، بهینه سازی صورت نمی‌گیرد. البته سوخت با همین نرخ می‌تواند در اختیار مردم قرار گیرد و ما به نرخ سوخت در کشور کاری نداریم اما حساب کتاب آن باید مشخص باشد.
وی همچنین اظهار کرد: جلوگیری از قاچاق سوخت از مهم ترین حُسن‌ها و نتایج این شفاف سازی خواهد بود. ما از اتلاف انرژی، هدر رفت منابع، قاچاق و حتی مصرف بد آن باید جلوگیری کنیم. در برنامه هفتم این مسائل را در نظر خواهیم گرفت تا خیر و صلاح این مسئله که در حال حاضر پنهان است، به همه کشور و مردم برسد.
عضو کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی گفت: اگر منابع حاصل از فروش نفت و گاز و هزینه‌هایی که برای اکتشاف، استخراج و انتقال آن صرف می‌شود به اضافه هزینه‌های عمومی که دولت در این زمینه می‌کند را حساب کنیم، مبلغی باقی می‌ماند که ارزش این سوخت بوده و به عنوان سرمایه ملی باید به صندوق توسعه ملی واریز شود. این مبالغ نباید هزینه شود و برای سرمایه گذاری از آن استفاده کنیم.
میرسلیم در ادامه تاکید کرد: این موضوع را از دیوان درخواست کردیم، دیوان کارهایی را شروع کرده اما تاکنون توانسته به گزارش‌هایی مربوط به سال 1398 دست پیدا کند. اما دیوان محاسبات در گزارش تفریغ بودجه هر ساله باید این موضوع را شفاف اعلام کند تا بدانیم این موضوع چه اثری در اقتصاد کلان کشور دارد. در غیر این صورت شاهد اتلاف منابع خواهیم بود و با مصرف نادرست منابع یا تاراج منابع مواجه خواهیم شد./
پایان پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

از دردسرسازی پتروشیمی‌ها تا تجارت آزاد با پاکستان

مهمترین اخبار حوزه ارتباطات در هفته جاری

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

مشکل آب کشاورزان بخش فتح‌المبین شوش برطرف می‌شود

مکانیزاسیون کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

ماشین‌آلات کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده 6000 محدوده معدنی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

ثبت‌نام آزمون جامع دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری آغاز شد

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

سرانجام جمع آوری دکل‌های مخابراتی بدون مجوز در تهران

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

«طبس» سومین ژئوپارک جهانی ایران شد

یونسکو به «ژئو پارک طبس» رأی مثبت داد

جزئیات دستور رئیس جمهور برای تکمیل متروی پرند

توجه به شرق کشور در بودجه سالانه و ساختارهای برنامه‌ای کم است

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

بازگشایی خیابان ساحلی چالوس به خط هشت

حمایت از تولید را شبکه ای می بینیم، نه نقطه ای

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.