رشد 17 درصدی ارزش معاملات فرابورس در هفته پایانی مهرماه بورس

رشد 17 درصدی ارزش معاملات فرابورس در هفته پایانی مهرماه

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - آخرین هفته کاری مهرماه در بازارهای فرابورس ایران بیش از 17 میلیارد و 500 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر 182 هزار و 185 میلیارد تومان دست به دست شد که از افزایش 6 و 17 درصدی حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته قبل حکایت دارد.
به گزارش فصل تجارت از روابط عمومی فرابورس ایران، نگاهی به آمار معاملات سهام به تفکیک بازارهای مختلف نشان می‌دهد در هفته منتهی به 29 مهرماه در بازار اول، معاملاتی به ارزش یک هزار و 121 میلیارد تومان و در بازار دوم نیز 847 میلیارد تومان دادوستد ثبت شده که این ارقام نسبت به هفته قبل به ترتیب 29 و 13 درصد کاهش یافته است.
همچنین در این هفته حجم معاملات در بازار اول با جابه‌جایی 2.4 میلیارد ورقه، کاهش 27 درصدی را به دنبال داشت، این در حالی است که در بازار دوم تغییر مالکیت 3.4 میلیارد سهم، رشد 8 درصدی حجم معاملات این بازار را نسبت به هفته کاری قبل از آن رقم زد.
در این مدت در بازار پایه نیز معامله‌گران اقدام به خریدوفروش 3.9 میلیارد ورقه کردند که به ثبت ارزش 1 هزار و 644 میلیارد تومانی در مجموع تابلوهای این بازار انجامید.
شاخص کل فرابورس نیز در این هفته کمتر از یک پله افت داشته و به 17 هزار و 853 رسید که تغییر چندانی نسبت به هفته پیش از آن نداشته است.
بررسی آمارها از این حکایت دارد که در هفته اخیر در بازار ابزارهای نوین مالی 7 میلیارد برگه دارایی مالی به ارزش 178 هزار میلیارد تومان دادوستد شد که از افزایش 17 درصدی ارزش معاملات حکایت داشت.
در هفته منتهی به 29 مهرماه همچنین 1.8 میلیارد برگه مالی اسلامی به ارزش 172 هزار و 644 میلیارد تومان در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس معامله شد که حجم و ارزش آن به ترتیب 17 و 16 درصد رشد کرده است.
علاوه بر این، ارزش معاملات صندوق‌های قابل معامله در هفته اخیر با تجربه افزایش 24 درصدی به 5 هزار و 809 میلیارد تومان رسید.
همچنین معاملاتی به ارزش 62 میلیارد تومان در اوراق گواهی تسهیلات مسکن به ثبت رسید که با 22 درصد کاهش مواجه شده و حاکی از استقبال کمتر سمت تقاضا در بازار مسکن دارد.
بررسی آمار معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام هفته اخیر نیز نشان می‌دهد بالغ بر 40 درصد ارزش معاملات سهام فرابورس در پنج گروه «خودرو و ساخت قطعات»، «سرمایه‌گذاری‌ها»، «بیمه و صندوق‌های بازنشستگی به جز تامین اجتماعی»، «محصولات شیمیایی» و «بانک‌ها و موسسات اعتباری» به ثبت رسیده است که خودرو و ساخت قطعات با 11 درصد، بیشترین سهم از ارزش معاملات را از آن خود کرده است.
در نهایت ارزش بازار فرابورس در هفته منتهی به 29 مهرماه به 1 هزار و 700 هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با هفته قبل، کمتر از 1 درصد کاهش یافته است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.