میانگین سرانه مصرف آب در کشور 41 لیتر بیشتر از الگو/ ذخایر آبی تهران وضعیت مناسبی ندارند نفت و انرژی

میانگین سرانه مصرف آب در کشور 41 لیتر بیشتر از الگو/ ذخایر آبی تهران وضعیت مناسبی ندارند

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سرانه مصرف آب خانگی هر نفر در شبانه‌روز به حدود 191 لیتر رسیده است، در حالی که بر اساس اعلام شرکت آب و فاضلاب کشور، الگوی آب مصرف خانگی 150 لیتر است که به این ترتیب میانگین سرانه مصرف آب در کشور 41 لیتر از الگوی مصرف بیشتر است.
به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، کشور ایران با قرارگیری در ناحیه خشک و نیمه‌خشک بیابانی یکی از کشورهایی است که از دیرباز با کم‌آبی مواجه بوده و در سال‌های اخیر تغییرات اقلیمی و گسترش و رشد زندگی شهری و ارتقای سطح بهداشت جامعه به‌ویژه لزوم توجه به موضوع شستشو در پاندمی کرونا نیز باعث افزایش مصرف آب و کاهش قابل‌توجه ذخایر آبی شده است.
آمارها نشان می‌دهد که از ابتدای سال آبی جدید تا 24 مهرماه میزان بارندگی در کشور ایران به طور میانگین در حدود 0.8 میلی‌متر بوده، این در حالی است که میزان بارندگی بلندمدت در همین تاریخ در حدود 4.8 میلی‌متر بوده است.
علاوه بر کاهش بارندگی طی سال‌های اخیر و سال آبی جاری اطلاعات آب‌وهوایی نشان می‌دهد که میانگین دما در مهرماه جاری در اکثر استان‌های کشور از میانگین بلندمدت بیشتر بود و درکل کشور در حدود 2 درجه سانتی‌گراد دمای میانگین در روز 24 مهرماه از میانگین بلندمدت مشابه بیشتر بوده است.
در کلان‌شهر تهران نیز آمارها حاکی از این است که ذخایر آبی وضعیت مناسبی ندارند؛ در 26 مهرماه 1401 میزان مصرف آب تهران در حدود 3 میلیارد و 187 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل 2.1 درصد افزایش داشته است.
ذخایر مخازن سدهای تهران نیز در حدود 361 میلیون مترمکعب است درحالی‌که در سال گذشته در همین تاریخ حجم ذخایر سدهای تهران در حدود 441 میلیون مترمکعب بوده که نشان‌دهنده کاهش حدود 18 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
در کشور ایران به طور میانگین سرانه مصرف کل در حدود 233 لیتر به‌ازای هر نفر در شبانه‌روز شامل مصارف خانگی، تجاری، صنعتی است و در حالی سرانه مصرف خانگی به حدود 191 لیتر به‌ازای هر نفر در شبانه‌روز رسیده که الگوی آب مصرف خانگی طبق شرکت آب و فاضلاب کشور حدوداً 150 لیتر بوده و نشان‌دهنده افزایش 41 لیتری است.
دراین‌رابطه "علی سید زاده" مدیرکل دفتر مدیریت مصرف، خدمات مشترکان و کاهش هدررفت شرکت آبفای کشور با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور و باتوجه‌به وضعیت موجود بیش از گذشته ضروری است به مقوله مدیریت بهینه مصرف آب توجه کنیم، افزود: تغییر رفتار مصرف آب می‌بایست در اولویت همه مردم قرار گرفته تا بتوانیم از شرایط کم‌آبی بدون مشکل عبور کنیم.
وی خاطرنشان کرد: تغییر رفتار مصرفی در حوزه آب به عوامل متعددی از جمله بازدارنده‌هایی از جنس تعرفه و قانون - افزایش سطح آگاهی از طریق آموزش و تبلیغات مؤثر و استفاده از روش‎های صرفه‌جویی در مصرف آب به‌ویژه استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف آب وابسته است.
مدیرکل دفتر مدیریت مصرف شرکت آبفای کشور با اشاره به راهکارهای مدیریت مصرف گفت: با استفاده از انواع تجهیزات کاهنده مصرف آب از جمله سر دوش‌های کم‌مصرف با قابلیت اختلاط آب‌وهوا - سرشیرها یا پرلاتورهای کاهنده مصرف، فلاش‌تانک‌های کم‌مصرف می‌توان حداقل به میزان 30 درصد در مصرف آب یک خانواده صرفه‌جویی کرد.
به گفته سید زاده، یکی از اقدامات مهم دیگر کاهش مدت‌زمان استفاده از آب است که آمارها نشان می‌دهد بیشترین مصرف آب در یک ساختمان مربوط به استحمام و سرویس بهداشتی است.
مدیرکل دفتر مدیریت مصرف شرکت آبفای کشور گفت: به‌ازای هر دقیقه باز بودن سردوشی حمام در حدود 15 تا 20 لیتر آب مصرف می‌شود که معادل حداقل 10 بطری آب 1.5 لیتری است، اما اگر مدت‌زمان باز بودن سردوشی حمام حداقل 5 دقیقه کاهش یابد در مصرف آب یک نفر در هر بار استحمام حداقل 75 لیتر آب معادل 50 بطری آب 1.5 لیتری صرفه‌جویی خواهد شد.
بنابراین، آمار و ارقام گویای ضرورت همکاری و همراهی بیش‌ازپیش مردم است، هرچند که باید برای مدیریت تأمین آب کشور گام‌هایی اساسی برداشت، اما بااین‌حال نمی‌توان نیاز تلاش همگانی برای گذر از شرایط خشکسالی امسال را نفی کرد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

مشکل آب کشاورزان بخش فتح‌المبین شوش برطرف می‌شود

مکانیزاسیون کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

ماشین‌آلات کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده 6000 محدوده معدنی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

ثبت‌نام آزمون جامع دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری آغاز شد

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

سرانجام جمع آوری دکل‌های مخابراتی بدون مجوز در تهران

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

«طبس» سومین ژئوپارک جهانی ایران شد

یونسکو به «ژئو پارک طبس» رأی مثبت داد

جزئیات دستور رئیس جمهور برای تکمیل متروی پرند

توجه به شرق کشور در بودجه سالانه و ساختارهای برنامه‌ای کم است

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

بازگشایی خیابان ساحلی چالوس به خط هشت

حمایت از تولید را شبکه ای می بینیم، نه نقطه ای

واردات نهاده های دامی کاهش یافت

ادامه نزول قیمت نفت در بازار جهانی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.