پاییز بی باران و گسترش بحران خشکسالی در ایران
الگوی کشت در آستانه اجرا گزارش

الگوی کشت در آستانه اجرا

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سیستان و بلوچستان، خوزستان، یزد، اصفهان، همدان، تهران، مازندران و در یک برایند کلی همه استان‌های ایران با چالش کم‌آبی مواجه شده‌اند، حتی در استان سرسبز مازندران هم وضعیت پیچیده و نزدیک به بحران است.
طرح الگوی کشت و همچنین کشاورزی قراردادی از هفته‌ جاری اجرا خواهد شد؛ این یعنی بعد از سال‌ها تذکر کارشناسی، قرار است به‌ صورت علمی برای مصرف آب بخش کشاورزی و ساماندهی بازار محصولات این بخش اقدام شود. فشار خشکسا‌لی‌های متوالی به منابع آبی ایران در حالی است که بخش عمده آب استحصالی کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و این موضوع از یک‌ سو تخریب منابع آبی کشور را تشدید کرده و از سوی دیگر بخش کشاورزی را به‌ عنوان یک بخش استراتژیک در اقتصاد ایران با تهدید جدی مواجه ساخته است. طرح الگوی کشت و برنامه کشاورزی قراردادی، تلاش می‌کند مسیر را برای استفاده بهینه از آب و زمین و همچنین تأمین قاعده‌مند نیازهای غذایی کشور هموار کند. وزیر جهاد کشاورزی پنجشنبه گذشته در جریان سفر به استان مازندران اعلام کرد که طرح الگوی کشت و کشاورزی قراردادی از هفته آینده (هفته جاری) با حضور رئیس‌جمهور به‌صورت رسمی آغاز می‌شود. الگوی کشت موضوعی است که شاید سابقه50 ساله در کشور دارد و با سختی‌هایی در اجرا تا به امروز مواجه بوده و براساس قانون، دولت سیزدهم پای ابلاغ این طرح ایستاده است و تلاش می‌کند موانع اجرای الگوی کشت را در کشور برطرف کند. سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهادکشاورزی گفت: این الزامات با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که شده در سطح کارگروه ملی الگوی کشت با دستور رئیس‌جمهوری ابلاغ شد و با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و حضور دستگاه‌های مختلف اجرا خواهد شد. به‌گفته او، استانداران رئیس کارگروه استانی الگوی کشت هستند تا هماهنگی‌های لازم بین دستگاهی را برقرار کنند و طرح الگوی کشت عملیاتی شود. به‌ گفته وزیر جهادکشاورزی، تمام کمک‌های فنی اعتباری وزارت جهادکشاورزی براساس الگوی کشت جاری و در استان‌های مختلف کشور اعمال می‌شود.
طبق مصوبه شورای ‌عالی آب یارانه بخشودگی آب‌ بها و برق‌ بها با هم روی الگوی کشت اعمال می ‌شود. همچنین دولت به دنبال آن است که 100هزار هکتار کشت گلخانه ای ایجاد کند که در طول چند سال به حدود 25 هزار هکتار قرار است برسد. علاوه بر این وزیر جهاد کشاورزی می ‌گوید: نرم افزارها و سامانه هایی ایجاد شده که 800هزار کشاورز به این سامانه متصل شده‌اند و از هفته آینده کار آن آغاز می‌شود.
دولت در شرایطی می خواهد طرح الگوی کشت را اجرایی کند که کشور با بحران شدید آب و خشکسالی رو به رو است. سیستان و بلوچستان، خوزستان، یزد، اصفهان، همدان، تهران، مازندران و در یک برایند کلی همه استان‌های ایران با چالش کم‌آبی مواجه شده‌اند، حتی در استان سرسبز مازندران هم وضعیت پیچیده و نزدیک به بحران است. ایران براساس آمارها از سال1393 یعنی حدود 9سال قبل به دوران تنش آبی وارد شد و امسال این تنش در صورت مدیریت‌نشدن مصرف آب و اعمال مدیریت یکپارچه بر منابع آبی کشور، ممکن است به بحرانی فراگیر تبدیل شود. وزارت نیرو رسما اعلام کرده از ابتدای مهر1400 که سال آبی آغاز شد تا انتهای شهریور1401 درمجموع 180میلی‌متر بارش در کشور رخ‌داده که در مقایسه با دوره بلندمدت به‌میزان 237میلی‌متر بارندگی ثبت‌شده، حدود 24میلی‌متر کمتر بارش داشته‌ایم. سازمان هواشناسی هم می‌گوید: امسال پاییز منتظر بارش‌های زیاد نباید بود. عوارض تنش آبی اکنون به پایتخت کشور هم رسیده که در نیم قرن اخیر کم‌سابقه است و در عمل تهران با بحران خشکسالی مواجه شده‌است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند

رییس گمرک تغییر کرد

بازدید از پروژه 1460 واحدی طرح نهضت ملی مسکن پرند

دوئل حرف تا عمل صیانت از خاک در کشور

راهبرد وزیر جدید مسکن؛ مقابله با احتکار زمین و توسعه افقی شهرها

صندوق توسعه حمل‌ونقل باید هرچه زودتر فعال شود

راهی برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به بازار سرمایه

انتقاد از وضعیت نامناسب صنعت بانکرینگ/شورای بانکرینگ تشکیل شود

هدفگذاری اجرای 500 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در سال زراعی جاری

ضرغامی در نقش راهنمای طاق کسری/ وامی برای سفر

سقوط موقت ایلان ماسک از عنوان ثروتمندترین فرد جهان

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.