میزان بدهی‌ها و مطالبات دولت اعلام شد اقتصاد کلان

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - بررسی وضعیت کلان بدهی‌ها و مطالبات دولت نشان می‌دهد که میزان این بدهی‌ها و مطالبات در پایان بهار سال جاری نسبت به پایان سال گذشته، افزایش داشته است.

گزارش بدهی‌های دولت نشان می دهد که میزان این بدهی‌ها در 29 اسفندماه، 1162 هزار میلیارد تومان بوده که با افزایش بیش از 214 هزار میلیارد تومانی به 1376 هزار میلیارد تومان در 31 خردادماه سال جاری رسیده است. این درحالی است که مطالبات دولت در 31 خردادماه امسال بیش از 634 هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به 29 اسفندماه سال گذشته، با افزایش 1970 میلیارد تومانی داشته است.
میزان مازاد بدهی‌ها بر مطالبات دولت در 31 خرداد ماه سال جاری 742 هزار میلیارد تومان، در 29 اسفند سال پارسال 724 هزار میلیارد تومان بوده است که افزایشی 17 هزار میلیارد تومانی را نشان می‌دهد.
بر این اساس، میزان بدهی‌های شرکت‌های دولتی در 31 خردادماه سال جاری، 1451 هزار میلیارد تومان و در 29 اسفند سال گذشته 1669 هزار میلیارد تومان بوده است که کاهشی 217 هزار میلیارد تومانی داشته است. مطالبات شرکت‌های دولتی نیز با کاهشی 640 هزار میلیارد تومانی از 1104 هزار میلیارد تومان در 29 اسفندماه سال گذشته به 465 هزار میلیارد تومان در 31 خرداد سال جاری رسیده است.
بر این اساس 59 درصد بدهی‌های شرکت‌های دولت به بانک‌ها و موسسات اعتباری(شامل بانک مرکزی)، 24 درصد به نهادها و موسسات عمومی غیردولتی و 17 درصد نیز به اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی است. از طرف دیگر خلاصه وضعیت بدهی‌های دولت حاکی از آن است که 50 درصد آن به اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی، 23 درصد به نهادها و موسسات عمومی غیردولتی و 27 درصد ان به بانک‌ها و موسسات اعتباری (شامل بانک مرکزی) است.
درمقابل 96 درصد مطالبات شرکت‌های دولتی از اشخاص حقوقی و تعاونی، سه درصد از نهادها و موسسات عمومی غیردولتی و هفت درصد نیز از بانک‌ها و موسسات اعتباری (شامل بانک مرکزی) است. همچنین 57 درصد مطالات دولت از اشخاص حقوقی و تعاونی، 35 درصد از بانک‌ها و موسسات اعتباری(شامل بانک مرکزی) و هشت درصد نیز از نهادها و موسسات عمومی غیردولتی است.
میزان بدهی سیال دولت
بر این اساس در 31 خردادماه سال جاری میزان بدهی سیال دولت (ان دسته از بدهی‌های دولت که به صورت اوراق بهادار بوده و قابلتی معامله در بازار سرمایه را دارد) 408 هزار میلیارد تومان و میزان بدهی‌های غیرسیال 969 هزار میلیارد تومان است درحالی که این بدهی‌ها در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 317 و 614 هزار میلیارد تومان بود.
آخرین وضعیت اوراق تضمین، نرخ سود بین بانکی و اسناد خزانه
طبق آمار، از ابتدای سال جاری تا تاریخ تهیه گزارش، 102 هزار میلیارد تومان از تعهدات مربوط به اوراق تضمین دولت در سال 1401 تسویه شده است. بنابراین مبالغ مورد نیاز برای تسویه تعهدات اوراق با تضمین دولت تا انتهای سال 1406، 538 هزار میلیارد تومان است.
بر اساس آخرین اطلاعات نیز میانگین موزون نرخ سود بازار بین بانکی در هفته منتهی به 28 مهرماه سال جاری، 20.86 درصد بوده است که نسبت به هفته قبل 3 صدم درصد کاهش و نسبت به ماه گذشته هشت صدم درصد کاهش داشته است.
بر اساس اخرین اطلاعات شاخص اسناد خزانه اسلامی فرابورس ایران به 244.18 واحد رسیده است. بازدهی سبد اسناد خزانه دولتی طی هفته و ماه گذشته بدون تغییر بوده است. این درحالی است که بازدهی شاخص کل صکوک فرابورس طی هفته گذشته 26 صدم درصد و طی ماه گذشته 1.06 درصد بوده است.
در هفته گذشته بانک مرکزی، بانک‌ها و صنمدوق‌ها به طور عمده خریداران اوراق بدهی بوده‌اند و بانک مرکزی به طور خالص 9760 میلیارد ریال در بازار بدهی خریدار اوراق بوده است. همچنین وزرات اقتصاد به نیابت از دولت اقدام به تامین نقدی مبلغ 24 هزار و 855 میلیارد ریال از طریق اوراق بهادار اسلامی کرده است.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آیا معامله ارز در خیابان مجاز است؟ / هشدار پلیس به خریداران و فروشندگان ارز

تسریع در روند آسفالت‌ریزی؛ پرونده ویژه شهرداری تهران

خرید نان با کارت نانوا چه زمانی امکان‌پذیر می‌شود؟

قیمت یونولیت؛ همچنان صعودی

وفور گارانتی‌های تقلبی در بازار لوازم خانگی

مذاکره وزیر نفت ایران و ونزوئلا

ایران پیوند دهنده خاورمیانه، آسیا و اروپا

افزایش تخلیه بار در بنادر

قیمت نفت ثابت ماند

گفت‌وگوی وزیران نفت ایران و ونزوئلا/بررسی آخرین تحولات بازار نفت

از حوزه ارتباطات چه خبر؟

در حوزه ارتباطات چه خبر بود؟

در شرایط تغییرات اقلیمی، غلات اصلی را چگونه تولید کنیم؟

ماجرای سوء قصد به معاون وزیر صمت

ماجرای سوء قصد به جان معاون وزیر صمت

حال معاون وزیر صمت خوب است

اعتبارات سفر رئیس‌جمهوری به استان‌ها به صورت متوازن بین همه شهرستان‌ها توزیع شود

دستاوردی ارزشمند برای نظام جمهوری اسلامی حاصل شد

بازدید وزیر میراث فرهنگی از قلعه سالار محتشم خمین

جرایم مالیاتی سیستان و بلوچستان صفر می‌شود

89 درصد مطالبات چایکاران شمال کشور پرداخت شد

بخشودگی جرایم سال های گذشته اصناف و کسبه منطقه سیستان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بیمارستان شهید لبافی‌نژاد بازدید کرد

توسعه مجتمع های گردشگری، پارک‌های تفریحی و نشاط مردم اولویت وزارت میراث‌فرهنگی است

برنامه‌های دقیقی برای تحول در حوزه صنعت، معدن و تجارت داریم

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.