جزئیات ورود موتورهای عراقی به ایران/ ادامه مذاکره با افغانستان گردشگری

جزئیات ورود موتورهای عراقی به ایران/ ادامه مذاکره با افغانستان

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیر صدور اسناد و مدارک بین المللی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جزئیات تردد وسایل نقلیه موتوری بین ایران و عراق را شرح داد و گفت: طرف عراقی هنوز کارنه دوپاساژ را صادر نکرده است.

حوریوش عسگری مدیر صدور اسناد و مدارک بین المللی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران در مورد تفاهم نامه‌ای که در چند روز اخیر بین کانون ایران و عراق امضا شد ، افزود: این تفاهم نامه شامل تسهیل در ورود و خروج وسایل نقلیه موتوری می‌شود. تمام وسایل نقلیه موتوری با توجه به داشتن کارنه دو پاساژ می‌تواند از طریق زمینی و دریایی بین دو کشور تردد کند، فقط یک مورد استثنا درباره موتورهای سنگین ایرانی وجود دارد. در ایران این موتورها پلاک ندارند و نمی‌توانند در جاده‌ها تردد داشته باشند، بنابراین از آنجا که ما نیز بر اساس مدارکی که در ایران می‌گیرند به آنها مجوز بین المللی می‌دهیم، دارندگان آنها نمی‌توانند موتورهای خود را از کشور خارج کنند و یا پلاک بین المللی داشته باشند. اما اتباع عراقی می‌توانند با موتورهای سنگین خود به ایران بیایند.
وی گفت: همچنین خودروهای تجاری یا سنگین مانند کامیون‌ها و تریلرها می‌توانند با مدارک بین المللی که از کلوپ اتومبیلرانی عراق دریافت می‌کنند وارد خاک ایران شوند. در هر دو صورت باید مالکان این خودروها مجوزهای بین المللی مانند پلاک ترانزیت، گواهی بین المللی و کارنه دو پاساژ را داشته باشند.
عسگری درباره کارنه دو پاساژ گفت: این کارانه دفترچه‌ای است که تضمین می‌کند خودرو به کشور مبدا بر می‌گردد. با این کارنه مالکان می‌توانند بدون معطلی در مرز تردد داشته باشند. در ایران گواهی بین المللی 240 هزار تومان، پلاک ترانزیت 726 هزار تومان و کارنه دو پاساژ ده برگی 642 هزار تومان هزینه دارد، این کارنه 10 برگی شامل بیمه هم می‌شود که باید برای آن 863 هزار تومان دیگر بپردازند. با کارنه 10 برگی 10 بار می‌توانند در مرز تردد داشته باشند. البته ما کارنه 5 برگی، 10 برگی، 15 برگی و 25 برگی نیز داریم اما برای تردد در عراق 10 برگی توصیه می‌شود.
عسکری همچنین ادامه داد: کسانی که کارنه دو پاساژ نداشته باشند در مرز معطل می‌شوند چرا که باید ارزش گذاری خودرو انجام شود ولی الان با دریافت کارنه دو پاساژ وارد مرز شده و به سرعت اجازه خروج داده می‌شود. این تفاهم نامه بین ایران و عراق بسته شده و ما آمادگی این را داریم که آن را اجرایی کنیم اما هنوز طرف عراقی کارنه دو پاساژ ندارد و هنوز نمی‌دانند برای این موضوع چه تدبیری باید بیاندیشند. قرار است هفته آینده تعدادی از مسئولان آن به ایران بیایند و در این زمینه آموزش ببینند. اکنون از ایران مشکلی برای اجرای آن وجود ندارد، ما این تفاهم نامه را با عراق بسته ایم اما برای افغانستان نیز در حاشیه آن مذاکرات اولیه انجام شده است. امیدواریم در روزهای آینده این تفاهم نامه با افغانستان هم بسته شود.
وی درباره تفاهم با مناطق آزاد برای تردد خودروهای عراقی نیز گفت: ما با مناطق آزاد تفاهم نامه مجزا از قبل داشته ایم . هر وسیله نقلیه ای که از عراق می‌آید می‌تواند وارد سرزمین اصلی شود اما هنوز برای تردد در مناطق آزاد به این تفاهم نرسیده ایم . در این باره باید مذاکرات با عراق و مناطق آزاد انجام شود.
عسگری گفت: از آنجا که هر وسیله نقلیه ای که از کشور خارج می‌شود در واقع خروج موقت کرده است و از آن طرف وسیله‌ای که به ایران می‌آید ورود موقت دارد این تسهیلات مقطعی است. خروج دائم به این معنی است که یک خودرو کاملاً از ایران خارج شود و البته ربطی به مدارکی که ما می‌دهیم ندارد. در واقع این تفاهم نامه تنها تردد بین خودروها را تسهیل و تسریع می‌کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.