محصولات تراریخته در ایران تولید نمی‌شود تولید و تجارت

محصولات تراریخته در ایران تولید نمی‌شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: در کشور ایران هیچ محصولی به‌صورت تراریخته تولید نمی‌شود، در گذشته به صورت محدود و برای آزمایش محصول تراریخته در کشور تولید شد، اما برخی نهادهای دامی وارداتی استان مانند سویا و ذرت تراریخته هستند.

خیام نکویی 30 مهرماه در دیدار با استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاقات بسیار خوبی در حوزه کشاورزی رخ داده است، اظهار کرد: اما متاسفانه روستاها مورد بی‌مهری قرار گرفتند، کانون‌های تولید در کشور در حال خالی شدن است، اکنون 24 درصد جمعیت کشور در روستاها و 75 درصد در شهرها زندگی می‌کنند، این یعنی تولیدکننده‌ها به مصرف‌کننده تبدیل شده‌اند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور با بیان اینکه با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم، عنوان کرد: در گذشته تخصیص آب در بخش کشاورزی 96 میلیارد مترمکعب بود که این عدد به 72 میلیارد مترمکعب رسیده است، هر چه جلوتر می‌رویم محدودیت منابع آبی در کشور بیش‌تر می‌شود، همچنین پدیده جهانی تغییر اقلیم مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.
وی با اشاره به قطعه قطعه شدن اراضی کشاورزی کشور، گفت: این مسئله یک چالش بزرگ برای بخش کشاورزی است، همچنین شاهد رسوخ دانش و فناوری در بخش کشاورزی نیستیم، 70 درصد کشاورزان کشور بالای 52 سال هستند که 34 درصد آن‌ها مطلقا بی‌سواد هستند.
نکویی بیان کرد: باید برنامه‌ای تدوین کنیم تا عقب‌افتادگی‌های بخش کشاورزی در گذشته جبران شود، مسئله امنیت غذایی، مسئله درجه یک کشور است، بخش کشاورزی 80 درصد غذای کشور را تامین می‌کند، اما مورد بی‌مهری واقع شده است.
معاون وزیر جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی 100 میلیون تن افزایش تولید در حوزه کشاورزی داشتیم که 40 درصد این افزایش ناشی از افزایش سطوح کشاورزی و مابقی ناشی از رسوخ دانش و فناوری است.
وی علت عدم موفقیت در حوزه کشاورزی را نداشتن اولویت در استان‌ها عنوان کرد و یادآور شد: اقداماتی که در بخش‌های تحقیقاتی صورت می‌گیرد، به علت نبود حمایت مورد استفاده بهره‌برداران قرار نمی‌گیرد، باید در حوزه کشاورزی به سمت تحقیقات برویم تا ارزش افزوده محصولات افزایش پیدا کند، در استان‌ها محدودیت منابع مالی وجود دارد، اما اگر موضوعی در اولویت استاندار قرار بگیرد از آن حمایت می‌کنند.
نکویی با تاکید بر اینکه نیاز به تربیت کشاورز در کشور داریم، خاطرنشان کرد: 42 هنرستان کشاورزی در کشور وجود دارد، باید فرزندان کشاورزان را به سمت تحصیل در این هنرستان‌ها سوق بدهیم.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور با بیان اینکه موافق توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار نیستیم، گفت: کشت محصول در این اراضی تنها تا دو سال اول سودمند است، اما پس بارش خاک دچار فرسایش می‌شود و بنابراین کشت محصول در این اراضی مناسب نیست، ایران رتبه اول فرسایش خاک در کشور را دارد.
وی تاکید کرد: در کشور ایران هیچ محصولی به‌صورت تراریخته تولید نمی‌شود، در گذشته به صورت محدود و برای آزمایش محصول تراریخته در کشور تولید شد، اما برخی نهاده‌های دامی وارداتی استان مانند سویا و ذرت تراریخته هستند که به‌دنبال جایگزین کردن سایر نهاده‌های دامی مانند باقلا با این نهاده‌های تراریخته هستیم.
نکویی با اشاره به اینکه حفظ ذخایر ژنتیکی در کشور مورد غفلت واقع شده است، گفت: بیش از 8000 گونه گیاهی در کشور وجود دارد که از این تعداد 2200 گونه شامل گیاهان دارویی است، اما متاسفانه برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای بسیاری از این گیاهان را از بین می‌بریم، باید در هر استان بحث ذخایر ژنتیکی را جدی بگیریم.
معاون وزیر کشور در پایان تصریح کرد: گردشگری کشاورزی مورد غفلت واقع شده است، رونق کشاورزی در این حوزه به این بخش ارزش می‌دهد.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

مشکل آب کشاورزان بخش فتح‌المبین شوش برطرف می‌شود

مکانیزاسیون کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

ماشین‌آلات کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده 6000 محدوده معدنی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

ثبت‌نام آزمون جامع دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری آغاز شد

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

سرانجام جمع آوری دکل‌های مخابراتی بدون مجوز در تهران

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

«طبس» سومین ژئوپارک جهانی ایران شد

یونسکو به «ژئو پارک طبس» رأی مثبت داد

جزئیات دستور رئیس جمهور برای تکمیل متروی پرند

توجه به شرق کشور در بودجه سالانه و ساختارهای برنامه‌ای کم است

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

بازگشایی خیابان ساحلی چالوس به خط هشت

حمایت از تولید را شبکه ای می بینیم، نه نقطه ای

واردات نهاده های دامی کاهش یافت

ادامه نزول قیمت نفت در بازار جهانی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.