الگوی «جهش گربه مرده» و روند بهره وری در صنعت خودرو
یک دهه روند رشد منفی صنعت خودرو گزارش

یک دهه روند رشد منفی صنعت خودرو

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - بعد از شروع تحریم‌ها کاهش در بهره‌وری مواد اولیه بسیار شدید بوده است؛ به طوری که برای سال 97 رقم 4/ 39 و برای سال 98 رقم 5/ 48 ثبت شده است.
مرکز آمار ایران شاخص بهره‌ وری صنعت خودرو در دهه90 را منتشر کرد. این شاخص حکایت از روند رشد منفی دارد. طبق این گزارش، شاخص بهره‌ وری کل در سال‌هایی نیز روند صعودی را تجربه کرده است. روندی که از آن به ‌عنوان الگوی جهش گربه مرده یاد شده است. بر این اساس بهره‌ وری در این دهه با بهبودهای کوتاه‌ مدت اما کاذب همراه بوده است. مرکز آمار ایران به ‌تازگی، آماری را از شاخص بهره‌وری صنعت خودرو بین سال‌های 90 تا 98 منتشر کرده است که نشان از یک روند رشد نوسانی منفی دارد.
بهره‌ وری از عوامل مهم و کلیدی در سنجش میزان به‌ کارگیری مطلوب داده‌ها در تولیدات صنعتی محسوب می‌شود. موضوع بهره‌وری در صنعت خودرو مدت‌هاست که محل بحث بوده و حتی شورای رقابت در سال‌های گذشته این شاخص را به عنوان یکی از فاکتورهای قیمت‌‌گذاری قرار داده بود؛ با‌این ‌حال بهره‌وری در این صنعت راه درخشانی را طی نکرده است و هنوز هم انتقادات به این صنعت بیشتر حول عدم بهره‌وری مناسب می‌چرخد که مهم‌ترین علل آن را می‌توان در نبود فضای رقابتی که به طور ماهیتی میزان بهره‌ وری را کاهش می‌دهد و همچنین مدیریت دولتی غیربهینه جست‌وجو کرد.
مرکز آمار ایران در گزارشی بهره‌ وری این صنعت پرحاشیه را مورد بررسی قرار داده است. این گزارش در دو بخش به بهره‌وری کل و بهره‌وری مواد اولیه در صنعت خودرو پرداخته است. در این بررسی به طور قراردادی میزان بهره‌وری خودروسازی در سال 90 روی شاخص 100 فرض شده است تا بتوان سال‌های پس از آن در دهه 90 را با آن مقایسه کرد. میزان بهره‌وری کل صنعت خودرو گرچه تا سال 96 با روندی نوسانی کمی رشد را تجربه کرده اما در سال‌های 97 و 98 کاهش محسوسی داشته است. این شاخص در سال 91 به میزان 5/ 107، در سال 92 به میزان 2/ 103، در سال 93 به میزان 7/ 109، در سال 94 حدود 4/ 105، در سال 95 به مقدار 8/ 110 و در سال 96 به میزان 5/ 106بوده است اما در سال‌های بعد از آن روند کاهشی محسوس بوده است.
رشد بهره‌ وری در این سال‌ها در شرایطی است که مرکز آمار ایران تاکید دارد رشد یاد شده کاذب است و بهره‌وری واقعی در این سال‌ها رخ نداده است. جالب اینکه کاهش بهره‌وری کل صنعت خودرو با شروع دور جدید تحریم‌ها در سال 97 آغاز شده است. در این سال شاخص بهره‌وری کل صنعت خودرو به 2/ 89 نزول پیدا کرده و در سال 98 نیز به 3/ 90 رسیده است. گرچه تا آغاز سال 97 روند این شاخص حدودا صعودی بوده اما گزارش مرکز آمار این رشد را «کاذب» می‌داند. در این گزارش آمده است: «شاخص بهره‌وری کل در بخش وسایل نقلیه‌ موتوری، تریلر و نیم‌تریلر نسبت به سال 90 اگر 100 در نظر گرفته شود یک رشد نوسانی منفی و روند صعودی کاذب را تجربه کرده است.»
این گزارش برای توصیف این صعود از مفهوم «الگوی جهش گربه مرده» یاد کرده است. به طور کلی این الگو می‌گوید حتی یک گربه مرده نیز هنگامی‌ که از ارتفاع خیلی بلند سقوط کند، پس از به زمین خوردن کمی جهش پیدا می ‌کند. این الگوی جهش زمانی اتفاق می‌‌افتد که یک شاخص بعد از نزول محسوس و طولانی ‌مدت کمی افزایش پیدا کند. بنابراین از نظر تهیه‌ کنندگان این گزارش در مرکز آمار ایران، رشدی که در گزارش از آن یاد شده کاذب بوده است. بخش دیگری از این گزارش به شاخص بهره‌وری مواد اولیه می‌پردازد. این شاخص مشخص می‌کند صنعت خودروی کشور تا چه اندازه توانسته بهترین بهره را از مواد اولیه‌ای که در اختیار داشته به دست بیاورد. طبق این گزارش، شاخص بهره‌وری مواد اولیه کاهش بسیار محسوسی داشته است. برای این فاکتور نیز شاخص سال 90 همان 100 فرض شده است. در سال 91 میزان این شاخص به 7/ 72 رسیده و در سال 92 رقم 9/ 90 را ثبت کرده است.
با‌این ‌حال در سال 93 این روند صعودی شده و به 1/ 112 رسیده است. در سال 94 باز شاهد کاهش قابل‌توجهی بوده و رقم 8/ 81 را ثبت کرده که در سال 95 این مسیر تغییر پیدا کرده و به بیشترین میزان در مدت مورد بررسی این گزارش، یعنی 2/ 124 رسیده است. بعد از آن اما شاهد روند کاهشی محسوس بودیم. در سال 96 این رقم به 8/ 81 رسیده که مشابه سال 94 بود. بعد از شروع تحریم‌ها کاهش در بهره‌وری مواد اولیه بسیار شدید بوده است؛ به طوری که برای سال 97 رقم 4/ 39 و برای سال 98 رقم 5/ 48 ثبت شده است. گزارش مرکز آمار ایران این کاهش را «رشد منفی دراماتیک» توصیف کرده است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه‌آهن رشت‌-آستارا با تامین‌ مالی روس‌ها تکمیل می‌شود؟

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

تسریع در اجرای قراردادهای شرکت‌های فناوری ایرانی و روسی

نگاهی به هدف‌گذاری جدید اقتصادی فرانسه و آلمان

اهداف برنامه‌های جدید اقتصادی فرانسه و آلمان چیست؟

خوراکی‌ها در آمریکا از 11 تا 95 درصد گران شد+ جدول

فاصله حمل کالا بین ایران و چین به 5 روز کاهش می یابد

ویژگی های بسیج، باید تبدیل به فرهنگ سازمانی نظام اداری کشور شود

عرضه محصول جدید زامیاد/ رونمایی پادرا پلاس لانگ در نمایشگاه خودرو

بازدید ضرغامی از شرکت تعاونی زیلوبافان میبد

گردشگری می‌تواند جایگزین حوزه‌های دچار رکود یزد شود

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.