برنامه‌ریزی برای حضور در بازارهای نوظهور/ رشد 13 درصدی صادرات با 300 اقدام زیرساختی تولید و تجارت

برنامه‌ریزی برای حضور در بازارهای نوظهور/ رشد 13 درصدی صادرات با 300 اقدام زیرساختی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه 300 اقدام زیرساختی توسط سازمان توسعه تجارت، وزارت صمت و وزارت خارجه انجام و پیگیری شده است، گفت: این اقدامات موجب شده تا صادرات کشور در 6 ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه 13 درصد رشد داشته است.

به گزارش فصل تجارت به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم بیست و ششمین سالروز ملی صادرات، اظهار داشت: بعد از هفت - هشت سال مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس برگزار شد که این مساله موجب رونق این مراسم شد.
وی با بیان اینکه پس از مراسم روز ملی صادرات در سال گذشته، رئیس جمهور دستوراتی را در قالب هم‌اندیشی با صادرکنندگان مطرح کرد، افزود: خوشبختانه این دستورات پیگیری و نتایج مثبتی هم به همراه داشت.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص وضعیت توسعه تجارت کشور و اقدامات و راه‌کارهای قابل پیگیری در زمان باقیمانده دولت سیزدهم برای جهش و تحول در حوزه صادراتی اظهار داشت: این اقدامات در دو بخش پیگیری می‌شود که یکی از مهمترین بخش‌ها، مسائلی در مورد مانع زدایی بود.
وی افزود: در خصوص مانع زدایی، تصمیم‌ها و سیاست‌هایی که مانع جدی بر سر راه توسعه صادرات و تجار بود را برطرف کردیم. در خصوص مشکلاتی که بازگشت ارز ایجاد کرده بود با رو‌ش‌های مختلف از جمله واردات در قبال صادرات در همه گروه‌های کالایی – جز چند گروه محدود - تسریع در اعاده و کاهش قوانین متزاحم توانستیم راه را برای تجار باز کنیم.
پیمان‌پاک با بیان اینکه در این مسیر سازمان توسعه تجارت برنامه‌های خود را هدفمند به اجرا درآورد،افزود: این هدفمندی را در حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی مانند نمایشگاه مسکو و اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری اجرا کردیم که دستاوردهای خوبی داشت. برای سال 2023 هم برنامه کامل نمایشگاهی و حضور هدفمند در این نمایشگاه‌ها، آماده شده است.
وی با اشاره به برنامه برای حضور در بازارهای بکر و نوظهور مانند آفریقا، اوراسیا و جنوب شرق آسیا، افزود: از ابتدای سال تا امروز 40 هیأت تجاری از آفریقا به ایران آمدند و هفته آینده نیز 31 مدیر خرید از شرکت‌های بزرگ روسیه و بلاروس به تهران می‌آیند تا توافقات مهمی صورت گیرد. برای ارتباط میان تجار و معرفی محصولات خود، پلتفرم‌های B2B و B2C تعریف شد.
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اقداماتی که در حوزه رفع موانع پولی و بانکی و لجستیکی انجام شده، یادآور شد: با توافقنامه‌های تجاری مانند اوراسیا که مغفول مانده بود و در دولت سیزدهم پیگیری و به نتیجه رسیده است، می‌توان بازارهای جدید را با قابلیت رقابت برای کالای ایرانی ایجاد کرد. توافقات تجاری با اندونزی، پاکستان، ترکیه و سایر کشورهای دیگر نیز در حال انجام و احیا است.
وی به ایجاد خطوط کشتیرانی، توسعه لجستیک و احداث کریدور سبز گمرکی اشاره و گفت: کریدور سبز تجربه خوبی بود که در مورد سایر کشورها نیز اجرا خواهد شد. امروز صندوق ضمانت صادرات با 10 کشور موافقت نامه دارد تا با جایگزینی ال‌سی بتواند ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه‌های مدنظر را صادر کند. با اصلاح روابط تواستیم ارز را با کمترین هزینه و بالاترین سرعت در منطقه مبادله کنیم.
پیمان‌پاک با بیان اینکه 300 اقدام زیرساختی توسط سازمان توسعه تجارت، وزارت صمت و وزارت خارجه انجام و پیگیری شده است، گفت: این اقدامات موجب شده تا صادرات کشور در سال 1400 نسبت به 1399 میزان 40 درصد رشد داشته باشد و این رشد در 6 ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه 13 درصد رشد داشته است.
در این مراسم از 57 صادرکننده نمونه سال 1401 توسط رئیس جمهور تقدیر شد. این شرکت ها از میان 612 شرکت در 69 گروه کالایی انتخاب شده اند.
پایان پیام/ 


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نهاده هست، ولی نقدینگی نیست!

وظیفه نیروگاه تامین سوخت پاک نیست

قتل‌های ناموسی؛ خلأ قانون و فرهنگ

پوپولیسم و کوپنیسم

تاثیر فیلترینگ روی بازار سرمایه

چین و اقتصاد ایران

252 تن عسل در مسجدسلیمان تولید شد

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.