نظریه‌پردازانِ له‌ شدن مردم زیر چرخ‌های توسعه امروز خود را مردم‌دار نشان می‌دهند‌ بورس

نظریه‌پردازانِ له‌ شدن مردم زیر چرخ‌های توسعه امروز خود را مردم‌دار نشان می‌دهند‌

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - 5 اقتصاددانی که امروز مدعی حمایت از مردم هستند، در دولت‌های هاشمی و روحانی له‌ شدن مردم را بهای توسعه می‌دانستند، فقدان پاسخگویی این افراد نسبت به عملکرد نامناسب خود طی 3 دهه اخیر در اقتصاد ایران، مانع پیشرفت کشور در آن مقطع شد.

به گزارش فصل تجارت، به تازگی پنج اقتصاددان که به عقیده اغلب اساتید اقتصاد این پنج نفر، از شاگردان مکتب لیبرالیسم هستند،‌ در نامه‌ای به اتفاقات یک ماهه گذشته کشور واکنش نشان داده و پرسیده‌اند که چرا جامعه ایران به انبار مواد محترقه‌ای تبدیل شده که با جرقه‌هایی مشتعل شده و آتش به سرعت در آن، گسترش پیدا می‌کند؟
البته پاسخ به این سوال نیاز به ساعت ها بحث و تبادل نظر دارد. اما بررسی سوابق این پنج اقتصاددان نشان می‌دهد‌ این سوال بیشتری برای فرار رو به جلو شکل گرفته است تا برای یافتن پاسخی درست به آن؛ پنج اقتصاددانی که این نامه را امضا کرده اند، از نظر اقتصادی به نئوکلاسیک‌ها و از نظر فکری به لیبرال‌های غرب‌گرا در کشور معروف هستند.
بررسی سوابق فکری و اجرایی این افراد در دولت‌های گذشته، نشان می‌دهد‌ شوک درمانی و بازی با قیمت‌های کلیدی در اقتصاد، از جمله مهمترین اقدامات این افراد در دولت‌های سازندگی، اصلاحات و دولت تدبیر و امید بوده است.
* له شدن مردم زیر چرخ‌های توسعه مهمترین بخش از تفکر اقتصادی پنج اقتصاددان
این پنج نفر که از جمله اساتید اقتصاد در دانشگاه‌های مختلف کشور هستند، بیشتر لیبرال مسلک بوده و در برخی موارد از هم مسلکان غربی خود نیز در عادی سازی لیبرالیسم جلوتر زده‌اند.
دولت سازندگی با تفکر این افراد در عرصه اقتصاد، کشور را به تورم 50 درصدی رساند، این افراد هنوز هم طرفدار تعدیل ساختاری هستند و نسخه‌های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی را دوای درد اقتصاد ایران می‌دانند.
در دولت هاشمی رفسنجانی، همین‌ افراد معتقد بودند در صورتی که مردم در جامعه زیر چرخ‌های توسعه له شوند، ایرادی نمی‌توان گرفت و در راستای توسعه صنعتی نمی‌توان از چنین رخدادی جلوگیری کرد.
* الیاس نادران: در دولت هاشمی ‌چرخ‌های اقتصادی‌ به بهای له‌شدن مردم حرکت کرد
الیاس نادران، اقتصاددان، درباره سیاست‌های تعدیل ساختاری دولت هاشمی می‌گوید: این سیاست که منطبق هست بر سیاست‌های بانک جهانی و توصیه های صندوق بین المللی پول، بر اساس سه اصل آزاد سازی قیمت‌ها، خصوصی‌سازی و آزاد‌سازی بازار ارز مبتنی بود. این‌ها سه توصیه اساسی بود تا سیاست‌های تعدیل اقتصادی شکل بگیرد. طبیعتا در این مدل توسعه وقتی نگاه سیستمی به مساله می‌کنیم، ‌رشد محور می‌شود، یعنی تمام همت را بر این می‌گذاریم که چرخ‌های اقتصادی به سرعت حرکت ‌کند و در این چرخ‌های توسعه اگر عده‌ای از مردم له شدند نگرانی زیادی ندارد.
وی ادامه داد: به همین دلیل و به واسطه این نگاه توسعه‌ای، در ‌دولت هاشمی توزیع درآمد و نگرانی نسبت به وضعیت معیشتی مردم مساله و اولویت نبوده است.
بنابراین گزارش همین نگاه در تیم اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم نیز وجود داشته است، مسعود نیلی به عنوان دستیار ویژه اقتصادی رئیس جمهور و به زعم اغلب فعالان اقتصادی، رئیس تیم اقتصادی دولت روحانی، پیگیر اجرایی شدن همین نگاه توسعه‌ای بوده و البته شکست برجام و افزایش 10 برابری قیمت ارز، نتیجه همین تفکر بوده است.
فقدان پاسخگویی مسعود نیلی و همفکرانش نسبت به عملکرد نامناسب خود طی سه دهه اخیر در اقتصاد ایران، خود به معبری ضد توسعه و پیشرفت تبدیل شده است.
* شهرنشینی کلیدواژه‌ای برای طبقاتی کردن جامعه
نکته مهمتری که در بیانیه پنج اقتصاددان به چشم می خورد، طبقاتی کردن جامعه به دو بخش شهری و غیرشهری بوده است. بررسی آمارها نشان می دهد، بیشترین میزان مهاجرت روستاییان به شهرها در مدتی که تفکر این افراد در کشور حاکم بوده، رخ داد و خالی شدن روستاها و کاهش تولید محصولات کشاورزی و وابستگی به واردات این کالاها نتیجه تفکر همین افراد است.
البته در این بیانیه بارها و بارها به مساله شهرنشینی و شکل‌گیری طبقه ای جدید در کشور اشاره شده است که نشان می‌دهد امضا کنندگان این بیانیه، برای مردم نمی‌نویسند و به دنبال بهره برداری سیاسی از آبی هستند که خود گل آلود کرده اند.
* برآشفتن تئوری پردازان دولت‌های قبل از موفقیت‌های دولت سیزدهم
نگران شدن برخی مدیران یا حامیان دولت سابق از وضعیت اقتصادی کشور نیز مسأله‌ای قابل تأمل است،‌ وضعیت اقتصادی فعلی به ویژه در زمینه مشکلات وجود ارز ترجیحی، تورم، نقدینگی و رشد اقتصادی زیر یک درصد، نتیجه سیاست ارزی، پولی و مالی غلط و انحرافی دولت روحانی از اقتصاد مقاومتی است.
از دیگر سو، اتخاذ استراتژی کنترل پایه پولی برای مهار تورم، نسخه پیشنهادی مسعود نیلی مشاور رئیس دولت یازدهم به دولت بود و این سیاست در کنار سیاست آزاد‌سازی نرخ سود، بدون توجه به ماهیت درون ‌زایی پول، فجایعی در اقتصاد و نظام بانکی به وجود آورد.
نگاه ظاهری و مکانیکی از فرایند رشد و توسعه و عدم توجه به ابعاد پیچیده و پویای فرایندهای اجتماعی نشان می‌دهد که این اقتصادخوانده ‌ها نه ‌تنها تسلطی به الفبای توسعه ندارند، بلکه با تحلیل‌های نادرست ناشی از عدم آگاهی کافی نسبت به موضوع، زمینه سیاستگذاری و تصمیمات نادرست توسط مقامات اجرایی و سیاستگذار را فراهم کرده‌اند.
این افراد در بزنگاه های تاریخی و زمانی که باید عهده‌دار مسوولیت خود در وضعیت موجود باشند، با یک استعفا و تبدیل شدن به یک منتقد چهار فصل، خود را از ایجاد وضع فعلی مبرا کرده و با نامه نگاری و نوشتن بیانیه به دنبال تبدیل خود به یک مصلح اجتماعی هستند.
‌مسعود نیلی دانشیار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف، محمد طبیبیان یکی بنیانگذاران موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی، موسی غنی نژاد اقتصاددان و مدیر مرکز تحقیقات دنیای اقتصاد، محمد مهدی بهکیش اقتصاددان و دانشیار دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی و حسن درگاهی دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی 5 امضا کننده‌ بیانیه مذکور بوده‌اند.
پایان پیام/ ت 9ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رستم قاسمی درگذشت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت/تکثرگرایی نشانه توسعه نیست

