گربه مرده در صنعت خودرو اقتصادی

گربه مرده در صنعت خودرو

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مرکز آمار ایران شاخص بهره‌وری صنعت خودرو در دهه90 را منتشر کرد. این شاخص حکایت از روند رشد منفی دارد. طبق این گزارش، شاخص بهره‌وری کل در سال‌هایی نیز روند صعودی را تجربه کرده است. روندی که از آن به‌عنوان الگوی جهش گربه مرده یاد شده است. بر این اساس بهره‌وری در این دهه با بهبودهای کوتاه‌مدت اما کاذب همراه بوده است.

مرکز آمار ایران به‌تازگی، آماری را از شاخص بهره‌وری صنعت خودرو بین سال‌های 90 تا 98 منتشر کرده است که نشان از یک روند رشد نوسانی منفی دارد.
بهره‌وری از عوامل مهم و کلیدی در سنجش میزان به‌کارگیری مطلوب داده‌ها در تولیدات صنعتی محسوب می‌شود. موضوع بهره‌وری در صنعت خودرو مدت‌هاست که محل بحث بوده و حتی شورای رقابت در سال‌های گذشته این شاخص را به عنوان یکی از فاکتورهای قیمت‌‌گذاری قرار داده بود؛ با‌این‌حال بهره‌وری در این صنعت راه درخشانی را طی نکرده است و هنوز هم انتقادات به این صنعت بیشتر حول عدم بهره‌وری مناسب می‌چرخد که مهم‌ترین علل آن را می‌توان در نبود فضای رقابتی که به طور ماهیتی میزان بهره‌وری را کاهش می‌دهد و همچنین مدیریت دولتی غیربهینه جست‌وجو کرد.
حال مرکز آمار ایران در گزارشی بهره‌وری این صنعت پرحاشیه را مورد بررسی قرار داده است. این گزارش در دو بخش به بهره‌وری کل و بهره‌وری مواد اولیه در صنعت خودرو پرداخته است. در این بررسی به طور قراردادی میزان بهره‌وری خودروسازی در سال 90 روی شاخص 100 فرض شده است تا بتوان سال‌های پس از آن در دهه 90 را با آن مقایسه کرد. میزان بهره‌وری کل صنعت خودرو گرچه تا سال 96 با روندی نوسانی کمی رشد را تجربه کرده اما در سال‌های 97 و 98 کاهش محسوسی داشته است. این شاخص در سال 91 به میزان 5/ 107، در سال 92 به میزان 2/ 103، در سال 93 به میزان 7/ 109، در سال 94 حدود 4/ 105، در سال 95 به مقدار 8/ 110 و در سال 96 به میزان 5/ 106بوده است اما در سال‌های بعد از آن روند کاهشی محسوس بوده است.
رشد بهره‌وری در این سال‌ها در شرایطی است که مرکز آمار ایران تاکید دارد رشد یادشده کاذب است و بهره‌وری واقعی در این سال‌ها رخ نداده است. جالب اینکه کاهش بهره‌وری کل صنعت خودرو با شروع دور جدید تحریم‌ها در سال 97 آغاز شده است. در این سال شاخص بهره‌وری کل صنعت خودرو به 2/ 89 نزول پیدا کرده و در سال 98 نیز به 3/ 90 رسیده است. گرچه تا آغاز سال 97 روند این شاخص حدودا صعودی بوده اما گزارش مرکز آمار این رشد را «کاذب» می‌داند. در این گزارش آمده است: «شاخص بهره‌وری کل در بخش وسایل نقلیه‌ موتوری، تریلر و نیم‌تریلر نسبت به سال 90 اگر 100 در نظر گرفته شود یک رشد نوسانی منفی و روند صعودی کاذب را تجربه کرده است.»
این گزارش برای توصیف این صعود از مفهوم «الگوی جهش گربه مرده» یاد کرده است. به طور کلی این الگو می‌گوید حتی یک گربه مرده نیز هنگامی‌ که از ارتفاع خیلی بلند سقوط کند، پس از به زمین خوردن کمی جهش پیدا می‌کند. این الگوی جهش زمانی اتفاق می‌‌افتد که یک شاخص بعد از نزول محسوس و طولانی‌مدت کمی افزایش پیدا کند. بنابراین از نظر تهیه‌کنندگان این گزارش در مرکز آمار ایران، رشدی که در گزارش از آن یاد شده کاذب بوده است. بخش دیگری از این گزارش به شاخص بهره‌وری مواد اولیه می‌پردازد. این شاخص مشخص می‌کند صنعت خودروی کشور تا چه اندازه توانسته بهترین بهره را از مواد اولیه‌ای که در اختیار داشته به دست بیاورد. طبق این گزارش، شاخص بهره‌وری مواد اولیه کاهش بسیار محسوسی داشته است. برای این فاکتور نیز شاخص سال 90 همان 100 فرض شده است. در سال 91 میزان این شاخص به 7/ 72 رسیده و در سال 92 رقم 9/ 90 را ثبت کرده است.
با‌این‌حال در سال 93 این روند صعودی شده و به 1/ 112 رسیده است. در سال 94 باز شاهد کاهش قابل‌توجهی بوده و رقم 8/ 81 را ثبت کرده که در سال 95 این مسیر تغییر پیدا کرده و به بیشترین میزان در مدت مورد بررسی این گزارش، یعنی 2/ 124 رسیده است. بعد از آن اما شاهد روند کاهشی محسوس بودیم. در سال 96 این رقم به 8/ 81 رسیده که مشابه سال 94 بود. بعد از شروع تحریم‌ها کاهش در بهره‌وری مواد اولیه بسیار شدید بوده است؛ به طوری که برای سال 97 رقم 4/ 39 و برای سال 98 رقم 5/ 48 ثبت شده است. گزارش مرکز آمار ایران این کاهش را «رشد منفی دراماتیک» توصیف کرده است.
به طور کلی یکی از پیش‌شرط‌های رشد بهره‌وری در اقتصاد و صنعت فاکتور اساسی رقابت است. بازار انحصاری کمترین بهره‌وری ممکن را بین انواع بازارهای اقتصادی دارد. بنابراین دور از انتظار نیست که در فضای سراسر انحصاری بازار خودروی ایران، بهره‌وری نیز وضعیت خوبی نداشته باشد. این انحصار بعد از شروع تحریم‌ها شدت بیشتری نیز گرفت که ناشی از منع واردات و کاهش تولید بنگاه‌های خصوصی بود که تاثیر آن به‌خوبی در آمار مذکور قابل‌مشاهده است. از طرف دیگر مدیریت دولتی نیز که در مورد خودروسازی کاملا غیربهینه است در این مورد موثر بوده است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.