برش استانی الگوی کشت بزودی ابلاغ می‌شود کشاورزی

برش استانی الگوی کشت بزودی ابلاغ می‌شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - اردبیل- مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: برش استانی طرح الگوی کشت محصولات اساسی کشور که هفته گذشته رونمایی شد، برای اجرا در مناطق مختلف ایران همین هفته ابلاغ می شود.
فرامک عزیز کریمی روز یکشنبه در جریان سفر به استان اردبیل و در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: رعایت الگوی کشت با نگاهی به بحث آب قبل دسترس، بهره‌‎وری در مصرف آب و افزایش تولید مهمترین شاخص سال زراعی جاری محسوب می‌شود که با توجه به ظرفیت‌های تولیدی حوزه کشاورزی ایران، برای استان‌های مختلف تعریف و رونمایی شده است.
وی بهره‌وری در تولید محصول و به خصوص مصرف آب را شاخص پایه‌ای طرح الگوی کشت تدوین شده ذکر کرد و افزود: نخستین شاخص این طرح آن است که مصرف آب نسبت به سال قبل افزایش نداشته باشد و به لحاظ بهره‌وری و تولید با همان میزان آب و حتی آب کمتر، افزایش تولید محصول اتفاق بیفتد.
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی توجه به مسائل اقتصادی در اجرای الگوی کشت را از جمله ویژگی‌های این طرح عنوان کرد و ادامه داد: با اجرای این طرح باید بتوانیم بخش عمده‌ای از نیاز کشور به کالای اساسی را خودمان تولید و تامین کنیم.
وی تولید بخش عمده‌ای از نیاز کشور به محصول گندم، جو، برنج، دانه‌های روغنی دیگر محصولات را از جمله اهداف عملیاتی اجرای طرح الگوی کشت ذکر کرد و گفت: معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از طرف وزیر نماینده ویژه و مجری این طرح تعیین شده است.
کریمی اضافه کرد: اجرای این طرح با کمک دیگر معاونت‌های وزارت جهاد کشاورزی از جمله معاونت تحقیقات، آموزش، ترویج و برنامه‌ریزی پیگیری خواهد شد و امسال در سال اول اجرای این طرح، تنها در مورد محصولات زراعی اجرا می‌شود و از سال آینده، محصولات باغی هم به اهداف این طرح اضافه خواهد شد.
وی به کشاورزان سراسر کشور توصیه کرد که برای اطلاع از روند اجرا و سیاست‌های حمایتی دولت در اجرای این طرح، به مراکز جهاد کشاورزی در دهستان‌ها و محل زندگی خود مراجعه کنند علاوه بر دریافت برنامه الگوی کشت، در روند اجرا نیز مطابق با توصیه مسئولان مربوطه اقدام کنند.

فصل تجارت


مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی خواستار رعایت الگوی کشت توسط زارعان سراسر کشور شد و افزود: کشاورزانی که در اجرای این طرح با دولت همراهی کنند، از تخفیفات ویژه در قیمت کود و آب‌بها بهره‌مند خواهند شد.
وی با اشاره به حمایت کامل دولت از تولید محصولات اساسی در قالب طرح الگوی کشت اظهار کرد: این طرح در زمینه تولید و خرید محصولات دیگر از جمله سبزی و سیفی هم اجرا خواهد شد و با اجرای ان کشاورزان دیگر دغدغه‌ای برای فروش محصولات خود نخواهند داشت و تولیدات آنها با کمترین نوسان قیمت روانه بازار خواهد شد.
کریمی در ادامه 70 درصد تولیدات کل بخش کشاورزی مربوط به حوزه زراعت عنوان کرد و با اشاره به تولید حدود 23 تا 25 میلیون تن غلات در ایران، گندم، جو، ذرت دانه‌ای و برنج ر چهار غله مهم و پر مصرف کشور عنوان کرد.
وی اضافه کرد: در سال زراعی که پشت سر گذاشتیم، بیش از 7.4 میلیون تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان کشور خریداری شده که با توجه به قیمت‌گذاری مناسب و اقداماتی که در زمینه اصول فنی به ویژه تغذیه مزارع نسبت به سال گذشته، حدود سه میلیون تن افزایش خرید انجام شده است.