چهار عامل افزایش قیمت گوشت قرمز/ ضرورت مقابله با دلالی و قاچاق دام

خروج محصولات ایرانخودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری تا پایان سال

حوزه علم و فناوری تنها صنعت دارای ارزش افزوده چند صد درصدی است

قرض الحسنه یک خدمت عدالت خواهانه در راستای تحقق عدالت اجتماعی است

واریز سود سهام عدالت تا یک‌ماه دیگر

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها بهترین نوع تامین مالی برای تولید بهترین محصولات است

انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای اولین بار در کشور

عربستان: شریک قابل اعتماد چین در زمینه انرژی باقی خواهیم ماند

پایداری شغل با افزایش مهارت بیشتر می‌شود

طفره شرکت‌های هواپیمایی و ریلی از فروش بلیت نیم بهای معلولان

آغاز رقابت تسلا با خودروسازان چینی

پهلوگیری 3 فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی در بندرامام

کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند

رییس گمرک تغییر کرد

بازدید از پروژه 1460 واحدی طرح نهضت ملی مسکن پرند

دوئل حرف تا عمل صیانت از خاک در کشور

راهبرد وزیر جدید مسکن؛ مقابله با احتکار زمین و توسعه افقی شهرها

صندوق توسعه حمل‌ونقل باید هرچه زودتر فعال شود

راهی برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به بازار سرمایه

انتقاد از وضعیت نامناسب صنعت بانکرینگ/شورای بانکرینگ تشکیل شود

هدفگذاری اجرای 500 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در سال زراعی جاری

ضرغامی در نقش راهنمای طاق کسری/ وامی برای سفر

سقوط موقت ایلان ماسک از عنوان ثروتمندترین فرد جهان

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.