سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان جنوبی 23 درصد افزایش یافت اقتصاد کلان

سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان جنوبی 23 درصد افزایش یافت

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - بیرجند - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: از شهریور سال گذشته تا پایان شهریور امسال یک میلیارد و 224 میلیون دلار حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در این استان بوده که 23 درصد رشد داشته است.
به گزارش فصل تجارت مرتضی ذاکرایان روز یکشنبه در پنجمین نشست شورای هماهنگی مدیران واحدهای تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان که با حضور استاندار خراسان جنوبی در محل این اداره کل برگزار شد، افزود: در یک سال فعالیت دولت سیزدهم بیش از 4.2 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی به‌صورت نقدی و غیرنقدی در استان جذب شده است.
وی گفت: در این مدت تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی استان خراسان جنوبی از 16 به 23 طرح رسیده که 40 درصد افزایش یافته است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی عنوان کرد: مجموع درآمدهایی که در قانون بودجه امسال برای خراسان جنوبی مصوب شده، هزار و 726 میلیارد تومان است که 94.5 درصد تحقق آن را امور مالیاتی استان برعهده دارد.
وی با بیان اینکه در چند سال گذشته روند رشد درآمدهای مالیاتی خراسان جنوبی نسبت به میانگین کشور بالاتر بوده است افزود: این درآمدها تابعی از درآمد و توسعه‌یافتگی است که میانگین رشد درآمد مالیاتی کشور 71 درصد اما در خراسان جنوبی 112 درصد است و برای استانی که نیازمند توجه و نگاه ویژه است، چالش بزرگی است.
ذاکریان گفت: در زمینه مولدسازی اموال مازاد دولت در چند سال گذشته 17 ملک به ارزش 28 میلیارد و 700 میلیون تومان را به فروش رساندیم اما در سال جاری فروش 200 میلیارد تومان اموال مازاد را برای استان مصوب کردند که تحقق آن غیرممکن است.
وی بیان کرد: این در حالی است که خراسان جنوبی استانی کمتر توسعه‌یافته است از طرفی مراجعات زیادی از سوی دستگاه‌های اجرایی برای واگذاری مکان ارائه خدمت به مردم داریم که نیاز است با پیگیری‌های استانداری رقم مصوب فروش اموال تملیکی برای استان ما کاهش یابد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به پرداخت تسهیلات بند "الف" تبصره 18 در راستای رونق تولید ‌و ایجاد اشتغال افزود: تاکنون 2 هزار و 885 طرح با اعتبار 2 هزار و 200 میلیارد تومان در کارگروه مربوطه بررسی شده است.
وی بیان کرد: در مجموع 774 میلیارد تومان تسهیلات بند "الف" تبصره 18 به خراسان جنوبی اختصاص یافته که از این مبلغ تاکنون 714 میلیارد تومان به هزار و 218 طرح در راستای ایجاد و تثبیت بیش از 9 هزار شغل پرداخت شده است.
ذاکریان گفت: از محل تسهیلات شناور بند "الف" تبصره 18 نیز 99 میلیارد تومان به تسهیلات استان اضافه شد که تاکنون از این محل 57 میلیارد و 400 میلیون تومان پرداخت تسهیلات داشته‌ایم.
وی اضافه کرد: در طرح اطلس سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی تاکنون 40 لایه اطلاعاتی دستگاه‌های اجرایی روی نقشه استان پیاده‌سازی شده و دستورالعمل‌های مرتبط با محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها از لایه‌های اطلاعاتی سند آمایش استان نیز بهره‌برداری شده است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: در مدل بومی این اطلس، قابلیت تولید لکه‌های مجاز سرمایه‌گذاری به منظور به‌روز رسانی و تغییر لایه‌های اطلاعاتی، طراحی و پیش‌بینی شده که انتخاب اراضی مطلوب توسط سرمایه‌گذار با شرایط و مولفه‌های مدنظر پروژه سرمایه‌گذاری امکانپذیر است.
وی افزود: همچنین از محل اعتبارات پژوهشی استان مبلغ 300 میلیون تومان برای اجرای طرح "اصلاح نظام مجوزدهی استان مبتنی بر مدیریت دانش و فناوری‌های اطلاعات و تدوین نقشه جامع سرمایه‌گذاری استان" در کارگروه پژوهش و فناوری مورد تصویب قرار گرفته و اقدامات لازم به منظور تعیین پیمانکار و مشاور طرح در حال انجام است.
ذاکریان با بیان اینکه 768 هزار نفر معادل 85 درصد جمعیت استان جزو مشمولان سهام عدالت هستند گفت: 71 درصد این افراد روش غیرمستقیم را انتخاب کردند که نشان‌دهنده روحیه ریسک‌گریزی مردم استان است.
وی عنوان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت خراسان جنوبی بالاترین ارزش را در بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت کشور دارد و براساس قانون بودجه سال 1401 تنها افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی مشمولان جدید سهام عدالت در استان خواهند بود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لزوم بر تقویت زیر ساخت های آبی کشور

نوسازی بافت های فرسوده یا ساخت خانه های یک طبقه؟

قیمت حامل‌های انرژی تغییر نمی‌کند/ 80 میلیون نفر یارانه می‌گیرند

تمام محصولات مشمول تعرفه آب مجازی نمی شوند

تلاش کمیسیون انرژی برای رفع دغدغه مردم؛ از ریل‌گذاری برای جلوگیری از خاموشی‌ها تا پیگیری مشکلات نیروی انسانی صنعت نفت

هوای تهران برای افراد حساس ناسالم است

بازدید اعضای کمیسیون اجتماعی از شهرستان های هوراند، خداآفرین و کلیبر/پیگیری راه اندازی اورژانس اجتماعی برای این سه شهر

دلیل کمبود آب در کشور؛ نسخه‌های رفع تکلیفی مدیران/ورود جدی کمیسیون انرژی به مسئله آب

کمبود گاز و برق طی سه سال آینده کاهش می یابد

تراز منفی 200 میلیون مترمکعبی کشور در بخش گاز

آیا معامله ارز در خیابان مجاز است؟ / هشدار پلیس به خریداران و فروشندگان ارز

تسریع در روند آسفالت‌ریزی؛ پرونده ویژه شهرداری تهران

خرید نان با کارت نانوا چه زمانی امکان‌پذیر می‌شود؟

قیمت یونولیت؛ همچنان صعودی

وفور گارانتی‌های تقلبی در بازار لوازم خانگی

مذاکره وزیر نفت ایران و ونزوئلا

ایران پیوند دهنده خاورمیانه، آسیا و اروپا

افزایش تخلیه بار در بنادر

قیمت نفت ثابت ماند

گفت‌وگوی وزیران نفت ایران و ونزوئلا/بررسی آخرین تحولات بازار نفت

از حوزه ارتباطات چه خبر؟

در حوزه ارتباطات چه خبر بود؟

در شرایط تغییرات اقلیمی، غلات اصلی را چگونه تولید کنیم؟

ماجرای سوء قصد به معاون وزیر صمت

ماجرای سوء قصد به جان معاون وزیر صمت

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.