فصل تجارت


مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از افزایش 600 هزار تنی تولید محصول جو در سال زراعی گذشته در کشور خبر داد و تولید بیش از سه میلیون تن جو را رکوردی برای بخش کشاورزی ایران ذکر کرد.
وی همچنین با اشاره به پیش‌بینی تولید حدود سه ملیون و 400 هزار تن تولید شلتوک در کشور که حدود 60 درصد آن به دانه برنج تبدیل می‌شود، گفت: برداشت محصول برنج در مناطق گرمسیری کشور در مراحل نهایی برداشت قرار دارد و پیش‌بینی ما این است که نسبت به سال گذشته باز افزایش تولید قابل توجهی خواهیم داشت.
وی کشت قراردادی برنج، گندم و دانه‌های روغنی را که موجب افزایش تولید این محصولات شده است، طرحی موفق در حوزه کشاورزی در سال زراعی گذشته عنوان و بیان کرد: این کار در سال زراعی جاری هم که از اول مهرماه آغاز شده، ادامه خواهد داشت.
به گزارش فصل تجارت، مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی که به همراه علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به استان اردبیل سفر کرده است، از چند مزرعه گندم این استان بازدید کرد.
استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه 4.5 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با تولید بیش از 400 هزار تن گندم، 750 هزار تن سیب زمینی و 450 هزار تن انواع محصولات باغی، سهم عمده‌ای در تامین نیاز به محصولات کشاورزی کشور را دارد.
750 هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می شود که 270 هزار هکتار آن اراضی آبی و 480 هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم محسوب می‌شود.
سال زراعی گذشته محصول گندم در حدود 300 هزار هکتار از اراضی دیم و آبی استان اردبیل کشت شده بود که حدود 248 هزار تن محصول به قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری شد و این استان در رتبه هفته تولید گندم کشور قرار گرفت.
میزان تولید گندم در استان اردبیل در سالهای گذشته تا سطح 600 هزار تن نیز افزایش یافته بود ولی به علت بروز خشکسالی و وضعیت جوی نامناسب و نیز نامتوازن بودن میزان و زمان بارش، طی 2 سال اخیر میزان تولید گندم در این بیش از 50 درصد کاهش یافته است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آرامی: ساخت مسکن مطالبه عموم جامعه از وزارت راه و شهرسازی است

تغییر و تحول در قدیمی‌ترین شهرک غرب تهران

رابطه سرمایه اجتماعی و دموکراسی

فریب تبلیغات وام را نخورید!

کالاهای ایرانی و بازار عراق

بسته‌های ارزی بی‌فایده

چرایی خروج پاکستان از خط لوله صلح

چند نکته درباب حمایت از کسب‌و‌کارهای دیجیتال

تغییر 5000 کیلومتر از خطوط مسی برق/ راه دزدی کم می‌شود

بازتاب یک پیروزی و تزریق شادی ملی؛ فوتبال زخم‌ها را ترمیم می‌کند؟

آپارتمان نقلی در شرق تهران چند؟

15 طرح اقتصادی کرمانشاه در مسیر بازار سرمایه

اختلال در جریان درآمدی بانک‌ها

چین تا کجا با ایران می‏‌ماند؟

دوراهی سیاست پولی اروپا

بوم‌گردی‏‏‌ها نجات می‏‏‌یابند؟

جدال بی‌پایان مخابرات و شورای رقابت

ریشه‏‏‏‌ها و علل جاماندگی خاورمیانه

آدرس غلط از رانت خودرویی

معرفی مقصر متان در تهران

دانشجویان علیه «شی»

آرایش جدید بازارها

تولید آمارهای بزک‌شده «تولید»

سختی «تجارت آسان» با همسایگان

باخت صادرات به زیرساخت

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.