ارزیابی فعالیت‌های عمرانی شهرداری در پایتخت شهری

ارزیابی فعالیت‌های عمرانی شهرداری در پایتخت

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - به بهانه افتتاح پارکینگ زیرسطحی امیرکبیر در منطقه 14 تهران، عملکرد معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران و برخی پروژه‌های مطرح در این حوزه بررسی شد.

خبرگزاری مهر ، گروه جامعه؛ پایتخت از سال‌ها پیش درگیر تنش مالی شده؛ تنشی که 80 هزار میلیارد تومان به استناد اظهارات شهردار تهران در واپسین روزهای شهریورماه 1400، یکی از نشانه‌های آن است. همچنین شهردار تهران این را هم گفت که 12.5 هزار میلیارد تومان بابت این بدهی (که اغلب بدهی به بانک‌هاست)، باید سود بانکی پرداخت شود.
با وجود چنین وضعیتی، مع‌الاسف توقف پروژه‌های زیربنایی و سرمایه‌ای، از سنت‌های شومی است که در سنوات اخیر در اقتصاد ایران جا خوش کرده است. به این معنا که هرگاه دستگاه‌ها، درگیر تنش مالی و محدودیت منابع می‌شوند، ابتدا بودجه مربوط به پروژه‌های بزرگ و حیاتی محدود می‌شود تا هزینه‌های جاری رفع و رجوع شوند. سیاستی که پیامدش در میان مدت بروز پیدا می‌کند و دستگاه‌ها را با افت کیفی و کمی سرمایه‌هایشان مواجه می‌کند.
همان که در مجموعه مورد بررسی یعنی شهرداری تهران سبب شده بود، اموال و دارایی‌های شهروندان رفته رفته مستهلک شده و تجهیزات فعال پاسخگوی نیاز به خدمات مورد نیاز شهروندان با کیفیت مطلوب نباشد. از فرسودگی ناوگان حمل‌ونقل تا نیمه کاره ماندن پروژه‌های حائز اهمیتی نظیر پایانه اکباتان، بزرگراه شهید بروجردی و پارکینگ امیرکبیر.
بر این اساس، بررسی اقدامات شهرداری تهران در حوزه تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و به جریان افتادن پروژه‌های ضروری جدید، طی یک سال مدیریت دوره ششم شهری خالی از لطف نیست.
البته به بهانه افتتاح پارکینگ زیرسطحی امیرکبیر، بررسی عملکرد و برخی پروژه‌های معاونت فنی و عمرانی مدنظر است. جایی که عباس شعبانی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از آغاز 40 پروژه عمرانی در تهران و شروع قریب‌الوقوع 20 پروژه عمرانی دیگر در نود و دومین جلسه شورای شهر خبر داد.
پارکینگ 550 دستگاهی حوالی بازار امین حضور
شنبه 30 مهرماه در جریان برگزاری نهمین رویداد شهرداری تهران تحت عنوان شنبه‌های امید و افتخار، افتتاح پارکینگ زیرسطحی امیرکبیر در شرق تهران (منطقه 14) با ظرفیت 550 دستگاه خودرو انجام شد. پارکینگی در منطقه پرازدحام بازار امین حضور و محدوده خیابان‌های شکوفه و 17 شهریور که در سه طبقه احداث شده است.
آن‌طور که معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران درباره تاریخچه احداث این پارکینگ گفته، از ابتدای سال 1398 با حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی، ادامه عملیات این پروژه به حوزه معاونت فنی و عمرانی واگذار شده و تا نیمه سال 1400، پیشرفت پروژه حدود 30 درصد بوده و ظرف یک سال اخیر با بودجه 60 میلیارد تومانی، پیشرفت پروژه به 100 درصد رسیده است.
اتصال بزرگراه یادگار امام به آزادگان
شنبه 5 شهریورماه نیز در قالب یکی دیگر از ویژه برنامه‌های شهرداری تهران، عملیات ادامه بزرگراه یادگار امام به میدان فتح، بزرگراه بروجردی و سپس اتصال به بزرگراه آزادگان کلید خورد. پروژه‌ای که با رفع معارضین در منطقه میدان جی ، امکان اتصال شمالی جنوبی در غرب تهران ایجاد می‌کند تا بن بست پیشین در ناحیه جنوبی بزرگراه‌های ستاری و باکری، شکسته شود.
