کشت قراردادی برنج، گندم و دانه‌های روغنی امسال هم ادامه می‌یابد کشاورزی

کشت قراردادی برنج، گندم و دانه‌های روغنی امسال هم ادامه می‌یابد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - اردبیل- مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: کشت قراردادی محصول برنج، گندم و دانه‌های روغنی در سال زراعی جاری هم در همه استان‌های کشور ادامه می‌یابد.
فرامک عزیز کریمی روز یکشنبه در جریان سفر به استان اردبیل و در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، کشت قراردادی برنج، گندم و دانه‌های روغنی را که موجب افزایش تولید این محصولات شده است، طرحی موفق در حوزه کشاورزی در سال زراعی گذشته عنوان کرد.
وی در ادامه 70 درصد تولیدات کل بخش کشاورزی مربوط به حوزه زراعت اعلام کرده و با اشاره به تولید حدود 23 تا 25 میلیون تن غلات در ایران، گندم، جو، ذرت دانه‌ای و برنج را چهار غله مهم و پر مصرف کشور عنوان کرد.
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در سال زراعی که پشت سر گذاشتیم، بیش از 7.4 میلیون تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان کشور خریداری شده که با توجه به قیمت‌گذاری مناسب و اقداماتی که در زمینه اصول فنی به ویژه تغذیه مزارع نسبت به سال گذشته، حدود سه میلیون تن افزایش خرید انجام شده است.
وی همچنین از افزایش 600 هزار تنی تولید محصول جو در سال زراعی گذشته در کشور خبر داد و تولید بیش از سه میلیون تن جو را رکوردی برای بخش کشاورزی ایران ذکر کرد.
احمدی همچنین با اشاره به پیش‌بینی تولید حدود سه ملیون و 400 هزار تن تولید شلتوک در کشور که حدود 60 درصد آن به دانه برنج تبدیل می‌شود، گفت: برداشت محصول برنج در مناطق گرمسیری کشور در مراحل نهایی برداشت قرار دارد و پیش‌بینی ما این است که نسبت به سال گذشته باز افزایش تولید قابل توجهی خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: برش استانی طرح الگوی کشت محصولات اساسی کشور که هفته گذشته رونمایی شد، به زودی برای اجرا در مناطق مختلف ایران ابلاغ می شود.

فصل تجارت


مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی همچنین گفت: رعایت الگوی کشت با نگاهی به بحث آب قبل دسترس، بهره‌‎وری در مصرف آب و افزایش تولید مهمترین شاخص سال زراعی جاری محسوب می‌شود که با توجه به ظرفیت‌های تولیدی حوزه کشاورزی ایران، برای استان‌های مختلف تعریف و رونمایی شده است.
وی بهره‌وری در تولید محصول و به خصوص مصرف آب را شاخص پایه‌ای طرح الگوی کشت تدوین شده ذکر کرد و افزود: نخستین شاخص این طرح آن است که مصرف آب نسبت به سال قبل افزایش نداشته باشد و به لحاظ بهره‌وری و تولید با همان میزان آب و حتی آب کمتر، افزایش تولید محصول اتفاق بیفتد.
احمدی، توجه به مسائل اقتصادی در اجرای الگوی کشت را از جمله ویژگی‌های این طرح عنوان کرد و ادامه داد: با اجرای این طرح باید بتوانیم بخش عمده‌ای از نیاز کشور به کالای اساسی را خودمان تولید و تامین کنیم.
وی تولید بخش عمده‌ای از نیاز کشور به محصول گندم، جو، برنج، دانه‌های روغنی دیگر محصولات را از جمله اهداف عملیاتی اجرای طرح الگوی کشت ذکر کرد و گفت: معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از طرف وزیر نماینده ویژه و مجری این طرح تعیین شده است.

فصل تجارت


مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: اجرای این طرح با کمک دیگر معاونت‌های وزارت جهاد کشاورزی از جمله معاونت تحقیقات، آموزش، ترویج و برنامه‌ریزی پیگیری خواهد شد و امسال در سال اول اجرای این طرح، تنها در مورد محصولات زراعی اجرا می‌شود و از سال آینده، محصولات باغی هم به اهداف این طرح اضافه خواهد شد.
وی به کشاورزان سراسر کشور توصیه کرد که برای اطلاع از روند اجرا و سیاست‌های حمایتی دولت در اجرای این طرح، به مراکز جهاد کشاورزی در دهستان‌ها و محل زندگی خود مراجعه کنند علاوه بر دریافت برنامه الگوی کشت، در روند اجرا نیز مطابق با توصیه مسئولان مربوطه اقدام کنند.
احمدی خواستار رعایت الگوی کشت توسط زارعان سراسر کشور شد و افزود: کشاورزانی که در اجرای این طرح با دولت همراهی کنند، از تخفیفات ویژه در قیمت کود و آب‌بها بهره‌مند خواهند شد.
وی با اشاره به حمایت کامل دولت از تولید محصولات اساسی در قالب طرح الگوی کشت اظهار کرد: این طرح در زمینه تولید و خرید محصولات دیگر از جمله سبزی و سیفی هم اجرا خواهد شد و با اجرای ان کشاورزان دیگر دغدغه‌ای برای فروش محصولات خود نخواهند داشت و تولیدات آنها با کمترین نوسان قیمت روانه بازار خواهد شد.
به گزارش فصل تجارت، مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی که به همراه علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به استان اردبیل سفر کرده است، از چند مزرعه گندم این استان بازدید کرد.
استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه 4.5 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با تولید بیش از 400 هزار تن گندم، 750 هزار تن سیب زمینی و 450 هزار تن انواع محصولات باغی، سهم عمده‌ای در تامین نیاز به محصولات کشاورزی کشور را دارد.
750 هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می شود که 270 هزار هکتار آن اراضی آبی و 480 هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم محسوب می‌شود.
سال زراعی گذشته محصول گندم در حدود 300 هزار هکتار از اراضی دیم و آبی استان اردبیل کشت شده بود که حدود 248 هزار تن محصول به قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری شد و این استان در رتبه هفته تولید گندم کشور قرار گرفت.
میزان تولید گندم در استان اردبیل در سالهای گذشته تا سطح 600 هزار تن نیز افزایش یافته بود ولی به علت بروز خشکسالی و وضعیت جوی نامناسب و نیز نامتوازن بودن میزان و زمان بارش، طی 2 سال اخیر میزان تولید گندم در این بیش از 50 درصد کاهش یافته است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پوپولیسم و کوپنیسم

تاثیر فیلترینگ روی بازار سرمایه

چین و اقتصاد ایران

252 تن عسل در مسجدسلیمان تولید شد

اقتصاد دیجیتال؛ موتور محرک توسعه کشورها

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

تهران جای خالی روسیه در ایروان را پر می‌کند

آثار منفی رفتار پیمانکارانه با کارکنان

چشم بازار سهام به بودجه

بچه ببر بنگال: داستان توسعه بنگلادش

نمره قبولی وصول مالیات

عبور خودرو از چله واردات

دوپینگ پاییزی در بازار مسکن

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

نگاه سازمان استاندارد، شتاب‌بخشی به تولید و حذف دیوان‌سالاری زائد است

وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن است

جرایم بیمه شخص ثالث بخشیده شد

استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی جهت ارتقای مقیاس توسعه اقتصادی کشور دارد

بهره برداری از 2 چاه گازی جدید در فارس

تولید یک میلیون تن قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد

بزرگترین مقاومت شاخص کل بورس برای صعود در هفته اخیر

وزیر نفت: نگرانی‌هایی درباره احتمال مازاد عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو وجود دارد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.