لزوم توجه به 2 رویکرد اصلی در الگوهای اقتصادی/ بیانیه 5 اقتصاددان طرح عامیانه و بدون راهکار ‌‌بود‌ اقتصاد کلان

لزوم توجه به 2 رویکرد اصلی در الگوهای اقتصادی/ بیانیه 5 اقتصاددان طرح عامیانه و بدون راهکار ‌‌بود‌

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - یک استاد دانشگاه با بیان اینکه بیانیه اخیر پنج اقتصاددان هیچ راهکار اقتصادی نداشت، گفت: این بیانیه به قدری از نظر طرح مطالب اقتصادی ضعیف بود که اگر می‌گفتیم این بیانیه را چند نفر جامعه‌شناس هم نوشته‌اند، کسی اعتراض نمی کرد.

حسین درودیان در گفت‌‌‌ وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره بیانیه اخیر پنج اقتصاددان که علت حضور برخی اغتشاشگران در کف خیابان را به مسائل و مشکلات اقتصادی مرتبط دانسته‌اند،‌ اظهار داشت:‌ قبل از هر چیزی باید بگویم که این بیانیه فاقد هر گونه راهکار و توصیه برای دولت و مردم بود و این نشان می‌دهد که دلایل اقتصادی این بیانیه، بسیار ضعیف‌تر بود.
استاد دانشگاه تهران افزود: این بیانیه به اندازه‌ای از نظر اقتصادی ضعیف بود که اگر می خواستیم به جای مثلا ‌بیانیه اقتصاددانان، به آن بیانیه جامعه‌شناسان می‌‌گفتیم باز هم کسی اعتراض نمی کرد یعنی همان حرف‌های روزمره ای بود که بین مردم عوام هم رد و بدل می‌شود.
* بیانیه پنج اقتصاددان هیچ راهکاری نداشت
وی در پاسخ به اینکه انتظار داشتید چه راهکار و توصیه‌ای داده می‌شد؟ گفت: الگوی‌های اقتصادی کشور اکنون تغییر یافته و باید اقتصاددانان با توجه به شرایط و رویکرد موجود الگوهای اقتصادی تازه‌تری ارائه دهند که بتواند وضعیت جامعه را تغییر دهد.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد:‌ الگوی اقتصادی که یک اقتصاددان دلسوز باید ارائه کند باید منطبق به دو رویکرد خارجی و داخلی باشد ؛ در بخش خارجی که اهمیت بیشتری هم دارد باید برای هر قطب‌های اقتصادی مانند آمریکا،‌ روسیه و اروپا برنامه جدیدی داشته باشد.
وی افزود: برای نوع مواجهه اقتصادی با هر کدام از این قطب های اقتصادی دنیا باید بدانیم که دقیقا آنها به دنبال چه چیزی هستند و ما از آنها چه می خواهیم مثلا ما اگر به دنبال دسترسی‌های تحریم‌ ناپذیر به شبکه‌های مالی دنیا هستیم باید در نحوه تعاملات‌‌ با آنها این موارد مد نظر باشد.
درودیان ادامه داد: یا باید بدانیم که تمایل روسیه برای تعامل با ما به دلیل منابع و مواد خام نیست که همه اینها را خودش دارد بلکه دسترسی به آب‌های آزاد و ترانزیت از طریق ایران برایش مهم است؛ یا درباره آمریکا باید بدانیم که اکنون آمریکا، خاورمیانه را به مسئله درجه یک خود مانند گذشته فرض نمی‌کند و نگاهش به سمت چین برگشته است.
وی درباره دلیل این اقدام از سوی آمریکا گفت: زمانی نفت، نیاز اصلی آمریکا بود و خاورمیانه و هرگونه اتفاقات مربوط به آن برایش یک مسئله حیاتی به شمار می‌رفت و سریع واکنش نشان می‌داد اما از زمانی که مشکل نفت آمریکا برطرف شده رویکردش نسبت به این منطقه تغییر یافته است.
این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه «هنوز آمریکا بزرگترین وارد کننده نفت جهان است، اگرچه بزرگترین صادر کننده هم است اما همچنان نیازمند نفت خاورمیانه است و به این دلیل با تصمیمات اوپک مخالفت دارد و یا بایدن برای دریافت نفت از خاورمیانه دست به هر کاری می‌زند»، اظهار کرد:‌ اکنون تفاوت تولید و مصرف نفت آمریکا خیلی شکاف معنی داری ندارد.
* بیانیه پنج اقتصاددان بیشتر بوی همراهی با جو خیابان‌ها داشت
وی در پاسخ به اینکه اگر بیانیه این پنج اقتصاددان از هر گونه راهکار و توصیه ای تهی بود آیا مفهوم آن این است که جنبه سیاسی داشته است؟ گفت:‌ شاید بتوان گفت که انگیزه همراهی با شرایط و جو فعلی را از این بیانیه می شد استنباط کنید‌ و یا اینکه بگوییم آزادی و تسامح فرهنگی بیشتری را با این بیانیه طلب می‌کردند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این اقتصاددانان آنچه که در این بیانیه در مورد قبل و بعد از انقلاب را مقایسه کرده‌اند خطای فاحشی است و این مقایسه درستی نیست زیرا تغییرات در همه ابعادی که گفته شده در زمان‌های نزدیک‌تر هم قابل مشاهده است.
* نارضایتی اقتصادی به دهه 90 بر می‌گردد
این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه آیا همچنان که در بیانیه آمده است،‌ علت حضور اغتشاش گران در خیابان‌ها به مشکلات اقتصادی در دولت فعلی‌ بر می‌گردد؟ گفت: مشکلات اقتصادی محدود به دهه 90 است و عمر طولانی ندارد اما بعضا عمدتا دلایل سیاسی هم پشت این ماجراها پررنگ است به طوری که اعتراضات سال‌های 78 و 88 هم به دلیل مسائل سیاسی بود.
پایان پیام /ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