چمران رئیس شورای شهر تهران با اشاره به معارضان متعدد ملکی طرح توسعه بزرگراه یادگار امام در جریان آغاز عملیات مذکور اظهار کرد: بزرگراه یادگار امام یک بزرگراه شمالی جنوبی در غرب تهران است و حتی می‌تواند از بار ترافیکی بزرگراه امام علی (ع) کم کند. متأسفانه شاهد بودیم در 4 سال گذشته عملیات عمرانی این بخش متوقف شد، اما خوشبختانه در دوره جدید این پروژه جز اولویت‌های شهرداری تهران است.
خبر خوش دیگر آن‌که، پروژه شهید بروجردی در جنوب غرب تهران نیز به پیشرفت 82 درصدی رسیده؛ پروژه‌ای که از سال 1391 عملیات احداث آن آغاز شده بود و از سوی کادر ششم مدیریت شهری به واسطه زمان‌بندی 10 ساله بابت تنها 5 کیلومتر بزرگراه مورد انتقاد قرار گرفته بود.
ایده اصلاح تقاطع‌ها و شناسایی 98 تقاطع ناقص
بررسی گزارش‌های منتشر شده از سوی شهرداری تهران، حاکی از وجود 98 تقاطع ناقص در پایتخت است که با اصلاحشان 723 کیلومتر مسیر کوتاه‌تر و 200 میلیون دلار بابت کاهش مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود. به گفته شعبانی تا پایان 1401، 18 مورد از این تقاطع‌ها به طور کامل اصلاح خواهند شد.
تقاطع‌هایی که اغلب غیرهمسطح بوده و به رانندگان امکان انتخاب برخی مسیرها را نمی‌دهند. تقاطع‌هایی همچون تقاطع اتوبان همت و اتوبان چمران، تقاطع اتوبان زین‌الدین و صیاد شیرازی و تقاطع اتوبان باقری و اتوبان بابایی.
همین مسئله سبب تحمیل اضافه مسیر، افزایش بار ترافیکی و تشدید مصرف سوخت و آلودگی هوا می‌شود. مسئله‌ای که به نظر شناسایی و اقدام برای مرتفع کردن آن رضایت‌مندی شهروندان را به دنبال خواهد داشت.
تکاپو برای بهبود وضعیت روکش معابر
بر اساس اظهارات اخیر معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، سالانه به 1.5 میلیون تن آسفالت برای نگهداشت 110 میلیون متر مربع معابر تهران نیاز است و تا ابتدای شهریورماه 1401، 10 میلیون تن آسفالت عقب‌ماندگی وجود داشته است.
شعبانی با بیان اینکه راندمان تولید آسفالت از 2500 تن به 4000 تن (%60 افزایش) رسیده، از احداث قریب‌الوقوع 2 کارخانه آسفالت در غرب و شرق تهران خبر داد.
بر اساس آمار تولید سالانه 500 تا 600 هزار تن آسفالت برای معابر پایتخت، این افزایش راندمان فارغ از ظرفیت کارخانه‌های جدید، میزان تولید آسفالت را به بیش از 950 هزار تن رسانده است. وضعیتی که با هم‌افزایی دو کارخانه تازه نفس، ترمیم روکش معابر پایتخت را تسریع خواهد بخشید.
بر اساس آنچه مطرح شد، می‌توان مدعی شد با وجود محدودیت‌های مالی و تنگناهای اقتصادی که در کشور وجود دارد، نیز می‌توان پروژه‌های حیاتی را به حرکت واداشت. در این میان، ظرفیت‌های مغفول مانده متعددی در دستگاه‌های مختلف وجود دارد. ظرفیت‌هایی از جنس سرمایه انسانی خلاق و توانمند یا ابزار مدیریتی از نوع مشارکت مردمی و اشتراک‌گذاری ظرفیت با سایر نهادها و دستگاه‌ها.
بدون تردید هم‌افزایی این ظرفیت‌ها، در کنار شناسایی نیازهای حیاتی شهروندان و اولویت‌بندی آن‌ها، توقف و انجماد پروژه‌های عمرانی را پایان می‌بخشد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش 16 درصدی نرخ دلار در هفت ماه نخست امسال

اعمال محدودیت ترافیکی در محورهای تهران-شمال/ هراز و کندوان فردا یک‌طرفه می‌شود

بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث/ تفاهم نامه تأمین مالی دانش بنیان ها

وام مسکن چند؟

اصلاح و رفع خاموشی بیش از 2700 پایه چراغ در فضاهای سبز شرق تهران

بررسی مصوبات سفر اعضای کمیسیون اجتماعی به آذربایجان شرقی با حضور وزیر کار

رشد 100 درصدی تولید ماشین آلات معدنی در 6 ماهه اول امسال

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند

رییس گمرک تغییر کرد

بازدید از پروژه 1460 واحدی طرح نهضت ملی مسکن پرند

دوئل حرف تا عمل صیانت از خاک در کشور

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.