آلودگی پاییزی استارت زد
بازگشت مهمان ناخوانده به پایتخت روزنامه های اقتصادی

بازگشت مهمان ناخوانده به پایتخت

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : جلوه مکدر آسمان تهران طی دو روز اخیر حکایت از بازگشت آلودگی به پایتخت دارد. مهمان ناخوانده این روزها در شهر تهران درست همزمان با افت جزئی دما نمود پیدا کرده و به افزایش شاخص کیفیت هوا و عبور از مرز «سالم» منجر شده است. تهرانی‌‌‌ها در حالی اولین روز از ماه میانی پاییز را پشت سر می‌‌‌گذارند که نه تنها شاخص کیفیت هوا در 24 ساعت منتهی به صبح دیروز موید بازگشت آلودگی به آسمان شهر است، بلکه تا لحظه نگارش این گزارش شاخص لحظه‌‌‌ای کیفیت هوا نیز از 100 واحد فراتر بوده و هوا برای گروه‌‌‌های حساس، «ناسالم» تشخیص داده شده است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، مهر امسال با وجود افزایش نسبی بار ترافیک و انتظار بازگشت زودهنگام آلودگی هوا به آسمان تهران به محض ورود به نیمه دوم سال، به دلیل دمای نسبتا بالای هوا عملا زمینه حبس آلاینده‌‌‌ها در لایه‌‌‌های پایینی جو وجود نداشت و راه برای خروج آلاینده‌‌‌ها از آسمان تهران باز بود. همین موضوع سبب شد تهران با وجود ترافیک بیشتر نسبت به مهر پارسال که مدارس و دانشگاه‌‌‌ها تعطیل بود، روزهای آلوده کمتری را پشت سر بگذارد.
سال گذشته در اولین ماه پاییز تهرانی‌‌‌ها هشت روز هوای ناسالم برای گروه‌‌‌های حساس با شاخص بین 101 تا 150 واحد تنفس کردند و این در حالی است که امسال در ماهی که گذشت فقط چهار به اضافه یک روز هوا آلوده بود. یک روز از این ایام آلاینده اصلی هوا ذرات گرد و غبار بوده که منشأ طبیعی دارد و نتیجه تغییرات اقلیمی است. اما در چهار روز دیگر شاخص کیفیت هوا به واسطه افزایش غلظت ذرات معلق کوچک‌تر از 5/ 2 میکرون آلوده گزارش شد که منبع اصلی انتشار آن، اگزوز خودروهاست.
دیروز هم تا زمان نگارش این گزارش شاخص لحظه‌‌‌ای کیفیت هوای تهران آلارم نارنجی رنگ آلودگی را به نمایش گذاشت و به نظر می‌رسد شاخص 24 ساعت منتهی به صبح امروز هم نشان‌‌‌دهنده جولان آلاینده‌‌‌ها در جو تهران باشد. البته آلاینده اصلی هوا در صبحگاه ریز ذرات معلق (PM2. 5) بود اما بعد از ظهر دیروز در حالی که شاخص در حال نزدیک شدن به مرز وضعیت اضطرار یعنی 150 واحد بود، به تدریج آلاینده اصلی هوا تغییر کرد و ذرات معلق درشت‌‌‌تر با قطر کمتر از 10 میکرون جای آن را گرفت. با این وصف به نظر می‌رسد آلودگی هوا علاوه بر اینکه تحت‌تاثیر همزمانی برودت هوا و افزایش سفرهای خودرویی تشدید شده، به واسطه موجی از گرد و غبار نیز دوپینگ کرده است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه‌آهن رشت‌-آستارا با تامین‌ مالی روس‌ها تکمیل می‌شود؟

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

تسریع در اجرای قراردادهای شرکت‌های فناوری ایرانی و روسی

نگاهی به هدف‌گذاری جدید اقتصادی فرانسه و آلمان

اهداف برنامه‌های جدید اقتصادی فرانسه و آلمان چیست؟

خوراکی‌ها در آمریکا از 11 تا 95 درصد گران شد+ جدول

فاصله حمل کالا بین ایران و چین به 5 روز کاهش می یابد

ویژگی های بسیج، باید تبدیل به فرهنگ سازمانی نظام اداری کشور شود

عرضه محصول جدید زامیاد/ رونمایی پادرا پلاس لانگ در نمایشگاه خودرو

بازدید ضرغامی از شرکت تعاونی زیلوبافان میبد

گردشگری می‌تواند جایگزین حوزه‌های دچار رکود یزد شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.