از دردسرسازی پتروشیمی‌ها تا تجارت آزاد با پاکستان

مهمترین اخبار حوزه ارتباطات در هفته جاری

افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از 16 آذر

مشکل آب کشاورزان بخش فتح‌المبین شوش برطرف می‌شود

مکانیزاسیون کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

ماشین‌آلات کشاورزی خوزستان باید از حالت سنتی خارج شود

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر استفاده از توانمندی داخلی در توسعه‌ هوانوردی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده 6000 محدوده معدنی

سازمان بین‌المللی کار در مدیریت بازسازی پس از بحران کرونا تجربه ایران را بازتاب دهد

صدور 10 روزه مجوز کاریابی‌های غیردولتی داخلی

ثبت‌نام آزمون جامع دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری آغاز شد

توجه به مکانیزم جذب اختصاصی قضات، چابک‌سازی و کاهش اطاله دادرسی از اهداف مهم طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری

ایلان ماسک جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را از دست داد

قطع آب برخی مناطق غرب تهران درپی بروز حادثه/ مشکل تا دو ساعت دیگر حل می‌شود

رستم قاسمی لحظه ای از تلاش خستگی ناپذیر و صادقانه باز نایستاد

وزیر راه: رستم قاسمی تا آخرین روزهای حیات در خدمت انقلاب و مردم بود

سرانجام جمع آوری دکل‌های مخابراتی بدون مجوز در تهران

سازوکار برگزاری تجمعات اعتراضی در کمیسیون شوراها جمع‌بندی شده است

«طبس» سومین ژئوپارک جهانی ایران شد

یونسکو به «ژئو پارک طبس» رأی مثبت داد

جزئیات دستور رئیس جمهور برای تکمیل متروی پرند

توجه به شرق کشور در بودجه سالانه و ساختارهای برنامه‌ای کم است

مکالمه نامحدود، هدیه همراه اول برای جمعه 18 آذر

بازگشایی خیابان ساحلی چالوس به خط هشت

حمایت از تولید را شبکه ای می بینیم، نه نقطه ای

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.